Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
    

 

Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo


 Autor: Lancer | Data: 11/09/06

Benchmarki syntetyczne

Czas na testy typowo teoretyczne. Widać ogromną przewagę Conroe w testach jednostki stało i zmiennoprzecinkowej. Z pewnością wpływ na takie zachowanie w pewnym zakresie wykorzystanie przez benchmark instrukcji SSE4, których to nie posiadają procesory Pentium D i Athlon 64 X2. Czyżby dawały one aż takiego kopa wydajnościowego? Na praktyczną odpowiedź musimy poczekać do chwili ukazania się innych programów korzystających z tego rozszerzenia.

Dzięki badaniu aplikacją Cachemem widzimy doskonale, jak krańcowo odmiennie potrafią się zachować procesory korzystające z tego samego typu szyny systemowej czy kontrolera pamięci. Conroe dzięki licznym udoskonaleniom bije swojego kuzyna o imieniu Pentium . Widzimy lepszą wydajność komunikacji z podsystemem pamięci. Może ona co prawda wynikać z wyżej taktowanej szyny systemowej, ale dramatycznie niższe opóźnienia to już zasługa doskonałych mechanizmów zarządzających pamięcią. Warto pokusić się też o porównanie z Athlonem. Ten też według Cachemem oferuje niskie opóźnienia, nieco wyższe niż Conroe, ale znacznie mniej traci na tym polu niż Pentium. Zasługą zintegrowanego kontrolera pamięci są zaś znacznie bardziej zrównoważone operacje zapisu i odczytu.

Cpu-Z to przede wszystkim dokonały program ułatwiający rozpoznanie procesora, ale dodatkowy moduł pozwala także zbadać poziom opóźnień pamięci podręcznej. Widać, że najszybszy w tym względzie jest Athlon. Co prawda dostęp do pamięci podręcznej pierwszego poziomu jest podobnym poziomie co w przypadku Conroe, ale dostęp do cacheL2 odbywa się z mniejszą stratą. Podziw należy się tu bardziej inżynierom Intela. W ich procesorze, wyposażonym w aż 4MB współdzielonego cacheL2 dostęp odbywa się niewiele mniej sprawnie. Widać, że nie na darmo Conroe ma tak rozbudowaną magistralę komunikacyjną. Najszybciej "tykającą" pamięć podręczną ma na pewno Pentium. Pracuje ona z zegarem 3,6GHz, jednak by możliwe stało się osiągnięcie tego zegara, należało mocno wydłużyć czas oczekiwania. Dostęp do pamięci wymaga bowiem aż 30 cykli! To grubo dwukrotnie dłużej niż oferują o 1GHz wolniejsi rywale.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
 
 » Wstęp...
 » Historia ważna rzecz
 » W stronę sukcesu
 » W cieniu Pentium 4
 » Banias do kwadratu
 » Czym jest Conroe ?
 » Platforma testowa
 » Testy - Gry
 » Benchmarki syntetyczne
 » Testy aplikacyjne
 » Wydajność w środowisku x86-64
 » Procesor vs szyna systemowa
 » Grzanie i podkręcanie
 » Co na to RAM ?
 » Płyta Asus P5W HD Deluxe
 » Słowo na zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »