Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | P45 - ostatni taki chipset - test płyty Asus P5Q Deluxe
    

 

P45 - ostatni taki chipset - test płyty Asus P5Q Deluxe


 Autor: Lancer | Data: 13/06/08

Foxconn P35AP-S

Opisywana płyta Foxconna pod względem nazwy marketingowej nie prezentuje się zbyt ciekawie. I choć dobrze, że nie nazwał jej ktoś "buńczucznie" UltaPower P35 Mobo, to subiektywnym zdaniem recenzenta, ciąg znaków pojawiających się po nazwie marki zbytnio kojarzy się z dosyć popularnym modelem budżetowym: P35A-S. A przecież tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma odmiennymi produktami. No ale w końcu nie o nazwę tu chodzi, a faktycznie możliwości produktu.


Płyta Foxconn P35AP-S (kliknij, aby powiększyć)

Sercem opisywanego modelu Foxconna jest zgodnie z nazwą chip P35, występujący w tandemie z mostkiem południowym ICH9R. Czerwony laminat zawiera gniazdo procesora LGA775, 2 mechaniczne sloty PCI Express 1.1 x16, 2 sloty PCI Express x1 oraz 3 stare PCI.


Tak jak w innych płytach na P35, tylko jeden slot PCIe potrafi pracować z pełną prędkością x16. Slot w kolorze czarnym, elektrycznie jest zgodny tylko ze standardem x4 (kliknij, aby powiększyć)



Ciekawie wygląda obsługa pamięci. Producent umieścił bowiem aż 6 banków na moduły RAM. W 4 z nich włożyć można pamięci typu DDR2. Pozostałe dwa są "DDR3 ready". Pamięci oczywiście nie można mieszać - chipset posiada możliwość jednoczesnej obsługi tylko jednego standardu. Maksymalna pojemność użytych modułów to 8GB.


Rzut na róg płyty. Zwracają uwagę kolorowe mikrostyki: włącznika, resetu i zerujący BIOS oraz wyświetlacz kodów (kliknij, aby powiększyć)

Płyta posiada 6 tradycyjnych gniazd SATA. Na panelu tylnym pojawiły się jeszcze 2 łącza eSATA. Te pierwsze to zakończenia elektryczne kontrolera wbudowanego w mostek południowy ICH9R z obsługą macierzy RAID 0, 1, 0+1, 5 i JBOD. Zewnętrzne porty eSATA obsługuje kontroler Jmicron JMB363. Jako że ICH9 nie obsługuje standardu PATA, ten sam chip odpowiada za komunikację z pojedynczym złączem IDE.

Porty USB 2.0 rozplanowano w następujący sposób: 4 w tylnej części płyty i 4 kolejne na dołączanych śledziach. Nie zapomniano o standardzie FireWire. Złączna umieszczono na panelu tylnym oraz na dodatkowym śledziu.


Panel tylny, a na nim: 2 gniazdka PS/2, SPDIF, FDC (Foxconn Digital Connector – przeznaczona na zewnętrzne gadżety producenta), FireWire + eSATA, USB, LAN + USB i analogowe audio 7.1 (kliknij, aby powiększyć)



Za obsługę warstwy audio odpowiada kodek Realtek ALC888 oparty o standard Intel High Definition Audio. Separowane, analogowe złącza głośnikowe umieszczone na panelu I/O w zgodności ze standardem 7.1. Do przesyłania cyfrowego formatu dźwięku przeznaczono złącza S/PDIF w wersji elektrycznej i optycznej. Sieć LAN obsługuje gigabitowy chip Realtek RTL8111B podłączony do mostka południowego szyną PCI Express.


Chipy odpowiedzialne za obsługę dźwięku, FireWire i sieci LAN (kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera 5 gniazdek FAN do podłączenia wentylatorków. Mostki chłodzone są pasywnie aluminiowymi radiatorami. Większy radiator na mostku północnym połączony jest ciepłowodem z żeberkami radiatora umieszczonego na elementach zasilających procesor - jedna z faz bloku zasilającego CPU nie jest chłodzona.


Gniazdo procesora i okolice. Prąd zasilający procesor pochodzi z czterofazowego regulatora. Na każdą fazę przypadają 4 tranzystory (kliknij, aby powiększyć)

Płyta i elementy do niej podpięte, zasilane są z pojedynczej, 24-pinowej wtyczki ATX i 4-pinowej EPS. Zgodnie z trendami, wszystkie kondensatory zastosowane w płycie P35AP-S dla podniesienia trwałości, są typu solid state.


Rzut ogólny na płytę Foxconn P35AP-S (kliknij, aby powiększyć)

Rozplanowanie komponentów na powierzchni płyty nie budzi poważniejszych zastrzeżeń i jest lepsze niż na powyższym wyrobie Asusa. Gniazdka wtyczek zasilających rozsuniętą do krawędzi. Tak samo ergonomicznie umieszczono gniazda interfejsów IDE i FDD. Pewne wątpliwości budzi tylko bateria portów SATA. Na szczęście nie wchodzą one w kolizję z głównym portem PCIe i kartą graficzną weń umieszczoną. Również zatrzaski banków pamięci nie kolidują z nawet dłuższą kartą graficzną.

Opcje konfiguracyjne jakie znajdziemy w BIOSie nazwanym Gladiator – identycznym z tym jaki zastosowano w topowych płytach Mars, wydają się wystarczająco rozbudowane:
  • FSB procesora 100 do 999MHz
  • mnożnik procesora
  • możliwość wyłączenia rdzenia procesora
  • zmiana Performence Level
  • zegar portów PCIe: 100 do 255MHz
  • mnożniki pamięci dla FSB 266MHz: 533, 639, 667, 800, 888, 1066MHz
  • podstawowe timingi pamięci (CAS, tRCD, tRP, tRAS) + alfa timingi
  • napięcia:
  • procesora do 0,825 do 1,6V i możliwość dodania dodatkowych 400mV
  • pamięci od 1,66 do 3,365V
  • mostka północnego od 1,15 do 2,39V
  • mostka południowego + PLL 1,38 do 1,65V
  • napięcie szyny systemowej 1,2 do 1,725V
Monitoring jest rozbudowany i przedstawia się znacznie lepiej niż na płycie Asusa. Podgląd obejmuje: napięcie procesora, pamięci, mostka północnego, linii zasilających 3.3V, 5V i 12V. Temperatura podawana jest dla procesora, mostka północnego i systemu. Obecna jest opcja regulacji prędkości obrotowej 2 wentylatorów z możliwością udokładnienia w procentach szybkości ich obrotów.

Sprawnie działa awaryjne przywracanie BIOSu, gdy użytkownik przesadzi z podkręcaniem. Płyta potrafi podnieść się nawet po manipulacji mnożnikiem, co często sprawia problem innym płytom. Wymyślne kombinacje szyny systemowej i napięć również nie są jej straszne.


Zawartość pudełka - Foxconn (kliknij, aby powiększyć)

Zawartość pudełka niestety nie rozpieszcza. 2 kable SATA i pojedynczy FDD/ATA, śledź z portem FireWire oraz złączki zasilające dyski SATA. Tradycyjnie całość dopełnia płyta CD ze sterownikami i firmowym oprogramowaniem.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: P45 - ostatni taki chipset - test płyty Asus P5Q Deluxe
 
 » Chipset Intel P45
 » Asus P5Q Deluxe
 » Foxconn P35AP-S
 » Benchmarki: część pierwsza - FSB 266MHz
 » Benchmarki: część druga - FSB 333MHz
 » Benchmarki: część trzecia - FSB 400MHz
 » Benchmarki: podsumowanie
 » Dźwięk na pokładzie
 » Wydajność ICH10
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »