Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530
    

 

Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530


 Autor: DYD | Data: 13/08/10

Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530Cyfrowe kamery IP coraz bardziej stają się popularne nie tylko w zastosowaniach przemysłowych, lecz także w zaciszu domowym i wypierają analogowe systemy do monitorowania domu, mieszkania czy biur. W niniejszym artykule sprawdzimy w działaniu dwa rozwiązania z różnej półki cenowej, do różnych zastosowań. Pierwszą kamerą będzie model Planet ICA-HM131 - wysokiej rozdzielczości statyczna kamera zasilana z kabla LAN, o szerokim i wyraźnym kącie widzenia mogąca monitorować obiekt oddalony nawet do 100 metrów od podłączenia kamery. Druga kamera Compro IP530 to rozwiązanie bardziej domowe, choć rozbudowane i posiadające całkiem spore możliwości pracy, także w nocy. Zapraszamy do wideo przeglądu kamer IP.

ICA-HM131 opis i dane techniczne

Model ICA-HM131 firmy Planet to kamera internetowa typu IP wykorzystująca do transmisji obrazu podwójny kodek wideo H.264 oraz M-JPEG. Potrafi ona generować strumień wideo w rozdzielczości 1080p (1920x1080 pikseli) przy 15 klatkach na sekundę, zaś pełną płynność (25fps PAL/ 30fps NTSC) osiąga przy rozdzielczości 720p (1280x720 pikseli). Zakres 25/30fps w standardzie Full-HD oferuje z kolei model oczko wyższy (ICA-HM131R) od testowanej kamery Planet.

Zintegrowana kompresja obrazu nowego standardu – H.264, pozwala na zmniejszenie rozmiaru strumienia wideo przy zachowaniu wysokiej jakości, co pozwala na łatwiejsze przesyłanie obrazów przez Internet. Wbudowany multi-profilowy kodek H.264 oraz M-JPEG pozwala na jednoczesne przesyłanie strumieni wideo do wielu użytkowników w standardzie 1080p (15fps). Kamera posiada 10 stref aktywnego monitoringu z detekcją ruchu, możliwość przesyłania wideo przez 3GPP dla zastosowań mobilnych 3G, zabudowany slot na kartę microSD oraz manualne ustawienie ostrości i położenia obiektywu kamery. To tylko wybrane jej cechy, więcej danych podajemy w specyfikacji technicznej oraz opiszemy w dalszej części artykułu. Teraz zobaczmy jak prezentuje się sama kamerka oraz co otrzymujemy razem z nią.

     
(kliknij, aby powiększyć)



     
(kliknij, aby powiększyć)



     
(kliknij, aby powiększyć)



     
(kliknij, aby powiększyć)



Niewielkich rozmiarów kamera, zasilana jest bezpośrednio z kabla ethernet zgodnie ze standardem zasilania IEEE 802.3af PoE (Power over Ethernet) - wymaga jednak w tym celu urządzenia zgodnego z PoE. Może być to router czy switch wspierający ten standard zasilania lub ewentualnie specjalny adapter z obsługą PoE. Z uwagi, że nasz redakcyjny router D-Link DIR-600 nie posiadał wsparcia PoE, wykorzystaliśmy adapter POE-152 firmy Planet (sugerowana cena detaliczna 112 zł). Fachowa nazwa tego urządzenia to mieszacz (injector) IEEE 802.3af Power Over Ethernet. Dostarcza on zasilanie DC 48V poprzez okablowanie sieci Ethernet. Model POE-152 poza standardowymi połączeniami Fast Ethernet 10/100Mbps obsługuje również połączenia Gigabit Ethernet 1000Mbps. System zasilanie PoE pozwala na instalację ICA-HM131 w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych oraz pozwala na podłączenie kamery oddalonej do 100 metrów od źródła PoE. Warto dodać, że zużycie energii przez kamerkę wynosi maksymalnie 3.8W.

     
(kliknij, aby powiększyć)



     
(kliknij, aby powiększyć)

W zestawie oprócz kamery Planet dołączone zostało firmowe oprogramowanie Cam Viewer Plus Pro oraz Cam Viewer Plus Lite. Są to zewnętrzne aplikacje służące do obsługi jednej lub kilku kamer, umożliwiające monitorowanie, nagrywanie oraz sterowanie zdarzeniami z wykorzystaniem ICA-HM131 lun innych kamer firmy Planet. Dzięki temu możliwe jest stworzenie systemu zdalnego nadzoru składającego się z wielu kamer. Niestety oprogramowanie oferowane jest w wersji czasowej (Trial 30 dni) i za pełną wersję trzeba będzie zapłacić. Na szczęście są jednak jeszcze dodatkowe aplikacje - Planet Device Search służy do wyszukiwania kamer IP marki Planet w systemie oraz DCViewer, który korzysta z oprogramowania znajdującego się w kamerze Planet. Oprogramowanie zostanie opisane w następnym rozdziale wraz z procesem instalacji kamery.

W zestawie znajdziemy także krótką instrukcję instalacji, kabel ethernet, płytkę CD z oprogramowaniem w języku angielskim, zestaw śrubek do montażu na ścianie oraz specjalny śrubokręt do odkręcenia pokrywy kamerki. Dopiero po odkręceniu pokrywy mamy dostęp do zmieniania kąta obiektywu w pionie i poziomie oraz do ustawienia ostrości soczewki. Odsłania się nam także slot do kart microSD po zdjęciu pokrywy. Na płytce CD w formacie PDF dostępna jest także dość wyczerpująca instrukcja w języku angielskim.

poprzednia strona (ICA-HM131 opis i dane techniczne )    -   następna strona (Planet ICA-HM131 instalacja i oprogramowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530
 
 » ICA-HM131 opis i dane techniczne
 » Planet ICA-HM131 instalacja i oprogramowanie
 » Kamera ICA-HM131 w działaniu
 » Planet ICA-HM131 podsumowanie
 » Compro IP530 opis i dane techniczne
 » IP530 instalacja i oprogramowanie
 » Compro IP530 w działaniu
 » Compro IP530 podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »