Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530
    

 

Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530


 Autor: DYD | Data: 13/08/10

Przegląd dwóch kamer IP: ICA-HM131 oraz Compro IP530Cyfrowe kamery IP coraz bardziej stają się popularne nie tylko w zastosowaniach przemysłowych, lecz także w zaciszu domowym i wypierają analogowe systemy do monitorowania domu, mieszkania czy biur. W niniejszym artykule sprawdzimy w działaniu dwa rozwiązania z różnej półki cenowej, do różnych zastosowań. Pierwszą kamerą będzie model Planet ICA-HM131 - wysokiej rozdzielczości statyczna kamera zasilana z kabla LAN, o szerokim i wyraźnym kącie widzenia mogąca monitorować obiekt oddalony nawet do 100 metrów od podłączenia kamery. Druga kamera Compro IP530 to rozwiązanie bardziej domowe, choć rozbudowane i posiadające całkiem spore możliwości pracy, także w nocy. Zapraszamy do wideo przeglądu kamer IP.
     

ICA-HM131 opis i dane techniczne

Model ICA-HM131 firmy Planet to kamera internetowa typu IP wykorzystująca do transmisji obrazu podwójny kodek wideo H.264 oraz M-JPEG. Potrafi ona generować strumień wideo w rozdzielczości 1080p (1920x1080 pikseli) przy 15 klatkach na sekundę, zaś pełną płynność (25fps PAL/ 30fps NTSC) osiąga przy rozdzielczości 720p (1280x720 pikseli). Zakres 25/30fps w standardzie Full-HD oferuje z kolei model oczko wyższy (ICA-HM131R) od testowanej kamery Planet.

Zintegrowana kompresja obrazu nowego standardu – H.264, pozwala na zmniejszenie rozmiaru strumienia wideo przy zachowaniu wysokiej jakości, co pozwala na łatwiejsze przesyłanie obrazów przez Internet. Wbudowany multi-profilowy kodek H.264 oraz M-JPEG pozwala na jednoczesne przesyłanie strumieni wideo do wielu użytkowników w standardzie 1080p (15fps). Kamera posiada 10 stref aktywnego monitoringu z detekcją ruchu, możliwość przesyłania wideo przez 3GPP dla zastosowań mobilnych 3G, zabudowany slot na kartę microSD oraz manualne ustawienie ostrości i położenia obiektywu kamery. To tylko wybrane jej cechy, więcej danych podajemy w specyfikacji technicznej oraz opiszemy w dalszej części artykułu. Teraz zobaczmy jak prezentuje się sama kamerka oraz co otrzymujemy razem z nią.

     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)Niewielkich rozmiarów kamera, zasilana jest bezpośrednio z kabla ethernet zgodnie ze standardem zasilania IEEE 802.3af PoE (Power over Ethernet) - wymaga jednak w tym celu urządzenia zgodnego z PoE. Może być to router czy switch wspierający ten standard zasilania lub ewentualnie specjalny adapter z obsługą PoE. Z uwagi, że nasz redakcyjny router D-Link DIR-600 nie posiadał wsparcia PoE, wykorzystaliśmy adapter POE-152 firmy Planet (sugerowana cena detaliczna 112 zł). Fachowa nazwa tego urządzenia to mieszacz (injector) IEEE 802.3af Power Over Ethernet. Dostarcza on zasilanie DC 48V poprzez okablowanie sieci Ethernet. Model POE-152 poza standardowymi połączeniami Fast Ethernet 10/100Mbps obsługuje również połączenia Gigabit Ethernet 1000Mbps. System zasilanie PoE pozwala na instalację ICA-HM131 w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych oraz pozwala na podłączenie kamery oddalonej do 100 metrów od źródła PoE. Warto dodać, że zużycie energii przez kamerkę wynosi maksymalnie 3.8W.

     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)

W zestawie oprócz kamery Planet dołączone zostało firmowe oprogramowanie Cam Viewer Plus Pro oraz Cam Viewer Plus Lite. Są to zewnętrzne aplikacje służące do obsługi jednej lub kilku kamer, umożliwiające monitorowanie, nagrywanie oraz sterowanie zdarzeniami z wykorzystaniem ICA-HM131 lun innych kamer firmy Planet. Dzięki temu możliwe jest stworzenie systemu zdalnego nadzoru składającego się z wielu kamer. Niestety oprogramowanie oferowane jest w wersji czasowej (Trial 30 dni) i za pełną wersję trzeba będzie zapłacić. Na szczęście są jednak jeszcze dodatkowe aplikacje - Planet Device Search służy do wyszukiwania kamer IP marki Planet w systemie oraz DCViewer, który korzysta z oprogramowania znajdującego się w kamerze Planet. Oprogramowanie zostanie opisane w następnym rozdziale wraz z procesem instalacji kamery.

W zestawie znajdziemy także krótką instrukcję instalacji, kabel ethernet, płytkę CD z oprogramowaniem w języku angielskim, zestaw śrubek do montażu na ścianie oraz specjalny śrubokręt do odkręcenia pokrywy kamerki. Dopiero po odkręceniu pokrywy mamy dostęp do zmieniania kąta obiektywu w pionie i poziomie oraz do ustawienia ostrości soczewki. Odsłania się nam także slot do kart microSD po zdjęciu pokrywy. Na płytce CD w formacie PDF dostępna jest także dość wyczerpująca instrukcja w języku angielskim.Planet ICA-HM131 instalacja i oprogramowanie

Instalacja kamerki IP nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsze kroki jakie trzeba wykonać to podłączenie kamery do naszej sieci lokalnej i sprawdzenie czy zasilanie PoE jest aktywne. Odpowiednie kolory przy wejściu gniazda LAN w kamerze ilustrują pracę kamerki: diody koloru żółtego i zielonego sygnalizują poprawne działanie urządzenia. Pamiętajmy o wsparciu standardu PoE, o którym pisaliśmy w poprzednim rozdziale. Następnie wkładamy płytkę CD, z której to uruchamiamy program Planet Device Search (Search Utility). Wyszukujemy urządzenie i kamerka powinna znaleźć się na liście pod lokalnym adresem IP 192.168.0.XXX - w naszym przypadku była to końcówka .107 (IP ustawione na sztywno).

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jak już jesteśmy pewni, że system odnajduje kamerkę w sieci lokalnej możemy przejść do kolejnego kroku. W przeglądarce Internet Explorer 6.0 lub wyższej (niestety w innych przeglądarkach nie działa oprogramowanie DCViewer z kamery Planet oparte na technologii ActiveX) wpisujemy adres http://192.168.0.107 i logujemy się do oprogramowania kamery (login: admin, bez hasła). Tam musimy zaakceptować dwa dodatki ActiveX od Planet oraz zainstalować aplikację DCViewer. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie powinniśmy zobaczyć w oknie przeglądarki następujący obraz.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jeśli pojawią się jakieś kłopoty z brakiem przekazu wideo lub dostępem do kamerki z poziomu przeglądarki, to zazwyczaj odpowiedzialność padnie na: ustawienia routera lub zapory sieciowej. Standardowo kamerka przesyła wideo korzystając z portu webowego HTTP 80 oraz protokołu video RTSP 554. Wartości te możemy zmieniać w pewnych ustalonym zakresie (informacja dostępna w instrukcji PDF). Warto jednak w naszym routerze przekierowywać porty dla naszej kamerki, dzięki temu będziemy mieli także dostęp do naszej kamery nie tylko z poziomu sieci lokalnej, ale także przez sieć internet (poprzez swój unikalny numer IP, system DDNS oraz na zdefiniowanym przez na porcie). Oczywiście należy także odpowiednio skonfigurować dział "Network" w oprogramowaniu DCViewer.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Poprzez oprogramowanie DCViewer oprócz podglądu wideo z kamery, można zdalnie wykonać kilka czynności oraz skonfigurować kamerkę według różnych parametrów. W górnej części znajduje się kilka zakładek, które teraz omówimy.

W sekcji SYSTEM mamy następujące parametry:

- zmienić rodzaj wyświetlania wideo z kodeka MJPEG na H.264
- ustawić datę i godzinę w kamerze
- ustawić hasło administratora i zarządzać dodatkowymi użytkownikami
- skonfigurować urządzenie w sieci, ustawić porty
- skonfigurować konto DDNS
- skonfigurować do dwóch kont pocztowych oraz do dwóch FTP w celu aktywnego monitoringu
- skonfigurować aktywny monitoring, funkcje alarmowe, zakres czułości, strefy ruchowe
- wgrać nowe oprogramowanie, przejrzeć logi, zobaczyć parametry urządzenia i użytkowników


W sekcji STREAMING ustawiamy rodzaj kodeka video, rozdzielczości, kompresji M-JPEG/H.264, rodzaju protokołu wideo, ustawienia maski, dźwięku i przeskakiwania klatek (Frame Skip). Dostępne opcje:

Video Resolution:
- H.264 720p (30fps) + MJPEG 720p (30fps)
- H.264 720p (30fps) + MJPEG D1 (30fps)
- H.264 720p (30fps) + MJPEG CIF (30fps)
- H.264 720p (30fps) + H.264 D1 (30fps)
- H.264 720p (30fps) + H.264 CIF (30fps)
- MJPEG 1080p (15fps)
- H.264 1080p (15fps)

MJPEG Compression:
- high compression , low bitrate , low quality
- middle compression , default
- low compression , high bitrate , high quality

H.264 Compression:
- 1024kbps, highest compression, lowest quality
- 2048kbps
- 4096kbps, middle compression, default
- 6144kbps
- 8192kbps, low compression, highest quality

Video OCX protocol:
- RTP over UDP
- RTP over RTSP(TCP)
- RTSP over HTTP
- MJPEG over HTTP
- Multicast mode

W sekcji CAMERA mamy do dyspozycji zmianę poziomu jasności, ostrości, kontrastu, nasycenia, poziomu bieli oraz czasu naświetlania. Testy przeprowadzane były na ustawieniach auto i standardowych.

Warto dodać, że zmiana jakiegokolwiek parametru w sekcji System wymaga odczekania 10 sekund, zaś zmiana w sekcji Camera dzieje się bez przeładowywania kamery. Pełny restart kamery trwa okoły 20 sekund.

Dodatkowe oprogramowanie Cam Viewer Plus, w wersji 30-dniowej posiada trochę więcej funkcji od wersji webowej. Umożliwia przede wszystkim monitoring kilku kamer jednocześnie, rejestrowanie materiału video, oraz ustawienia alarmów (ftp, mail, sygnał dźwiękowy, skype, sms-skype, pop-up). Brakuje szybkiej możliwości nagrania wideo oraz eksportu chociażby do plików avi. Aplikacja jest wyjątkowo wrażliwa na niektóre zapory sieciowe. Jeśli wystąpi konflikt z firewallem może być problem z przekazem wideo. Software am Viewer Plus firmy Planet nie jest zbytnio przyjazny użytkownikowi, w dodatku powinna się znaleźć pełna wersja oprogramowania, a nie czasowa.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Kamera ICA-HM131 w działaniu

Kamerę IP Planet ICA-HM131 sprawdziliśmy w działaniu przy wykorzystaniu webowej aplikacji DCViewer. Kliknięcie na oknie z przekazem wideo pokazuje aktualne informacje o przekazie wideo (rozdzielczość, typ przekazu, bitrate video/audio ilość utraconych klatek). Nie było z nią większych problemów, odpowiednie ustawienie przekierowania portów na routerze oraz poprawna konfiguracja kamery umożliwiła monitoring przez internet. Podłączanie kilku użytkowników na raz nawet przy słabych łączach umożliwiało czytelny podgląd transmisji wideo. W aplikacji Cam Viewer Plus Pro brakuje łatwego rejestrowania obrazu oraz eksportu do innych formatów video. Można jedynie stworzyć prosty harmonogram nagrań.

System detekcji ruchu można konfigurować w kilku zakresach: próg czułości, poziom detekcji oraz interwał czasowy. Po odpowiednim skonfigurowania poczty lub ftp, w przypadku wykazania ruchu w danej strefie, kamera wyśle wpierw informacje o alarmie, a następnie prześle w mailu zdjęcia, które uchwyciła. Nasłuch dźwięku jest symboliczny, kamerka wychwytuje dźwięki, lecz w bardzo kiepskiej jakości.

Kamera nagrzewa się w pewnym stopniu, więc nie należy jest wystawiać na oddziaływanie wysokiej temperatury. Umieszczona na ścianie lub blacie może bez problemu pracować 24h na dobę, nie ma obawy o przegrzanie urządzenia.

Na poniższych trzech filmach przedstawiamy funkcjonowanie kamery. Na pierwszym filmie zaprezentowaliśmy przegląd funkcji programu DCViewer. Drugie video przedstawia funkcje detekcji ruchu w działaniu wraz z wysyłką maila. Trzeci film prezentuje możliwości video kamerki - pokazujemy też pod koniec screenshoty w rozdzielczości 1080p z kamery oraz zrzuty ekranu w różnych momentach oświetlenia.
Full HD zrzut ekranu z kamerki (kliknij, aby powiększyć)


Full HD zrzut ekranu z kamerki (kliknij, aby powiększyć)

Na koniec zrzuty ekranu z kamerki w różnych rodzajach oświetlenia:


Światło dzienne (kliknij, aby powiększyć)Noc - oświetlenie pełne (kliknij, aby powiększyć)Noc - oświetlenie częściowe (kliknij, aby powiększyć)Noc - oświetlenie tylko z monitora (kliknij, aby powiększyć)Noc - brak oświetlenia (kliknij, aby powiększyć)

Planet ICA-HM131 podsumowanie

Kamerka IP Planet ICA-HM131 to ciekawe rozwiązanie do monitoringu mieszkania czy domu, lecz także działki lub domku letniskowego, o ile mamy tam zasięg sieci internet. Zasilanie poprzez ethernet (PoE) daje swobodę ustawienia kamerki w dowolnym miejscu, gdyż można wykorzystać kabel do 100 metrów długości. Zakres temperatur w jakich potrafi pracować kamera od 0 do 50 stopni C umożliwia wystawienie kamery na zewnątrz w wiosennych i letnich okresach.

Jakość transmisji wideo dzięki kodekowi H.264 w różnych przedziałach kompresji daje czytelny i wyraźny obraz przy jasnym oświetleniu. W słabym świetle także obraz jest poprawny, dopiero w zupełnych ciemnościach wiele już nie zobaczymy. Dobra jakość obrazu uzyskana została dzięki odpowiedniemu przetwornikowi CMOS z progresywnym skanowaniem. Nie ma problemu z jednoczesnym przesyłaniem strumieni wideo do wielu użytkowników w standardzie 1080p. Dzięki obsłudze detekcji ruchu kamera potrafi monitorować podejrzane ruchy w obszarze obserwacji oraz wysyłać informację poprzez e-mail lub FTP.

Pole widzenia kamerki jest dość spore, co rekompensuje trochę brak zdalnego sterowania obiektywem oraz zooma. Sterowanie obiektywem i jego ostrością możliwie jest tylko w sposób manualny, po wcześniejszym demontażu pokrywy. Także oprogramowanie dołączane do kamery mogło by być bardziej dopracowane i przede wszystkim w pełnej wersji. Przydałaby się także polska wersja językowa oprogramowania. Webowa aplikacja jest poprawna, szkoda tylko, że działa jedynie pod przeglądarką IE - chociaż w innych przeglądarkach możliwy jest sam podgląd transmisji wideo na porcie 8008.

Cena kamerki wynosi około 700zł, należy także pamiętać o urządzeniu zasilającym zgodnym z PoE.Compro IP530 opis i dane techniczne

Drugą kamerą IP opisywaną w niniejszym artykule jest model IP530 firmy Compro Technology. Od poprzedniczki cechuje się słabszą jakością transmisji video (korzysta z kodeków MPEG4 i MJPEG) oraz zasilana jest już tradycyjnie bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Kamerka pracuję maksymalnie przy rozdzielczości 640x480 pikseli i 30 klatkach na sekundę, posiada kilka stopni kompresji oraz mniejszych rozdzielczości (160x120, 320x240 px). Pole widzenia jest mniejsze od rozwiązania firmy Planet, jednak model Compro IP530 umożliwia praktycznie do okólne poruszanie się kamery.

     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)

Podobnie jak kamera ICA-HM131, korzysta z protokołu IP to komunikacji w sieci, posiada funkcje śledzenia ruchu oraz monitorowanie wybranego obszaru. Wyróżnia się za to możliwością poruszania się w dość sporym zakresie oraz podświetleniem podczerwieni (IR), co umożliwia pracę kamery także w nocy lub słabych warunkach oświetlenia. Zakres ruchu kamery to 340 stopni w poziomie oraz w 100 stopni pionie, co znacznie poszerza pole obserwacji. Możliwy jest także cyfrowy, stratny zoom x2. Kamerką steruje się przy pomocy dołączonego oprogramowaniu ComproView lub poprzez webową aplikację w przeglądarce IE.

Poza obsługą dwustronnego przesyłania dźwięku (posiada wbudowany mikrofon do komunikacji i nasłuchu oraz wyjście na zewnętrzne głośniki) i łączności mobilnej (3GPP Streaming), kamera IP530 umożliwia podłączenie do 6 wejść/wyjść alarmów i sensorów z wykorzystaniem dodatkowego modułu PTZ I/O. Slot na karty microSD umożliwia lokalny zapis materiału na karcie w kamerze.

Podstawowe cechy kamery Compro IP530:

• Przetwornik obrazu 1/3" CMOS progressive scan
• Ruch w pionie (100 stopni) i poziomie (340 stopni), 2x cyfrowy zoom bez straty jakości obrazu
• Możliwość obserwacji w dzień i w nocy - mechaniczny filtr IR cut
• Wbudowane podświetlenie IR
• Kompresja MPEG-4 oraz MJPEG w czasie rzeczywistym
• Obsługa dwóch strumieni wideo jednocześnie
• Do 30 klatek na sekundę dla 640x480
• Detekcja ruchu
• Dwukierunkowe przesyłanie dźwięku – wbudowany mikrofon (wymagany zewnętrzny głośnik)
• Obsługa UPnP (universal plug and play)
• Obsługa10/100 802.3/Ethernet
• Wbudowany 802.11b/g WLAN (tylko IP530W)
• Obsługa kart pamięci MicroSD
• Łatwa instalacja dzięki kreatorowi VideoMate IP Cam Wizard
• Zdalny nadzór poprzez 3GPP (telefony komórkowe)
• Dołączone oprogramowanie do zarządzania 32 kanałowym systemem zdalnego nadzoru IP - VideoMate ComproView
• Opcjonalny cyfrowy moduł I/O dla zewnętrznych czujników i alarmów (3 wejścia/3 wyjścia)


W zestawie oprócz kamery znajdziemy także krótką instrukcję instalacji, kabel ethernet, zestaw śrubek wraz ze specjalną płytką do montażu na ścianie oraz płytkę CD z oprogramowaniem.IP530 instalacja i oprogramowanie

Proces instalacji kamery Compro przebiega podobnie jak to miało miejsce w modelu firmy Planet. Na początku podłączamy kamerę do naszej sieci lokalnej i zasilamy ją poprzez gniazdko elektryczne. Kolor niebieskiej diody we frontowej części kamery ilustruje poprawną pracę kamery w sieci. Następnie wkładamy płytkę CD, z której to uruchamiamy program iConnect. Wyszukujemy urządzenie i kamerka powinna znaleźć się na liście pod lokalnym adresem IP 192.168.0.XXX - w naszym przypadku była to końcówka .100. Na screenach poniżej przedstawiamy proces instalacji kamery w systemie.

     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)

Jak już jesteśmy pewni, że system znajduje kamerkę w sieci lokalnej możemy przejść do kolejnego kroku. W przeglądarce Internet Explorer 6.0 lub wyższej (podobnie jak w przypadku kamery Planet, w innych przeglądarkach nie działa oprogramowanie IP Camera LifeView /WebVUer z kamery Compro oparte na technologii ActiveX) wpisujemy adres http://192.168.0.100 i logujemy się do oprogramowania kamery (login: admin, hasło: takie jak wcześniej ustanowiliśmy). Tam musimy zaakceptować dodatki ActiveX od Compro i jeśli wszystko pójdzie sprawnie powinniśmy zobaczyć w oknie przeglądarki następujący obraz.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Podobnie jak w przypadku instalacji kamerki IP firmy Planet, tak i tutaj jeśli pojawią się jakieś kłopoty z brakiem przekazu wideo lub dostępem do kamerki z poziomu przeglądarki, to zazwyczaj odpowiedzialność padnie na: ustawienia routera oraz zapory sieciowej. Standardowo kamerka przesyła wideo korzystając z portu webowego HTTP 80 oraz protokołu RTSP 554. Wartości te możemy zmieniać w pewnych ustalonym zakresie (dostępny pełny opis w instrukcji online). Warto jednak w naszym routerze przekierowywać porty dla naszej kamerki, dzięki temu będziemy mieli także dostęp do naszej kamery nie tylko z poziomu sieci lokalnej, ale także przez sieć internet. Oczywiście należy także odpowiednio skonfigurować dział "Network" w oprogramowaniu IP Camera LifeView.

Dodatkowe oprogramowanie dostarczane z kamerką to pełna wersja aplikacji VideoMate ComproView do zarządzania 32. kanałowym systemem zdalnego nadzoru IP. To rozbudowany system umożliwiający przede wszystkim monitoring do 32 kamer jednocześnie, nagrywanie, archiwizowanie i odtwarzanie materiału video, ustawienia alarmów (ftp, mail, sygnał dźwiękowy), grupowanie kamer czy definiowanie harmonogramu pracy kamer. Możemy ustalać własne strefy PTZ, aby mieć szybki dostęp do nich z poziomu aplikacji webowej lub zewnętrznej VideoMate ComproView. Można także zdefiniować ścieżkę patrolowania kamery, która będzie automatycznie obserwować wybrane przez nas elementy obszaru. W tym celu wykorzystujemy wcześniej zdefiniowane strefy PTZ, ustawiamy ścieżkę kamery oraz odstępy czasowe miedzy strefami PTZ.

  
(kliknij, aby powiększyć)

System inteligentnego śledzenia i monitoringu korzysta z kilku funkcji takich jak: detekcja zdefiniowanych stref (maksymalnie 3 strefy), rejestru wideo, utraty zdefiniowanego obiektu a także detekcja twarzy oraz głosu. Użytkownikowi pozostawia się dwa rodzaje konfiguracji aplikacji VideoMate ComproView.: szybki i pełny. Pełny setup posiada ogromny i wyczerpujący zestaw opcji, który zamieszczamy poniżej na obrazkach.

     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)     
(kliknij, aby powiększyć)

Compro IP530 w działaniu

Kamerę IP Planet ICA-HM131 sprawdziliśmy w działaniu przy wykorzystaniu webowej aplikacji IP Camera LifeView oraz VideoMate ComproView. Podobnie jak z kamerą Planet nie sprawiała większych problemów, odpowiednie ustawienie przekierowania portów na routerze oraz poprawna konfiguracja umożliwiła sprawny monitoring przez internet. Rozbudowany system detekcji ruchu sprawował się poprawnie, kamera alarmowała o zaistniałej sytuacji. Nagrany materiał video można w łatwy sposób eksportować do pliku .avi, ewentualnie zrobić zrzut ekrany z wybranej klatki wideo. Nagrany fragment wideo z przejściem na tryb nocny pochodzi właśnie z eksportu do pliku .avi (wideo dostępne poniżej).

Czujnik światła włącza zestaw diod IR LED (10 diod, 5 po każdej stronie) podświetlających monitorowany obszar automatycznie jeśli robi się ciemno i wyłącza jeśli oświetlenie wraca do normy. Czasem, przy słabszym świetle kamerka potrafi zapętlić zmianę oświetlenia i robi się mała dyskoteka świetlna, gdyż kamera na zmianę przechodzi z trybu dziennego w tryb nocny.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Przesył dźwięku jest dobrej jakości, opcjonalnie można podłączyć zewnętrzne głośniki lub mikrofon. Spokojnie można także porozumiewać się poprzez mikrofon w kamerze. Tryb streamingu 3GPP umożliwiał podgląd kamerki na urządzeniach mobilnych 3G, jak np. BlackBerry. Kamera głównie przystosowana jest do pracy na powierzchni poziomej (waży trochę ponad pół kilograma), jednak dzięki specjalnej metalowej płytce można ją umieścić także na ścianie.

Na poniższych filmach przedstawiamy funkcjonowanie kamery, tryb nocny oraz możliwości oprogramowania webowego oraz VideoMate ComproView.Na koniec kilka zrzutów ekranu z kamerki w trybie dziennym i nocnym (maksymalna jakość).


Światło sztuczne - tryb pracy normalny (kliknij, aby powiększyć)Światło sztuczne - tryb pracy nocny IR (kliknij, aby powiększyć)Brak światła - tryb pracy normalny (kliknij, aby powiększyć)Brak światła - tryb pracy nocny IR (kliknij, aby powiększyć)

Compro IP530 podsumowanie

Kamerka Compro IP530 to całkiem przyjemne w użytkowaniu urządzenie do prostego monitoringu i obserwacji domu. Mimo dość niskiej rozdzielczości jesteśmy w stanie monitorować nieduże powierzchnie, także w nocy dzięki systemowi diod podczerwieni. System IR składający się z 10 diod pozwala obserwować pomieszczenie w pełni zaciemnione.

Możliwość zdalnego ruchu kamerą umożliwia szeroki zakres pola obserwacji. Dwukrotny zoom cyfrowy wiele nie przybliży - tutaj wychodzą ograniczenie słabej jakości przetwornika CMOS i niskiej jakości kodeka.

Dzięki usłudze Compro iDDNS (Dynamic Domain Name Service) możemy nie posiadając stałego numeru IP utworzyć własny unikalny url i korzystać z niego w miejsce numeru IP. W przypadku zmiany numeru IP, usługa Compro iDDNS zaktualizuje numer IP automatycznie poprzez usługę Compro iDDNS Server.

Rozbudowane możliwości monitoringu, śledzenia ruchu, funkcja automatycznego patrolowania wcześniej zdefiniowanego obszaru, nasłuch audio oraz zawierające sporo możliwości konfiguracyjne oprogramowanie VideoMate ComproView to cechy wyróżniające model Compro IP530. Dzięki obsłudze detekcji ruchu kamera potrafi monitorować podejrzane ruchy w obszarze obserwacji oraz wysyłać informację poprzez e-mail lub FTP oraz inicjować różnego typu alarmy.

Na uwagę zasługuje także niewygórowana cena mieszcząca się w okolicy 400zł.