Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Dwie kieszenie na dysk 3.5 cala USB2.0 - Speeze i Revoltec
    

 

Dwie kieszenie na dysk 3.5 cala USB2.0 - Speeze i Revoltec


 Autor: PiK | Data: 22/07/04

Wydajność

Obydwie konstrukcje oparte są na tym samym chipsecie - ALi M5621, komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0 (w pełni zgodnego z USB 1.1), więc teoretycznie ich wydajność powinna być taka sama. I tak jest w rzeczywistości - jeżeli były jakieś różnice w zdobytych punktach, to były one na tyle małe, że mieściły się w zakresie błędu pomiarowego.

Testowy komputer zaopatrzony był w dwa napędy:

Seagate Barracuda 7200.7 120GB SATA 8MB cache na którym był zainstalowany system oraz benchmarki, drugi - Seagate Barracuda 7200.7 200GB PATA 8MB cache posłużył nam do mierzenia wydajności kieszeni.

Aby dopełnić formalności, należałoby wyjaśnić na czym polegały testy kopiowania plików. Pierwszy dysk - systemowy, został potraktowany defregmentatorem dysków (wchodzącym w skład pakietu Norton Systemworks 2004), a następnie przekopiowane zostały zestawy plików testowych: jeden plik o wielkości 734MB oraz 94 pliki o łącznej wielkości 608MB. Drugi dysk został podzielony na dwie partycje - każda o rozmiarze 1GB. Partycje te, znalazły się na w przeciwnych końcach talerza dysku. To rozumiem przez pojęcia "początek dysku" i "koniec dysku", które występują w tabelce.

Pozostałe testy - jedna partycja o maksymalnym rozmiarze. Używaliśmy dwóch systemów plików: FAT32 i NTFS - test odbywał się na FAT32, po czym partycja była formatowana na NTFS.

   
Quick Bench FAT32: Z lewej PATA z prawej USB2.0 (kliknij, aby powiększyć)

   
Quick Bench NTFS: Z lewej PATA z prawej USB2.0 (kliknij, aby powiększyć)

   
Long Bench FAT32: Z lewej PATA z prawej USB2.0 (kliknij, aby powiększyć)

   
Long Bench NTFS: Z lewej PATA z prawej USB2.0 (kliknij, aby powiększyć)

Kilka słów komentarza do wyników

SiSoftware Sandra 2004 - transfer na poziomie 21MB/s, jest ponad 2,5-razy mniejszy (55MB/s) od dysku podłączonego bezpośrednio do kontrolera IDE.

PCMark04 - nie jest to odpowiednie narzędzie do testowania wydajności dysków (co postaram się to udowodnić przy innej okazji), gdyż rozbieżność wyników jest spora. Jako osiągnięty rezultat pojawiła się średnia wyciągnięta z pięciu przebiegów testów. Ilość zdobytych "pcmarków" należy traktować z przymrużeniem oka.

HD Tach - średnia szybkość odczytu 24,6MB/s była około dwa razy wolniejsza od dysku pracującego "na zewnątrz" kieszeni (55MB/s). Średni czas dostępu był większy o 0.5ms. Niezbyt ciekawie prezentuje się obciążenie procesora przez chipset produkcji ALi.

WinBench 99 - program legenda, nieśmiertelny arbiter w potyczkach napędów. Średni czas dostępu do dysku jest potwierdzeniem wyniku uzyskanego w HD Tach. Ciekawym zjawiskiem jest różnica wydajności dysku pracującego w kieszeni pod kontrolą FAT32 i NTFS. Nie jest to bynajmniej błąd pomiarowy, co zostanie potwierdzone w teście kopiowania plików.

Kopiowanie plików - USB 2.0 daleko za "standardowym" interfejsem. Duża różnica pomiędzy wydajnością kieszeni w FAT32 a NTFS.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Dwie kieszenie na dysk 3.5 cala USB2.0 - Speeze i Revoltec
 
 » Co w testach?
 » Revoltec Aluminium Book 3,5"
 » Speeze CF100-NEB
 » Barracuda 7.7200 - 200 GB
 » Wydajność
 » Inne aspekty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »