Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniach
    

 

Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniach


 Autor: Łukasz Łaciak | Data: 09/06/11

Podsumowanie.

Po wykonaniu tych ćwiczeń, system Vyatta można określić jako prosty w konfiguracji i nie sprawiający zbyt wielu problemów, oczywiście pod warunkiem uważnego wprowadzania poleceń oraz znajomości zagadnień związanych z konfigurowaną usługą.

W wykonanych ćwiczeniach przedstawione zostały przykłady konfiguracji usług i protokołów w przejrzysty sposób, tłumacząc ich działanie, możliwe problemy oraz sposób ich rozwiązania. W zadaniach tych znalazła się dodatkowo skrócona teoria dotycząca konfigurowanego protokołu czy usługi, wyjaśniająca w jaki sposób zachodzi komunikacja między konfigurowanymi komputerami. Oczywiście, ćwiczenia przedstawione w tej pracy nie wyczerpują możliwości systemu; są one tylko częścią jego zdolności i metod konfiguracji, gdyż praca ta musiała mieć swój koniec.

Vyatta radzi sobie znakomicie jako router softwarowy, obsługujący najpopularniejsze protokoły routingu, jak RIP, OSPF oraz BGP. Jest przystosowana do świadczenia wielu usług w sieci, takich jak DHCP, IPS, Load Balancing, Failover oraz QoS, a także innych, nieopisanych w tej pracy. Vyatta także dobrze się konfiguruje do działania jako firewall.

Metoda wprowadzania komend do systemu jest prosta i przejrzysta, a drzewo konfiguracji ułatwia szybkie ogarnięcie ustawień systemu. Główna zaletą systemu Vyatta jest to, że jest on darmowy w wersji Core, która to wystarczy do zarządzania całkiem skomplikowaną siecią, a do tego nie ma on ograniczeń narzucanych przez sprzęt jak ma to miejsce w routerach sprzętowych.

Dzięki tym wszystkim funkcjom system ten nadaje się do zarządzania sieciami stawiającymi bardzo różne wymagania. Vyatta poradzi sobie zarówno w małej sieci, działając jako router RIP, jak i w bardzo dużej sieci, gdzie będzie potrzebna jako router BGP, OSPF, a także będzie udostępniała zasoby oraz usługi na zewnątrz (hosting). Dodatkowo Vyatta jest ciągle rozwijana, jej kod jest poprawiany na bieżąco, a co kilka(naście) miesięcy wychodzi nowa wersja. Dzięki prostocie konfiguracji oraz jądrze Linux, przez które jest stabilna i wydajna, system ten ma szansę stać się jednym z popularniejszych systemów obsługujących sieci domowe, a także firmowe o różnych rozmiarach i stopniu skomplikowania.

Od autora: wyrażam zgodę na nieodpłatne powielanie artykułu lub jego części jedynie w celach dydaktycznych, pod warunkiem umieszczenia tytułu artykułu oraz imienia i nazwiska autora, a także źródła oryginalnej publikacji: TwojePC.pl. W przypadku chęci wykorzystania dokumentu lub jego części w inny sposób proszę o kontakt ze mną lub redaktorem naczelnym TwojePC.pl.

poprzednia strona (12. QoS.)    -   następna strona (Podsumowanie.)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Techinka: Konfiguracja systemu Vyatta w ćwiczeniach
 
 »  Wstęp
 » 1. Instalacja.
 » 2. Początkowa konfiguracja - omówienie.
 » 3. Maskarada.
 » 4. DHCP.
 » 5. Routing statyczny.
 » 6. OSPFv2.
 » 7. RIPv2.
 » 8. BGP-4.
 » 9. Firewall.
 » 10. IPS i filtrowanie ruchu webowego.
 » 11. Load Balancing i Failover.
 » 12. QoS.
 » Podsumowanie.
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »