Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Testy notebooka LG XNote LM50a
    

 

Testy notebooka LG XNote LM50a


 Autor: DYD | Data: 25/06/04

Testy notebooka LG XNote LM50aDziś po raz pierwszy w laboratorium naszego serwisu znalazł się komputer przenośny. Testowany model to produkt z wysokiej półki, udostępniony i zbudowany w całości przez firmę LG. Należy do wprowadzonej niedawno linii notebooków XNote, wyposażony jest w technologię Centrino, wydajną kartę graficzną Radeon 9600, a cechuje się nowoczesną stylistyką. Do testów trafił model LM50a i z uwagi na to, że jest to pierwsze tego typu urządzenie badane przez serwis TwojePC.pl, zostanie porównany w testach wydajności do komputera stacjonarnego. Jeśli nasz system oceny notebooka spodoba się Czytelnikom, w kolejnych recenzjach mobilnych komputerów korzystać będziemy z tej samej metodologii testów, mogąc łatwiej ocenić testowane urządzenie. Pozostało mi zaprosić chętnych do przeczytania artykułu o nowoczesnym notebooku w cenie około 10 tys. PLN.

Kilka słów o technologii Centrino

Niebiesko-czerwone serduszko z napisem "Centrino Mobile Technology" to mocno promowane i coraz częściej spotykane przy komputerach przenośnych logo firmy Intel. Należy pamiętać, że Centrino to nie tylko sam procesor, lecz kompletna technologia Intela, która łączy trzy elementy: nowy procesor przeznaczony do urządzeń przenośnych (Pentium M lub Celeron M), chipset (i855) oraz rozwiązanie bezprzewodowej łączności standardu 802.11b/g (WLAN - WiFi). Jeśli te trzy elementy Intela są użyte w przenośnym komputerze typu notebook czy tablet PC, wówczas Intel zezwala na zamieszczenie znaczka Centrino. Mimo wprowadzenia tej technologii już prawie półtora roku temu (premiera odbyła się 12 marca 2003), nadal jest ona wyznacznikiem ceny komputera przenośnego, zmuszając użytkownika do wyłożenia dość pokaźnej ilości gotówki, co niestety blokuje wejście tego urządzenia pod strzechy. Czy za ceną idzie jakość, o tym w dalszej części artykułu.


Logo Centrino w kolorze intensywnej magenty ze znakiem Intel Inside

Produkt z nalepką Centrino chętnie jednak znajduje zastosowanie u klienta zamożnego i biznesowego, którego odrzuca duży, brzydki i głośny desktop, a przyciąga zgrabny, elegancki i cichy "mobilniak", z którym łatwo można podróżować pomiędzy spotkaniami biznesowymi i błyszczeć wśród grupki znajomych lubujących się w nowinkach technologicznych.


Należy dodać, że Centrino wykorzystując technologię Wi-Fi, czyli łączność bezprzewodową, może stać się w przyszłości bardzo ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym w wybranym lub w bardziej optymistycznej wersji, w każdym miejscu posiadać dostęp do Internetu dzięki coraz większej ilości publicznych punktów dostępowych, czyli tzw. hotspotów. Z tym, że na razie ich ilość na świecie nie jest porażająca duża - około 50 tysięcy. Punkty dostępowe są najpowszechniej używane w Stanach Zjednoczonych, Europie i niektórych regionach Azji. Dostęp możliwy jest głównie w miejscach dużych skupisk ludzkich typu lotniska, hotele, centra handlowe. Punkty dostępowe są także zlokalizowane w takich miejscach, jak kawiarnie, restauracje, czy bary. W niektórych miejscach - w angielskim Brighton lub w Newport Beach w Kalifornii - znajdują się nawet na plaży. W większości takich miejsc konieczne jest uiszczenie kwoty za dostęp do sieci. Są próby wprowadzenia tego rozwiązania w barach szybkiej obsługi typu McDonald.

W Polsce, na razie, mamy kilkaset działających punktów dostępowych, w niektórych przypadkach już płatnych, a w części miast wprowadzonych pilotażowo i bezpłatnie. Jednak wciąż proces pokrycia kraju dostępnością sygnału Wi-Fi jest niewielki. Stale jednak docierają informacje o wdrożeniach nowych punktów dostępowych. Pozostaje nam na razie czekać, na rozpowszechnienie się tej na pewno bardzo ciekawej technologii. Bezprzewodową kartę w notebooku można także wykorzystać w domowej sieci lokalnej, jeśli gdzieś w domu zainstalowana będzie stacja bazowa przekazująca dane bezprzewodowo (z prędkością transmisji 11 Mbps 802.11b lub 54 Mbps 802.11g).

poprzednia strona (Kilka słów o technologii Centrino)    -   następna strona (Rodzina XNote LG Electronics)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy notebooka LG XNote LM50a
 
 » Kilka słów o technologii Centrino
 » Rodzina XNote LG Electronics
 » Opis LG XNote LM50a
 » Opis LG XNote LM50a c.d.
 » Testy wydajności, baterii, napędu i dysku
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »