Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Błękitny grom - recenzja nagrywarki Blu-ray LG GGW-H20L
    

 

Błękitny grom - recenzja nagrywarki Blu-ray LG GGW-H20L


 Autor: Ulan | Data: 12/11/08

Podsumowanie

Co do samej nagrywarki, to moim zdaniem jest to udany produkt, jak na obecny etap rozwoju technologii BD. Panel przedni można uznać za ładny, choć raczej trudno tu czymkolwiek zaskoczyć, bowiem panele przednie napędów optycznych raczej dają małe pole do popisu. Co warto podkreślić napęd podczas nagrywania i odtwarzania jest naprawdę bardzo cichy - jest to pierwsza nagrywarka Blu-ray z jaką miałem doczynienia, wiec mogę porównywać ją tylko do nagrywarek CD i DVD. W sumie przez te kilkanaście dni testów napęd sprawował się bardzo dobrze, jedyne problemy jakie napotkałem, nie były winą nagrywarki lecz płyty głównej. Z początku napęd został podłączony do drugiego dodatkowego kontrolera SATA, przepięcie go do tego wbudowanego w mostek Intela spowodował, że wszelkie kłopoty minęły. Co ciekawe przy podłączeniu do dodatkowego kontrolera JMicron na płycie P5W DH Deluxe, Nero odmawiało współpracy przy nagrywaniu płyt BD-RE, DVD-R DL oraz DVD-RAM, co ciekawe bez problemów nagrywane były płyty BD-R, DVD+R DL oraz pozostałe DVD i CD-r. Podobnie zachowywał się program ImgBurn.

W sumie z czystym sumieniem mogę polecić ten napęd każdemu, kto pragnie już teraz posiadać nagrywarkę Blu-ray i mięć dostęp w pececie do wszelkich nośników w tym upadłych HD DVD (filmy wciąż są w sprzedaży, często w niskich cenach). Trzeba jednak liczyć się z tym, że przez ceny płyt Blu-ray to bardzo kosztowna zabawa. Cena samego napędu (~650zł) może wydawać się wysoka w porównaniu do nagrywarek DVD, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na początku nagrywarki CD-r czy DVD-r kosztowały znacznie większe pieniądze, cena napędu firmy LG nie wydaje się już tak wysoka, a w porównaniu do cen nagrywarek konkurencji wydawać się może bardzo atrakcyjna.

Nagrywarka ta w chwili obecnej jest idealnym napędem dla wszelkiej maści "HD-maniaków", wszystkim inny radzę uzbroić się w cierpliwość i poczekać na spadek cen płytek BD i to wszystkiego rodzaju, czyli czystych płytek nagrywanych i płyt BD z filmami. Ponadto na rynku dostępnych jest kilka gier, dla których dwuwarstwowy nośnik DVD to za mało i są wydawane na 2 płytkach dwuwarstwowych np. "Turok" czy "Frontlines: Fuel of War", wydaje się że jesteśmy w przededniu pojawienia się na rynku pierwszych gier na pecety wydanych na nośniku BD.

Porównując do oferty innych producentów napędów Blu-ray, nagrywarka firmy LG świeci niczym gwiazda na ciemnym firmamencie, bowiem jako jedyna w tej chwili z dostępnych na rynku napędów Blu-ray oficjalnie wspiera nagrywanie na nośniku dwuwarstwowym, ponadto jako jedyna na rynku potrafi czytać płyty w formacie HD DVD, co dla miłośników filmów w dużej rozdzielczości może być niebanalną zaletą, bowiem głośno w tej chwili o „poklęskowej” wyprzedaży płyt z filmami na HD DVD. Również cena zakupu w stosunku do nielicznej konkurencji wydaję się być atrakcyjna.

Pozostaje nam tylko czekać na spadek cen, przede wszystkim czystych płyt jak również płyt z filmami. A czy i kiedy Blu-ray wyprze DVD ? Pewnie nieprędko, a być może nigdy, bo zostanie zastąpiona wcześniej innego typu nośnikami (może już nośniki holograficzne?). W końcu gdzieś niedaleko na horyzoncie majaczy bowiem już Ultra HD (7680 x 4320 pikseli, 16 razy bardziej szczegółowy obraz niż HD) …

TwojePC - OK!
Blu-ray LG GGW-H20L

+ multiformatowa (czyta wszystko, nagrywa prawie wszystko) + odczyt HD DVD
+ cicha + interfejs SATA
- wolne nagrywanie DVD DL (bardzo restrykcyjne trzymanie się indeksów nagrań w strategii)


poprzednia strona (Czy już czas na BD??)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Błękitny grom - recenzja nagrywarki Blu-ray LG GGW-H20L
 
 » Szczypta historii
 » Opis nagrywarki
 » Jak nagrywarka nagrywa
 » Oglądanie i kopiowanie materiałów wideo
 » Czy już czas na BD??
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep komputerowy Reactor.Pl      Sklep komputerowy Reactor.Pl