Cyfrowy magnetowid z prawdziwego zdarzenia - LiteOn Autor: NimnuL | Data: 06/06/06
|
|
Praktyka
Informacja: omawiany rekorder wpięty był do zestawu Denon AVR-1906 zarówno torem cyfrowym (coaxial) jak i analogowym. Wizja wyprowadzona była do 29’’ TV za pośrednictwem gniazda SCART.
- Odtwarzacz filmów
Odtwarzanie filmów DVD jest identyczne z praktycznie każdym stacjonarnym odtwarzaczem. Możemy poruszać się po rozdziałach, przewijać film z prędkością 2-16x w obie strony, spowalniać odtwarzanie itd. Czyli wszystko to co niezbędne i typowe dla nośników DVD.
Sprawa znacznie komplikuje się w przypadku filmów DivX/XviD. Zresztą zawsze jest z tym problem, praktycznie niezależnie od modelu i klasy odtwarzacza DVD. Co prawda wiele produktów przezwyciężyło już problemy z wyświetlaniem napisów do tych filmów, co więcej, nawet nowe technologie kodowania przestają być już problemem dla wielu odtwarzaczy. Niestety nie dla omawianego rekordera.
Napisy do filmów DivX są obsługiwane, ale w bardzo spartański sposób.
(kliknij, aby powiększyć)
Otóż plik TXT z napisami (w formacie czasowym lub klatkowym) musi mieć tą samą nazwę jak odtwarzany plik filmowy. Tłumaczenie może być wyświetlane w pięciu liniach, a polskie ogonki nie stanowią problemów. Niestety napisy nie pozwalają konfigurować się w żaden sposób. Mamy do dyspozycji jedynie stała wielkość (małą), kolor oraz pozycję czcionek. Przypomina to sytuację znaną z pierwszych modeli stacjonarnych odtwarzaczy DVD z obsługą DivX.
A jak odtwarzacz radzi sobie ze skompresowanymi filmami? Na pierwszy rzut na tacce położyłem płytę testową z różnymi plikami DivX. LiteOn odmówił odtwarzania plików zakodowanych DivX 3.11 z dźwiękiem WMA (fast oraz low 3k), DivX 5.x z technologią QPEL, a także XviD z technologią GMC i QPEL. Problemy były też z filmami kodowanymi dużym bitrate. Zarówno DivX 5 jak i XviD z 6000 kbps i dźwiękiem 320kbps nie był odtwarzany płynnie, a dźwięk chwilami zanikał.
Tyle dowiedziałem się z płyty testowej, ale to niestety nie wszystko.
(kliknij, aby powiększyć)
Odtwarzacz LiteOn nie poradził sobie także z żadnym odcinkiem z czterech pierwszych sezonów The X-Files, pomimo, że np. starsze odtwarzacze Manty lub np. Bellwood 301A "łykały" je bez szemrania.
(kliknij, aby powiększyć)
Próba odpalenia tego serialu odtwarzała napisy i dźwięk, ale obraz skakał, był zniekształcony i nałożony na obraz z ostatnio odtwarzanego filmu. Dziwne. Z innymi filmami jakie kładłem na tackę LiteOn nie miał problemów.
(kliknij, aby powiększyć)
Przycisk NAVI na pilocie wywołuje menu przy pomocy którego można wyświetlić np. informacje o bieżącym klipie filmowym czy też dokonać kilku operacji na filmie: powiększenie obrazu (nie dotyczy DivX/XviD), ustawienia znaczników czy też spowolnienie odtwarzania.
Filmy nagrane przez odtwarzacz można przewijać w obie strony z prędkością do 16x, natomiast pliki DivX jedynie do 4x z krokami co 1.
Cóż, szkoda, że obsługa filmów DivX została potraktowana przez producenta mocno niechlujnie. Niestety tak to już jest, że im bardziej zaawansowany odtwarzacz, tym gorzej radzi sobie z tego typu filmami. Ironią losu jest fakt, iż tanie odtwarzacze radzą sobie z tematyką filmów DivX wręcz wzorowo. Jest to znaczący problem, bo grupa odbiorców do których skierowany jest niniejszy rekorder z pewnością będzie zainteresowana filmami DivX w przeciwieństwie do nabywców odtwarzaczy bardzo wysokiej klasy kosztujących grubo ponad 1500zł. Zatem słaba obsługa DivX np. w odtwarzaczu Denona może przejść niezauważona, jednak w testowanym urządzeniu takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca.
- Odtwarzacz muzyki
(kliknij, aby powiększyć)
LiteOn bezproblemowo radzi sobie z muzyką zapisaną w plikach MP3 oraz WMA. W przeglądarce wyświetlimy katalogi oraz poszczególne utwory. Podczas odtwarzania ekran ciemnieje, a na samej jego górze widoczny jest tylko pasek z numerem utworu oraz czasem jego trwania. Szkoda, że nie wyświetla się nazwa utworu oraz informacje o artyście. Trochę spartańsko potraktowano ten temat od strony wizualnej. Niemniej jednak do samego odtwarzania i jakości dźwięku nie mogę się przyczepić.
Pliki OGG, FLAC, APE itd. niestety nie są obsługiwane przez odtwarzacz. Szkoda, że producent ograniczył się tylko do niezbędnego minimum.
- Przeglądarka zdjęć
(kliknij, aby powiększyć)
Rekorder umożliwia także przeglądanie zdjęć zapisanych w plikach JPG. Zdjęcia można wyświetlać ręcznie lub w trybie slideshow, a podczas oglądania może być odgrywana muzyka z wybranego przez nas pliku. LiteOn radzi sobie dobrze nawet z dużymi zdjęciami 6Mpix, a ich wczytywanie wymaga jedynie 2-3 sekund.
- Nagrywanie
Na koniec zostawiłem sobie najistotniejszą funkcję omawianego urządzenia. Możliwości nagrywania materiału wideo są duże i przewyższają wyraźnie te znane z wysłużonych już magnetowidów. Prócz standardowego nagrywania programów TV oraz sygnału z zewnętrznych źródeł mamy też niezwykle użyteczną funkcję timeshift, czyli przesunięcia czasowego. Na czym ona polega? Gdy podczas oglądania interesującego nas programu naciśniemy odpowiedni przycisk na pilocie program zostanie zatrzymany i w tym samym momencie rozpocznie się zapis bieżącego materiału na HDD. Po jakimś czasie (nie krótszym niż 10s) możemy wznowić oglądanie od momentu, w którym go przerwaliśmy, podczas gdy w tym czasie bieżący program będzie nadal rejestrowany. Nagrany materiał możemy przewijać lub też pauzować. Warto jednak pamiętać, że opcja timeshift nie zapisuje programu na stałe w pamięci. Po przerwaniu tej opcji nagrany materiał zostanie automatycznie usunięty. Inaczej jest podczas zapisu filmu na dysk twardy. Nagrywany właśnie film można przewijać, pauzować i oglądać dowolny fragment, który jest już nagrany.
Szkoda jednak, że podczas rejestracji sygnału nie można oglądać innego filmu już zapisanego na dysku. Szkoda też, że rekorder nagrywa materiał do plików MPEG2, a nie dekoduje ich bezpośrednio do DivX. Gdyby życzenia te były spełnione byłoby bajecznie, ale nie można mieć wszystkiego na raz. Może w przyszłości ...
(kliknij, aby powiększyć)
Nagrany materiał można edytować, a więc można go podzielić, scalić z innym plikiem, ustawić rozdziały, zmienić nazwę, miniaturę czy też zabezpieczyć plik przed usunięciem.
(kliknij, aby powiększyć)
Nagrany film widoczny jest w przeglądarce w postaci miniatur jakie ustawimy w czasie edycji. Niestety podgląd miniatur potrafi się dość długo wczytywać gdy na dysku zalega kilkadziesiąt klipów filmowych.
Jakość nagrywanego materiału jest bardo dobra. Zarówno w trybie zapisu HQ jak i SP nie widać spadku jakości w porównaniu do oryginalnego sygnału TV. Do oglądania na niedużym ekranie TV wystarczy nawet jeszcze większy stopień kompresji, choć wtedy spadku jakości można się już doszukać.
- Pozostałe informacje
Omawiany rekorder wyposażony jest w jedną głowicę tunera TV, za to jest ona bardzo dobrej jakości. Sygnał puszczony przez LiteOn jest nawet ciut lepszej jakości niż ten bezpośrednio wpięty do TV. Strojenie stacji może odbywać się automatycznie lub ręcznie. Automat wyszuka i zapisze w pamięci wszystkie dostępne programy. Po tej operacji możemy każdy z programów edytować nadając im nazwę oraz pozycję na liście programów.
LVW-5045GDL+ jest nieco zbyt hałaśliwy. Po jego włączeniu zaczyna dobiegać do nas nie tylko dźwięk dysku twardego który de facto jest ledwie słyszalny, ale przede wszystkim dźwięk wentylatora. Całość składa się na ciche buczenie rekordera, które może przeszkadzać wrażliwszym osobom np. podczas snu. Do całości dorzucić można jeszcze cichy dźwięk kręcącej się pyty.
Ogólnie rzecz ujmując to odgłos pracy rekordera podczas oglądania filmów nie jest słyszalny, jednak w nocy, gdy jest cicho bez problemu usłyszymy, że urządzenie pracuje.
Magnetowid wyposażono we własne zasilanie podtrzymujące ustawienia oraz układ czasowy, dzięki czemu utrata zasilania nie spowoduje wyzerowania jego pamięci. Niestety nie wiem jak długo to podtrzymywanie działa.
- Pomiary
Transfer z płyt DVD kształtuje się na bardzo kiepskim poziomie. Dokonałem pomiarów prędkości kopiowania na różnych typach nośników: DVD+/-R, DVD-RW, DVD-DL, DVD-ROM po cztery losowo wybrane sztuki różnych firm z każdego rodzaju nośnika. Prędkość kopiowania danych kształtowała się w granicach 2,4-4MB/s, co daje prędkość odczytu w przedziale 1,5-2,5x przy czym najczęściej transfer wynosił około 3MB/s.
Czas potrzebny do rozkręcenia i rozpoznania płyty wynosi średnio 20 sekund od momentu zamknięcia się tacki. Bywały nieliczne odstępstwa od tego czasu, a rekordzistą była płyta DVD-R SONY, która została rozpoznana dopiero po upływie 62s.
Czas uruchamiania rekordera wynosi 15 sekund, po tym czasie ujrzymy obraz z tunera TV. Natomiast po upływie kolejnych 5 sekund odtwarzacz będzie gotowy do nagrywania lub przeglądania zawartości pamięci. Czas wyłączenia urządzenia wynosi około 5 sekund od momentu naciśnięcia przycisku do momentu wyłączenia dysku twardego.
Nagrywanie na dysk twardy rozpoczyna się po upływie 1 sekundy od momentu naciśnięcia przycisku.
Nagrywanie płyt DVD niezależnie od ich typu odbywa się z prędkością blisko 2x więc szału nie ma. Po zakończeniu nagraniu płyta nadal jest otwarta. Aby ją sfinalizować należy wybrać odpowiednią opcję i poczekać około 80 sekund aż proces dobiegnie do końca.
Jakość obrazu jest bardzo dobra, nie mam tutaj żadnych zastrzeżeń. Dźwięk także stoi na bardzo wysokim poziomie.
|