Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test zestawu Logitech Cordless Desktop MX - recenzja
    

 

Test zestawu Logitech Cordless Desktop MX - recenzja


 Autor: DYD | Data: 25/08/03

Test zestawu Logitech  Cordless Desktop MX - recenzjaBezprzewodowość coraz szerzej zaczyna nas otaczać. Producenci sprzętu różnymi sposobami próbują pozbawić nas ilości kabli, co oczywiście powinno nas, użytkowników cieszyć. Chyba najczęściej powszechnymi urządzeniami 'bez kabla' są myszki i klawiatury - póki co, nieodłączny element każdego komputera. Zestawy bezprzewodowe zapewniają komfort użytkowania. Nie plączą się w kable, nie ograniczają swobody ruchów. Tym razem na biurko testowe TwojePC trafił dostępny już od miesiąca bezprzewodowy zestaw Logitecha, który jest aktualnie produktem z najwyższej półki tej firmy w tej klasie urządzeń. Bezprzewodowy zestaw składa się z rozbudowanej klawiatury oraz optycznej myszki MX700. Opis i wrażenia z użytkowania urządzenia Logitech Cordless Desktop MX w niniejszym artykule, zapraszam.



Co w pudełku piszczy...


Pudło Logitech Cordless Desktop MX...


...i jego wnętrze.

W pudełku z napisem Cordless Desktop MX znajdziemy klawiaturę z podkładką dla nadgarstków, myszkę wraz ze stacją dokującą i odbiornikiem - całość w kolorze czarnym - a także zasilacz, przejściówkę, baterie (sztuk dwie, Panasonic 1.5 V), instrukcję oraz oprogramowanie. Na pudełku odnalazłem polskie akcenty, z których na przykład można dowiedzieć się, iż mysz i odbiornik wyprodukowano w Chinach, zaś klawiaturę w Tajlandii. Dostępna jest także ulotka z produktami Logitecha oraz instrukcja instalacji urządzenia w formie obrazkowej, napisana także w naszym języku, która na pewno ułatwi początkującym ujarzmienie tego zestawu.


Instrukcja instalacji.

Produkt kierowany jest dla trzech typów komputerów: PC, Mac i komputerów przenośnych. Zestaw do peceta można podłączyć korzystając z jednego portu USB, lub wykorzystując dwa wtyki PS/2 dla myszy i klawiatury, korzystając ze specjalnej przejściówki dołączonej do zestawu.


Kable i wtyki.

Złożenie i uruchomienie nie powinno sprawić kłopotów - cała filozofia polega na odpowiednim rozmieszczeniu klawiatury, myszki i odbiornika, włożeniu baterii do klawiatury i zdjęciu blokady z akumulatorków znajdujących się w myszce. Następnie podłączamy urządzenie od komputera, instalujemy oprogramowanie i w celu aktywacji zestawu, trzykrotnie przyciskamy mały przycisk "connect" na klawiaturze, myszce i odbiorniku. Wówczas otrzymamy komunikat w systemie o rozpoznaniu urządzenia i zestaw jest gotów do pracy.


Tu wkładamy baterie, obok przycsk Connect.

Klawiatura


Klawiatura z podkładką.


Klawiatura bez podkładki.

Przejdźmy teraz do części opisowej zaczynając od klawiatury. Klawiatura w produkcie Cordless Desktop MX praktycznie niczym nie różni się od tej, znanej z bezprzewodowego zestawu Cordless Desktop Optical Black. Poczyniono lekkie zmiany kosmetyczne w układzie klawiszy i elementach górnych klawiatury. Z uwagi na wiele funkcji dodatkowych, gabaryty klawiatury są dosyć spore - szerokość wynosi 49 cm, zaś długość 22 cm - bez podstawki dla nadgarstków. Z podstawką, długość rośnie do 27 cm. Klawiatura jest standardowa, płaska, z możliwością podwyższenia górnej części poprzez nóżki, które jednak sprawiają lekki kłopot przy próbie ich podniesienia. Dzieje się tak, poprzez umiejscowienie bocznych uchwytów, co utrudnia ich wyjęcie jednym ruchem. Nie zagłębiając się na razie w klawisze dodatkowe, przyjrzyjmy się standardowym klawiszom i ich budowie. Klik jest miękki, dolne klawisze wzdłuż całej klawiatury są większe i ścięte w dół.


Widok z boku.

Prawe klawisze Enter, Shift i BackSpace są duże i przyjemnie się z nich korzysta. Dodano z lewej strony dodatkowy przycisk Slash, co skróciło lewy Shift i może powodować omyłkowe przyciskanie klawisze Slash i drobnych pomyłek osobom przesiadającym się z innych układów klawiszy. Tutaj od razu dobra rada - jeśli decydujesz się na zmianę klawiatury po kilku latach stażu na jednej, wybierz taką, która będzie możliwie przypominać stary układ klawiszy. Klawiatura numeryczna, strzałki i klawisze nad nimi są standardowe i niczym się nie wyróżniają. Zobaczmy co się znalazło "extra" na tej klawiaturze.


Dodatkowe klawisze (kliknij, aby powiększyć)

W sumie doliczyłem się 20 dodatkowych przycisków i klawiszy, nie licząc 12 dodatkowych funkcji kryjących się pod przyciskami funkcyjnymi. Dołączone oprogramowanie iTouch uaktywnia dodatkowe klawisze i daje możliwość przypisania im konkretnych, wybranych przez nas funkcji. Zacznijmy od strony lewej wyliczankę dodatkowych klawiszy. Na początek dwa klawisze: "Go" do uruchomienia wybranego adresu strony WWW oraz przycisk "Back" (wstecz) do powrotu strony WWW. Nad nimi znajduje się rolka, przypominająca tę znaną nam z myszek, posiadająca także funkcje przycisku. Nazwano ją tutaj iNav i dzięki specjalnemu oprogramowaniu można jej przypisać jedną z kilku funkcji - od zwykłego przewijania stron, poprzez zmianę aplikacji, zoom czy też edycję tekstu. Następny klawisz "User" uaktywnia tryb uśpienia systemu (wstrzymania), co dodatkowo ilustruje księżyc na tym klawiszu. Kolejny przycisk to F-Lock, którego funkcją jest uruchomienie, bądź wstrzymanie pracy dodatkowych 12 przycisków wpisanych w klawisze funkcyjne. Kiedy przyciskiem F-Lock uaktywnimy klawisze "iTouch F-Key Utilities", w miejsce klawiszy funkcyjnych przypadną nowe, takie jak: nowy dokument, drukuj, zapisz, odpowiedz na list, etc. Następnie mamy 3 klawisze z lewej strony oraz 5 klawiszy z prawej - część środkową na razie pominę. Podpisy pod nimi sugerują, że służą one do uruchomienia aplikacji poczty, komunikatora, kamery internetowej, przeszukiwania czy wejścia w ulubione lub na swoją domową stronę. Oczywiście to tylko sugestia producenta i te klawisze jak i 12 klawiszy z zestawu "iTouch F-Key Utilities" możemy swobodnie definiować, ustalając czy dany przycisk ma nam otwierać wybraną aplikację, uruchamiać zapisaną stronę WWW czy wykonywać polecenie. W sumie w ten sposób możemy zdefiniować 20 funkcji - 12 do funkcyjnych oraz 8 dodatkowych. Wiele z nich przyspiesza pracę i po kilku tygodniach ciężko się od nich odzwyczaić.

Na środkowej części górnej klawiatury mamy pokrętło głośności - dodajmy od razu ,że jest bardzo wygodne i użyteczne - przycisk "mute" do wyciszania oraz media, którym można uruchomić wybraną aplikację multimedialną dostępną w systemie lub aplikację MusicMatch dostępną na CD dołączonym do zestawu. Dostępne są także duże przyciski do sterowania plików multimedialnych: play, stop, następni i poprzedni utwór. Można z nich korzystać np. w Media Player, PowerDVD czy Winampie.

Oprogramowanie iTouch oprócz możliwości konfiguracyjnych dodatkowych klawiszy, posiada także możliwość zabezpieczenia klawiatury specjalnym kluczem przed ewentualnymi próbami przechwycenia sygnału. Dodatkowo iTouch informuje nas o stanie baterii oraz wyświetla informacje o klawiszach Num Lock, Caps Lock i Scroll Lock.

Bez kłopotu można "podróżować" po pokoju z klawiaturą, gdyż jej zasięg to około 4-5 metrów. Przez ścianę z cegły bez kłopotu dało się pisać, wiec może ona pełnić funkcję przerośniętego pilota.

Mysz

Myszka w zestawie to znany model MX700, dokładnie już nas opisany przy okazji prezentacji całej rodziny myszek MX (czyli 300, 500 i 700). Recenzja znajduje się tutaj, tam znajdziecie opis i zdjęcia myszki M700.

Podsumowanie

Jak już na początku pisałem i jak ilustruje powyższy obrazek, urządzenie Logitech Cordless Desktop MX to topowy model jaki Logitech ma w swojej ofercie. Niewątpliwie użytkownicy, ceniący stylistkę i sterylny porządek na biurku powinni bliżej zapoznać się z tym produktem. Smukła klawiatura posiadająca pełnowymiarowe klawisze, zero stopni pochylenia oraz wydzieloną sekcję klawiszy internetowych, multimedialnych oraz modułu iNAV poprzez zróżnicowanie koloru oraz tekstury powierzchni to niewątpliwe atuty tego zestawu. Na pewno będzie się dobrze prezentował obok czarnego LCD. Miękki, przyjemny klik, 5 lat gwarancji, bezpieczeństwo a także dołączone oprogramowanie MusicMatch to kolejne zalety Cordless Desktop MX, nie wspominając świetnej myszki MX700. Cena (widoczna na powyższym obrazku) jest dość wysoka, jednak za towar z najwyższej półki trzeba odpowiednio płacić. Co do uwag - można było jednak wyposażyć zestaw w lepszej jakości podkładkę pod nadgarstki (jest zwykły plastyk) oraz specjalny mousepad, mimo iż myszka pracuje na każdej powierzchni, to i tak do wygodnej pracy przyda się podkładka.

Reasumując, jeśli odpowiada Ci układ klawiszy, cenisz stylistkę i wykonanie, a od plączących się kabli dostajesz bólu głowy, polecamy zestaw Cordless Desktop MX. Ten "czarny zestaw" na pewno odwzajemni poświęcone ja jego zakup środki...







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test zestawu Logitech Cordless Desktop MX - recenzja
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Logitech Polska      Logitech Polska