Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Logitech G1 - powrót myszozaura
    

 

Logitech G1 - powrót myszozaura


 Autor: Spieq | Data: 25/11/05

Gabaryty myszki

Opisywany przeze mnie model G1 jest najmniejszy z serii, przeznaczony dla osób, które nie przepadają za myszkami "kanapowymi" (termin wymyślony na potrzeby artykułu) typu MX5xx lub MS IE 3.0/4.0. Logitecha G1 z powodzeniem mogą używać osoby leworęczne, bowiem mysz ma symetryczną budowę. Mimo że mam drobną dłoń, czasem miałem wrażenie, że myszka jednak jest nieco... za mała. Poczucie bycia gigantem znika podczas grania, kompletnie się o tym zapomina, co więcej mam wówczas wrażenie, że całkowicie kontroluję jej ruchy, myszka przesuwa się błyskawicznie po podkładce. Komfort ten zapewniają nie tylko opływowe kształty, które są dokładną repliką modelu MX300 (zmieniły się tylko kolory oraz materiał, z którego została wykonana obudowa). To istotny element całości (szczegóły w rozdziale "Wygoda użytkowania") - obok zaawansowanej technologii - właściwie najważniejszy. Logitech G1 to obecnie najlżejsza na rynku mysz dedykowana dla graczy:

Lekkość to wynik pozbycia się ciężarka (MX300 takowy posiadał) o wadze ok. 15 gramów.
Protoplasta Logitecha G1 ważył ~100g, zatem można wysnuć wniosek, że pozostałe gramiki to efekt użycia innych materiałów wykończeniowych. Poniżej przedstawiony został ciężarek (w powiększeniu) oraz MX300:

Wyobraźmy sobie po prostu, że z modelu G1 została wyjęta moneta o średniej wadze. Użytkownicy MX300, jeśli tylko chcą, mogą ciężarek odkręcić, operacja nie jest specjalnie skomplikowana. Tym bardziej, że będą mieli do czynienia tylko z dwiema śrubkami - jedna z nich trzyma całą konstrukcję myszy, druga zaś przytwierdza ciężarek. Wiąże się to jednak z możliwością utraty gwarancji (śrubka nie znajduje się pod naklejką! Do niczego nie zachęcam, ale...). Wracając jednak do gabarytów - myszka jest mała, dla porównania proszę spojrzeć na 2 poniższe zdjęcia:

Nie mam aktualnie w domu modeli G5 i G7, które byłyby lepszym porównaniem, ale warto pamiętać o tym, że zastosowana konstrukcja w powyższych myszkach niczym istotnym nie różni się od MX500. Podobnie rzecz ma się w przypadku MX300 - Logitech G1 to dokładna jej kopia.

Na świecie wciąż wielką popularnością cieszą się emerytowane modele Microsoftu - IE 3.0 i 4.0 (szczególnie ten pierwszy). Są to myszki dla graczy praworęcznych, dość pokaźnych rozmiarów, typowe "kanapowce". Lepiej leżą mi w dłoni niż ich Logitechowe odpowiedniki z serii MX5xx (choć przyznam, że IE 3.0 jest nieco za długa). Poniżej mamy porównanie G1 z IE 4.0:


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Wniosek prosty: Logitech G1 jest również niski i wąski. W wyniku pomiarów metodą domową uzyskałem: 3,5cm wysokości (przy ponad 4,5cm wysokości IE 4.0), ok. 6,5cm szerokości (przy ponad 7cm IE 4.0) i 11,5cm długości (przy ponad 12,5cm IE 4.0).

Takie gabaryty powodują zupełnie inne ułożenie dłoni na myszce. W przypadku Logitecha G1 mamy do czynienia z metodą "palczastą" - ręka nie leży swobodnie na całej długości myszy (jak przy IE 4.0 lub MX5xx lub G5/G7), trzymana jest ona przede wszystkim przez palce, nie ma potrzeby angażowania całej dłoni. Komfort takiego rozwiązania to sprawa subiektywna, często budząca emocje wśród graczy, wrażenia z użytkowania G1 znajdziecie w rozdziale "Wygoda użytkowania".







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Logitech G1 - powrót myszozaura
 
 » Wstępniak
 » Gabaryty myszki
 » Estetyka wykonania
 » Wygoda użytkowania
 » Sterowniki... jakie sterowniki?
 » Podkładka + mysz = gra
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »