Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Logitech MX510 vs Razer Viper [upd.15/6]
    

 

Logitech MX510 vs Razer Viper [upd.15/6]


 Autor: GregorP | Data: 11/06/04

Razer Viper - powrót legendy?

Razer dał się poznać, jako producent myszy o niespotykanych w innych tego typu urządzeniach parametrach. Niesamowity wygląd i wysokie walory użytkowe dopełniały całości - Boomslang był produktem kultowym. Poza tym myszy Razera nigdy nie były szeroko dostępne - zawsze były produktem niszowym, drogim, elitarnym wręcz...

Czy najnowszy gryzoń Razera powtórzy sukces swoich poprzedników? Przekonajmy się...

Popatrzmy: mała czarna

  
Razer Viper (kliknij, aby powiększyć)

W pudełku znajdziemy mysz, CD ze sterownikiem (Win/Mac) oraz Manual, utrzymany w ciekawej stylistyce (niestety tylko po angielsku). Otrzymałem także obszerną, ilustrowaną instrukcję obsługi w języku polskim - spory plus - dla dystrybutora, nie producenta.

  
Razer Viper (kliknij, aby powiększyć)

W pierwszym momencie mysz nieodparcie zaczęła kojarzyć mi się z Logitechowym BJ69 - zarówno kształtem, gabarytami, co ilością przycisków.

  


(kliknij, aby powiększyć)

Moje wprawne oko dostrzegło jednak kilka "drobnych" różnic: Viper posiada znakomicie wyprofilowane przyciski, o dwa razy większej powierzchni (śmiało mógłbym stwierdzić, że największe wśród myszy dostępnych na rynku, gdybym tylko wiedział, jak tę kwestię ugryźć w przypadku MX500 i wyższych modeli...), w boki myszy wkomponowane zostały wstawki z miękkiej gumy, kolor... :)

Wierzchnia część obudowy jest półprzezroczysta i możemy przez nią dostrzec wnętrze Żmii.

  

  
Razer Viper (kliknij, aby powiększyć)

Got balls? No? We neither...

Viper 1000 (bo tak brzmi pełna nazwa gryzonia) jest odpowiedzią Razera na zapotrzebowanie rynku, na myszy optyczne, a zarazem zerwaniem z tradycją budowania myszy posiadających kulkę, którą do tej pory producent uparcie uskuteczniał.


Viper (kliknij, aby powiększyć)

Razer, jak to Razer, lubi górować parametrami nad konkurencją. Szybkość czujnika wynosi 2300 - dość standardowo. Wrażenie natomiast robi jego rozdzielczość - 1000 dpi - najwięcej ze wszystkich tego typu rozwiązań na rynku. Unikatowym rozwiązaniem jest również sam czujnik, wyposażony w soczewkę, opracowany przez Kärna Precision.

Razer: ergonomia / estetyka

Viper znakomicie leży w dłoni, szczególnie w małej. Jest niewielki i bardzo lekki.

Przycisków ma trzy (łącznie z rolką) - Razer twierdzi, że to najbardziej optymalne rozwiązanie, które odpowiadać będzie największej liczbie osób. Ja jednak takie posunięcie uważam za krok w tył, ponieważ poprzednie modele Razera dodatkowe przyciski posiadały...

Mouse Buttony wykonane są z plastyku nie powodującego pocenia rąk, bardzo przyjemnego w dotyku. Kształtem nawiązują do starszych, kulkowych braci. Wciskają się niesamowicie lekko - chyba ciut za bardzo, ponieważ od czasu, do czasu, niechcąco można wcisnąć któryś z nich.

Silikonowa rolka jest dość szeroka, znakomicie "trzyma" - palec na niej na 100% się nie pośliźnie. Zarówno przycisk w rolce, jak i sama rolka cechuje się twardym, dość głośnym skokiem. Boczne krawędzie antypoślizgowe znakomicie spełniają swoje zadanie.


Viper (kliknij, aby powiększyć)

Mysz, z racji swojej przejrzystej obudowy, mieni się karmazynowym światłem, ukazując przy tym swoje wnętrzności. Światło przechodzi również przez półprzezroczystą rolkę i boczne wstawki antypoślizgowe, co daje ciekawy efekt. Dioda nie świeci cały czas z jednakową intensywnością, jak to ma miejsce w przypadku MXów - po czasie około 1 sekundy przechodzi w tryb StandBy. Budzi się, gdy poruszymy myszą (a przynajmniej powinna...).


Viper (kliknij, aby powiększyć)

Przewód Vipera ma długość 210cm. Jest bardzo cienki i podatny - w ogóle nie wpływa ujemnie na komfort używania gryzonia. Zakończony jest pozłacaną wtyczką USB - jest to posunięcie czysto marketingowe, nie ma mierzalnego wpływu na zachowanie myszy.

Razer: Sterowniki

Na płycie CD znalazłem sterowniki w wersji 3.1.00 (najnowsze dostępne).

  

     
O aktualizację sterowników nie musimy się martwić (kliknij, aby powiększyć)

Po instalacji oczom naszym ukaże się oryginalnie wyglądający panel, w którym dokonać będziemy mogli mniej, lub bardziej zaawansowanych ustawień, takich jak:
  • czułość (możliwość ustawienia indywidualnej, dla każdej osi - rozwiązanie niespotykanie nigdzie indziej)
  • szybkość podwójnego kliknięcia
  • ilość linijek przewijanych scrollem
  • programowanie przycisków


Czułość? W locie? Nie ma sprawy! (kliknij, aby powiększyć)

Kolejną unikalną cechą, oferowaną przez sterownik, jest możliwość zmiany czułości myszy w locie - poprzez pokręcenie scrollem, przy jednoczesnym jego wciśnięciu.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Logitech MX510 vs Razer Viper [upd.15/6]
 
 » Wyścig szczurów: zawodnicy...
 » Jego Niebieskość, MX510
 » MX510: ważne to, co mamy w środku
 » MX510: praktyka
 » Razer Viper - powrót legendy?
 » Razer: praktyka
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »