Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Logitech MX510 vs Razer Viper [upd.15/6]
    

 

Logitech MX510 vs Razer Viper [upd.15/6]


 Autor: GregorP | Data: 11/06/04

Podsumowanie

MX510 jest dość udaną myszą, z usprawnionym układem optycznym, oraz elektroniką. Pod względem ergonomii nie wnosi jednak nic nowego (jak np. MX310, w stosunku do MX300), obserwować możemy wręcz pewną wtórność, oraz powielanie błędów poprzedników. Ciekawi mnie też, dlaczego mysz ta objęta jest "jedynie" trzyletnią gwarancją, podczas gdy starsze MXy - pięcioletnią.

     + znakomita precyzja
     + niebanalny wygląd
     + duża ilość programowalnych przycisków
     + znakomite wyprofilowanie...

     - ...niestety tylko dla praworęcznych, o dużych dłoniach
     - nieergonomicznie umiejscowione przyciski dodatkowe
     - nieco zbyt sztywny przewód
     - masa myszy
     - powierzchnia obudowy - zbyt podatna na pocenie dłoni
     - cena
Viper bardzo mnie zawiódł. Z jednej strony - posiada znakomity czujnik optyczny, z drugiej - pełnię możliwości czujnika przeszkadza użytkować system, odpowiedzialny za dostarczanie mu światła. Dodatkowo producent, zdaje się zapomniał, że niedopracowany sterownik może popsuć nawet najlepszy produkt. Mysz posiada dwuletnią gwarancję door-2-door.

     + precyzja
     + ciekawa stylistyka
     + doskonała ergonomia zarówno dla prawej, jak i lewej dłoni
     + masa myszy
     + cienki, podatny na układanie przewód
     + ciekawe opcje sterownika...

     - ...który jednak jest niedopracowany
     - problem z wychodzeniem z trybu StandBy
     - podstawowa ilość przycisków
     - cena
Jeśli miałbym wybrać zwycięzcę pojedynku, byłby nim bez wątpienia MX510. Nadal jednak podtrzymuję swoją opinię: najlepszą myszą dla graczy pozostaje MX310.
VIPER, MX310 i MX510 (kliknij, aby powiększyć)

Ceny:
 • Logitech MX510 Performance - 219zł
 • Razer Viper 1000 - 199złSuplement do recenzji myszek: Razer Viper

Autor:
DYD: 15/06/2004

W naszej recenzji najnowszych myszy, przy testach "gryzonia" Razer Viper wystąpiły, opisane dokładnie powyżej, pewne symptomy niestabilności. Po pierwsze objawiające się chwilowymi opóźnieniami przy wychodzeniu myszy z trybu "uśpienia" (moment przejścia do trybu gotowości czasami nie był precyzyjny i powodował drobne opóźnienia) oraz po drugie, "zawieszaniem się" sterownika Razer Customizer znajdującego się cały czas w pamięci komputera (w tray'u). Z racji tego, że myszka udostępniona od dystrybutora pokonała dość długą drogę do recenzenta (mogła zajść możliwość usterki przy transporcie), firma MMV podesłała nam dodatkową sztukę, tym razem do centrali TwojePC.pl, aby sprawdzić raz jeszcze Razer Vipera. Tak więc niniejszym, osobiście testowałem dosłanego gryzonia, przy okazji porównując go z myszką Logitech MX500.

Nie chcąc zbytnio się powtarzać w samym opisie Razera wspomnę tylko, iż myszka Razer w odróżnieniu od MX500 jest mniejsza, lżejsza, niższa, ma dużo "płynniejsze" ślizgi (stawia mniejszy opór niż MX500) i nie posiada dodatkowych przycisków z boku i na górze. Kółko (scroll) przy przesuwaniu powoduje sporo większy opór, zaś próba wciśnięcia scrolla także wymaga więcej siły. Dla mnie spory minus u Razera to stanowczo zbyt mocno wciskający się scroll pełniący też funkcję środkowego klawisza. Przypomnę, że cały czas piszę o różnicach w stosunku do myszki MX500. Z uwagi na mniejsze gabaryty Razera, do sterowania i kontroli nad myszką używałem samych palców dłoni. Z kolei MX500 steruje się całą dłonią, która wygodnie obejmuje wyprofilowany kształt myszki (dla praworęcznych). Nie jestem "rasowym" graczem i myszki bardziej testowałem w aplikacjach biurowych i graficznych. Precyzja obu myszek jest bardzo dobra, zaś wygoda użytkowania zależna jest od indywidualnych upodobań - albo "mniejsza-lżejsza", albo "większa-cięższa". Osobiście optuję za rozwiązaniem drugim, wówczas moja dłoń bardziej odpoczywa, mniej się męczy, a mi łatwiej trafić w wybrany punkt na ekranie. Jednak użytkownikom czującym się dobrze przy korzystaniu z lekkich, precyzyjnych i płynnie suwających się po padzie myszek, Razer przypadnie do gustu.

Na koniec powrócę do kwestii kłopotów opóźnieniami i niestabilnością sterownika. Na maszynie wyposażonej w płytę Intela, porty USB 2.0, system Windows XP Home Edition (SP1) nie wystąpiły widoczne dla mnie żadne kłopoty ze sterownikiem. Myszka od razu po muśnięciu reagowała poprawnie (nie doświadczyłem żadnych efektów ubocznych chwilowego usypiania), zaś po zostawieniu jej na dłużej w bezczynności, po powrocie nie powodowała konfliktów i zawieszeń w tray'u. Sprawdzałem myszkę też na notebooku Centrino - tam także nie zaobserwowałem dolegliwości w oprogramowaniu Razera. Samo wygaszanie myszki, uważam za udane rozwiązanie (święcąca w myszce dioda, po sekundzie w bezruchu przygasa, po czym po dotknięciu myszki znów zaczyna mocno świecić), gdyż np. podczas zostawiania włączonego komputera w miejscu gdzie się śpi, zbyt mocne światło może być kłopotliwe. Ideałem była by możliwość regulacji natężenia światła (np. w opcjach sterownika) podczas trybu uśpienia. Podczas testów zauważyłem, że sensor Razera jest bardziej wyczulony na różne pady - MX500 jest w tej kwestii bardziej tolerancyjny i np. na mojej ulubionej podkładce zawierającej denaturat w środku, myszka Razera czasem gubiła precyzję, podczas gdy MX500 działał stabilnie. Na koniec kilka zdjęć.


MX500 i Razer Viper (kliknij, aby powiększyć)


MX500 i Razer Viper w trybie uśpienia i trybie działania (kliknij, aby powiększyć)


Razer Viper i mousepad (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Razer: praktyka)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Logitech MX510 vs Razer Viper [upd.15/6]
 
 » Wyścig szczurów: zawodnicy...
 » Jego Niebieskość, MX510
 » MX510: ważne to, co mamy w środku
 » MX510: praktyka
 » Razer Viper - powrót legendy?
 » Razer: praktyka
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision

Logitech Polska      Logitech Polska