Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008
    

 

Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008


 Autor: NimnuL | Data: 11/08/04

Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008Długiego wstępu do aparatów cyfrowych pisać raczej nie trzeba. W dzisiejszych czasach słyszał o nich już każdy, większość natomiast ma własny lub przynajmniej miała w rękach jakiś model cyfraka. Popularność tych urządzeń w głównej mierze wynika ze spadającej ceny i rosnących możliwości. Coraz rzadziej kupowane są aparaty rejestrujące zdjęcia na błonie negatywowej, częściej wybór pada na modele z krzemową pamięcią. Niezaprzeczalnymi zaletami modeli cyfrowych są niewielkie rozmiary (większości popularnych cyfraków) i wygoda użytkowania (natychmiast widzimy rezultaty swojej pracy. Modeli cyfrowych na rynku przybywa coraz więcej, a wybór staje się ogromny, zaczynając od tanich i prostych aparatów zwanych małpkami, przez zaawansowane modele, a na lustrzankach cyfrowych kończąc. Walkę o rynek aparatów cyfrowych podjęły nie tylko znane i cenione marki, ale także firmy nie zajmujące się dotychczas rynkiem fotograficznym.

Od niedawna na polskim rynku w sprzedaży dostępne są aparaty Luxmedia 4008 znanej firmy Praktica (niemiecki koncern Pentacon) oraz bliźniaczo podobny do Luxmedii, Photon 484 firmy Pentagram. Dziś one poszły na warsztat testowy TwojePC - zapraszam serdecznie do recenzji.

Suche fakty

Poniżej prezentuję tabelę, która ukazuje dane techniczne i parametry podane przez producenta (dystrybutora) lub w nawiasach wartości zmierzone przeze mnie.


(kliknij, aby powiększyć)

* Po podanych przez dystrybutora przedziałach ogniskowych wnioskuje, iż rozmiar matrycy nie może wynosić 1/1,8''. Gdyby tak było, ogniskowe zawierały by się w przedziale 32-282mm. Po prostu mnoży się długość ogniskowej przez stosunek długości przekątnych rozmiaru klatki 35mm i matrycy CCD. Więcej na ten temat: tutaj oraz tutaj. Krótko mówiąc, matryca 1/2,5'' ma przekątną 6,9mm, klatka filmu natomiast 43,3mm. Dzieląc obie długości otrzymujemy wartość około 6,27. Wartość tą mnożymy odpowiednio przez najkrótszą i najdłuższą ogniskową i otrzymujemy przedział od 41mm (6,27*6,6mm) do 365mm.

** Obaj producenci podają różne wartości przeliczenia ogniskowych dla aparatu małoobrazkowego. W obu aparatach rzeczywista wartość ogniskowych zawiera się w przedziale 6,6-58,2mm, co daje około 8,8 krotne wydłużenie ogniskowej (58,2/6,6=8,8). Powyższe wyliczenia podają, że najkrótsza ogniskowa wynosi 41mm, łatwo przeliczyć, że końcowa wartość po wydłużeniu o 8,8x wyniesie około 365mm. Dziwny jest fakt, że producent w tym miejscu zaniżył parametry swojego aparatu pisząc, że zoom jest 8x a nie 9x jak jest w rzeczywistości.

*** Odległość mierzona od środka powierzchni pierwszej soczewki obiektywu

**** Informacje podane przez dystrybutora.

poprzednia strona (Suche fakty)    -   następna strona (Bliskie spotkanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008
 
 » Suche fakty
 » Bliskie spotkanie
 » Photon 484 vs. Luxmedia 4008
 » Menu i możliwości
 » Sesja fotograficzna
 » Numerologia
 » Oprogramowanie
 » Podsumowanie
 » Słowniczek
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »