Aparaty cyfrowe: Photon 484 vs Luxmedia 4008 Autor: NimnuL | Data: 11/08/04
|
|
Sesja fotograficzna
Na wstępie przypomnę, że podejrzewałem iż Luxmedia 4008 i Photon 484 to identyczne aparaty. Trudno jest się nie zgodzić z tym stwierdzeniem bacząc na to, że zarówno wygląd jak i możliwości oraz funkcje oferowane przez obydwa urządzenia są takie same. Niemniej jednak sprawa skomplikuje się zaraz po tym, jak pokażę zdjęcia rejestrowane przez te dwa aparaty.
Jeśli nie zaznaczone inaczej, zdjęcia wykonywane były w rozdzielczości 4Mpix, najwyższej jakości zdjęć, AWB, matrycowym pomiarem światła, programowym trybie pracy oraz z wyłączonym flashem. Wszelkie odstępstwa od tych danych będą zaznaczone. Nie wszystkie zdjęcia porównawcze są identyczne. Podczas testów Praktica było pochmurno, natomiast podczas testów Pentagram, niemal bezchmurnie. Jedynie zdjęcia w domu wykonane są w niemal identycznych warunkach.
- Makro
Na pierwszy ogień, zdjęcia makro. Jak już wcześniej wspomniałem, oba aparaty oferują lepsze parametry trybu makro, niż informuje o tym producent. Na tym polu najlepiej wypada Praktica umożliwiając wykonanie zdjęcia już z około 5,6cm od obiektu (odległość mierzona od obiektu do soczewki obiektywu). Aparat Pentagrama umożliwia zarejestrowanie obiektu z odległości około 8,4cm, co jest wartością nieco ponad 50% gorszą od Luxmedii. Należy jednak pamiętać, że producent obu aparatów przedział ostrzenia w trybie makro podaje między 20 a 50cm. Nawet jeśli producent podał odległość od matrycy (a nie jak ja mierzyłem, od obiektywu), to Praktica uzyskuje i tak lepsze rezultaty. Odległość od końca obiektywu do tylnej ścianki (matryca i tak znajduje się bliżej obiektywu, niż tylnej ścianki aparatu) wynosi 12,5. Łatwo więc policzyć, że w obu aparatach by dane producenta były zgodne, matryca musiała by się znaleźć poza aparatem. Dodam, że w trybie makro możemy sfotografować zarówno kwiatek z bliska, jak i daleki las, ponieważ AF zgłasza ostrość również na bardzo dalekich obiektach. Dodam jeszcze, że w trybie tym nie istnieje możliwość zmiany ogniskowej.
Oto rezultaty zdjęć wykonanych z minimalnej odległości (Praktica / Pentagram):
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjęcie z lampą błyskową: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjęcie dalekich obiektów w trybie makro: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjęcie makro dalekich obiektów jest poprawne w Pentagramie, to wykonane na Luxmedii jest nieco nieostre, przypuszczalnie na różnice wpłynęła znaczna różnica warunków oświetleniowych. Zdjęcia z minimalnej odległości nieco ostrzejsze w Praktica.
- Zoom
Były zdjęcia wykonane z bardzo bliska, teraz kilka zdjęć z dalekiej odległości bez zoomu, z zoomem 8x i z zoomem cyfrowym (w sumie 32x).
Zoom 1x: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zoom 8x: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zoom 32x: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zoom 1x: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zoom 8x: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zoom 32x: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Różnice w obrazie wynikają z różnic w oświetleniu, jednak oba aparaty radzą sobie bardzo podobnie z powiększaniem obrazu. Na zdjęciu drzewa wykonanym Praktica z maksymalnym wydłużeniem ogniskowej zaobserwować można jednak spadek ostrości w prawym, górnym rogu. Warto też zauważyć, że na zdjęciu komina praktycznie w ogóle nie ma aberracji chromatycznej.
- Jakość matrycy
Zdjęcia z flashem wykonane z różnymi czułościami matrycy.
ISO 50: Praktica / Pentagram(kliknij, aby powiększyć)
ISO 100: Praktica / Pentagram(kliknij, aby powiększyć)
ISO 200: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
ISO 400: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Najgorzej w tym teście wypadła Praktica. Balans bieli zostal bardzo źle dobrany, a szumy matrycy są ogromne przy czułości 200 i 400. Zdjęcie przy ISO 50 wyszło zbyt ciemne. Co ciekawe, przy tych samych parametrach zdjęcia, Pentagram wykonał znacznie jaśniejsze zdjęcie. Ilość szumów przy czułości 50 jest bardzo mała, przy ISO 100 jest wciąż na akceptowalnym poziomie w Pentagramie, niemniej jednak balans bieli jest nierówny w obu aparatach. Trudno powiedzieć, czy w przegranej Luxmedii zawiniła gorszej jakości matryca, o niższej niż deklarowana czułości, czy też automatyka, która dobrała błędnie błysk lampy, niemniej jednak tutaj zwycięża Pentagram.
- Jakość optyki
Kolejna próba, zdjęcia z dużymi kontrastami dla wykrycia aberracji chromatycznych. Zdjęcie w trybie wide oraz tele:
Aberracje wide i tele (kliknij, aby powiększyć)
Podczas testów stwierdziłem, że oba aparaty sprawują się identycznie, aberracje na większości typowych zdjęć są niezauważalne, jeśli już występują są bardzo małe. Przy krótkich ogniskowych efekt aberracji można pominąć, przy najdłuższej ogniskowej w sprzyjających warunkach defekty te widać, są one jednak bardzo małe.
- Powłoka antyrefleksyjna
Wcześniej wspominałem o słabej powłoce antyrefleksyjnej. Oto dwa przykładowe zdjęcia, gdzie słonce lub silne źródła światła są niedaleko kadru. Tutaj także nie było różnic między modelami:
Refleksy (kliknij, aby powiększyć)
I w tym momencie zdecydowanie brakuje gwintu na obiektywie, na który można by było nakręcić stosowny filtr.
- Zdjęcia nocne
Oto kolejna konkurencja. Zdjęcia nocne przy tych samych parametrach i warunkach oświetleniowych (ustawienia manualne).
Zdjecia Nocne 4s: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjecia Nocne 8s: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjecia Nocne 16s: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjęcia z Pentagrama są wyraźnie jaśniejsze, ostrość i kolory są takie same. Potwierdzało by to przypuszczenie, że Praktica ma jednak nieco mniej czułą matrycę. Uważam, że jest remis, z niewielką przewagą Photona.
- Kolory
Zdjęcia kilku kolorowych obiektów z flashem.
Kolory - flash: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Kolory - flash: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Kolory - flash: Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Co ciekawe, w tym teście wykrywa Praktica. Zdjęcia butelek są ostrzejsze, tło za kwiatem lepiej doświetlone, a balans bieli bardziej odpowiada rzeczywistym kolorom.
- Jakość zdjęć
Trzy stopnie jakości zdjęć tego samego obiektu, wykonane aparatem Praktica (efekt z Pentagrama jest identyczny).
Zdjęcia zaczynając od jakości najwyższej:
Jakość: MAX / MEDIUM / MIN (kliknij, aby powiększyć)
Różnica w jakości jest subtelna pomiędzy najwyższą jakością a średnią, zauważalna wyraźnie pomiędzy najniższym i najwyższym stopniem kompresji. W najwyższej kompresji widać wyraźnie segmentację niektórych obszarów jednolitego tła. Można jednak zyskać znacznie na objętości zdjęcia. Jakość średnia kompresuje zdjęcie o około 50% w stosunku do najwyższej, a najniższa o około 60%.
- Pomiar światła i balans bieli
Pomiar światła w obu aparatach może się odbywać na trzy sposoby: matrycowy, centralnie ważony oraz punktowy. Poniżej prezentuję efekt zmiany tych ustawień. Dodatkowo ustawiony balans bieli na światło żarowe co nadało świetlówce (świetlówka daylight) blado białego koloru.
Pomiar światła: matryca / centralny / punktowy (kliknij, aby powiększyć)
Obszar punktowego pomiaru światła zawiera się dokładnie w obszarze ramki AF.
- Geometria obrazu, dystorsja
Często bywa tak, że aparat przy szerokim kącie widzenia zniekształca linie proste. Przez co obserwować można np. tzw. efekt poduszki. Oto dwie fotografie zrobione przy najkrótszej i najdłuższej ogniskowej.
(kliknij, aby powiększyć)
Oba aparaty nie mają obiektywu szerokokątnego, ich minimalna ogniskowa wynosi około 41mm, przez co też zniekształcenia są nieznacznie. Jedynie przy najkrótszej ogniskowej widać niewielkie uciekanie prawego dolnego rogu w lewą stronę kadru. Jest to jednak minimalne zniekształcenie, którego nie widać przy typowych fotografiach. Najdłuższa ogniskowa nie powoduje żadnych zniekształceń.
- Interpolacja rozdzielczości
Oba modele oferują interpolowanie rzeczywistego rozmiaru matrycy do 6 oraz 8Mpix. Dzięki temu można uzyskać maksymalny rozmiar zdjęcia 3264 x 2448. Oto trzy fragmenty zdjęcia wykonanego w rozdzielczości 4Mpix (rzeczywiste) oraz interpolowanych 6 i 8 Mpix.
Interpolacja: 4Mpix, 6Mpix i 8Mpix (kliknij, aby powiększyć)
Pogorszenie jakości jest widoczne, a identyczne efekty można otrzymać w programie graficznym przez przeskalowanie obrazu. Interpolację uważam więc jedynie za "gadżet".
- Pozostałe zdjęcia
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Praktica / Pentagram (kliknij, aby powiększyć)
Zdjęcia są moim zdaniem porównywalne ze sobą. Nie są to fotografie, o których się marzy, jednak w większości wypadków dość ostre i szczegółowe. Raczej trudno przyczepić się do czegoś konkretnego.
|