Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Mandriva Xtreme 2.1 - Linux nie taki straszny
    

 

Mandriva Xtreme 2.1 - Linux nie taki straszny


 Autor: wujek_bogdan | Data: 31/10/08

Oprogramowanie

Xtreme Studio - oprogramowanie Oprócz standardowego zestawu aplikacji, które wchodzą w skład środowiska graficznego, na DVD znalazła się pokaźna ilość dodatkowego oprogramowania. Do najczęściej używanych aplikacji mamy szybki dostęp przez aplikację Xtreme-Studio. Nie jest to nic innego jak powielenie Menu głównego, przystosowane dla świeżych użytkowników, opakowane w ładny graficzny interfejs. Do każdej aplikacji dołączony jest krótki opis. Moim zdaniem rzecz zupełnie zbędna, choć być może przydatna dla zupełnie początkujących. W końcu nie każdy wie, że dla Linuksa nie ma Gadu-Gadu, MS Office i Winampa... a zamiast nich mamy kadu i OpenOffice oraz Amarok ;) Xtreme Studio - oprogramowanie Dla nowych w świecie Linuksa jedną z pierwszych aplikacji jaką prawdopodobnie uruchomią będzie Wine - oprogramowanie umożliwiające uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows, komercyjny Crossover Office, lub Wine-Doors – zestaw skryptów dla Wine ułatwiających instalację wybranych aplikacji. Dobrze prezentuje się także menu „Internet”. Oprócz przeglądarek (Firefox, Opera, Konqueror) znajdziemy tam Skype, klienta popularnej sieci GG – kadu oraz multikomunikator Kopete. Jako klienta poczty możemy wybrać wchodzący w skład KDE - Kmail, oraz dodatkowo Mozilla Thunderbird.

Sekcja multimedialna również nie świeci pustkami. Zastanawia mnie jedynie brak SMplyera – najlepszej moim zdaniem nakładki na bardzo zaawansowany, jednak niezbyt przyjazny dla nowicjuszy mplayer. Jest za to Totem oraz Kaffeine, a dla posiadaczy kart telewizyjnych Tvtime. Dziwi mnie także brak alternatywy dla doskonałego, lecz nieco ociężałego Amaroka. Użytkowników Winampa ucieszyli by się z pewnością z kilkudziesięciu kB poświęconych na instalację odtwarzacza XMMS, czyli jego linuksowego klona.

Brakuje także menadżera automatycznej aktualizacji, który powiadamiałby użytkownika o nowych pakietach oraz umożliwiał łatwą aktualizację oprogramowania.

Pomimo drobnych niedociągnięć oprogramowanie zostało dobrane w sposób przemyślany i zgodny z oczekiwaniami przeciętnego użytkownika.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Mandriva Xtreme 2.1 - Linux nie taki straszny
 
 » Instalacja
 » Pierwsze spojrzenie
 » Panel sterowania
 » Oprogramowanie
 » Szybkość
 » Mandriva i sprzęt
 » Mandriva na kluczu USB
 » Czemu płacić za Mandrivę? Linux jest przecież za darmo!
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »