Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Mandriva Xtreme 2.1 - Linux nie taki straszny
    

 

Mandriva Xtreme 2.1 - Linux nie taki straszny


 Autor: wujek_bogdan | Data: 31/10/08

Czemu płacić za Mandrivę? Linux jest przecież za darmo!

No właśnie. Mandrivę podobnie jak inne dystrybucje Linuksa można przecież pobrać zupełnie za darmo! Czyżby klient płacił jedynie za pamięć USB oraz symboliczne pudełko? Na szczęście nie. W wersji pudełkowej na płycie znalazło się sporo dodatkowego oprogramowania. Przede wszystkim dostępne są zamknięte sterowniki dla kart graficznych od ATI oraz Nvidia, dzięki czemu omija nas problem braku akceleracji grafiki – co znacznie ułatwia uruchomienie wcześniej wspomnianych efektów pulpitu. Dostępne są także kodeki audio oraz wideo.

Początkujący użytkownik nie musi zastanawiać się, czemu nie ma możliwości odtwarzania plików mp3, nie zagłębiając się w dosyć zawiłe kwestie licencji. Dla Firefoksa oraz Opery dostępne są wtyczki Flash oraz Java. W celu ułatwienia migracji, bez porzucania ulubionych aplikacji MS Windows dostajemy do dyspozycji Crossover Office – komercyjną nakładkę na Wine - oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows dla systemów UNIX-owych. Tutaj dystrybutorzy zaskoczyli mnie umieszczając na DVD wersję trialową! Na szczęście obecnie bardzo dynamiczny rozwój WINE sprawia, że Crossover Office oraz Cedega (odpowiednik Crossover, tworzony z myślą o grach) stają się coraz mniej potrzebne, a przy odrobinie inicjatywy ze strony użytkownika – zupełnie zbędne.

Na dokładkę, gdyby jeszcze nam było mało, mamy dostęp do Wine-Doors – kolejnej nakładki na Wine w postaci zestawu skryptów ułatwiających instalację oprogramowania dla Windows. Po zarejestrowaniu się na stronie www.mandrivaclub.pl otrzymujemy dodatkowe adresy repozytoriów z oprogramowaniem niedostępny dla wersji darmowej. Przez okres 30 dni mamy także dostęp do darmowej pomocy technicznej.

Za wszystkie powyższe udogodnienia musimy wydawać około od 99zł do 199zł w zależności od pojemności dysku flash. Czy warto? Tutaj odpowiedzieć musimy sobie sami. Wszystkie pakiety jakie znalazły się na płycie DVD możemy ściągnąć samodzielnie z sieci, bądź z repozytoriów innych dystrybucji. Podobnie sprawa wygląda ze sterownikami dla kart graficznych. W przypadku bardzo popularnej dystrybucji Ubuntu, dystrybutorzy polskiej wersji co prawda nie umieścili plików na nośniku CD, ale za to udostępnili skrypt pobierający kodeki oraz inne programy (java, flash, ...), które ze względów licencyjnych nie mogły znaleźć się na nośniku. W Ubuntu instalacja sterowników również nie jest bardzo problematyczna – sprowadza się dosłownie do kilku kliknięć.

Co więc może skłonić użytkownika do kupna wersji pudełkowej? Z jednej strony płacimy za coś, co z mniejszym lub większym trudem możemy osiągnąć na dowolnej dystrybucji Linuksa... z drugiej strony płacimy za wygodę – dostajemy kompletny, dobrze skonfigurowany, stabilny i przetestowany system. Wybór należy do Ciebie!

System dostarczyła firma Mandriva Poland.

poprzednia strona (Mandriva na kluczu USB)    -   następna strona (Czemu płacić za Mandrivę? Linux jest przecież za darmo!)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Mandriva Xtreme 2.1 - Linux nie taki straszny
 
 » Instalacja
 » Pierwsze spojrzenie
 » Panel sterowania
 » Oprogramowanie
 » Szybkość
 » Mandriva i sprzęt
 » Mandriva na kluczu USB
 » Czemu płacić za Mandrivę? Linux jest przecież za darmo!
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »