Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test: Cesarz wśród odtwarzaczy DVD/DivX
    

 

Test: Cesarz wśród odtwarzaczy DVD/DivX


 Autor: NimnuL | Data: 24/01/05

Pole bitwy

Podczas testu Emperor 2 podłączany był do TV 21'' oraz 29'' 100Hz oraz do amplitunera Techniks wraz z zestawem głośników.

Po uruchomieniu, Cesarz 2 wita nas standardowym ekranem...


(kliknij, aby powiększyć)

...który może zostać zmieniony, jeśli ktoś lubi dłubać w oprogramowaniu odtwarzacza. Zmieniać można również wygaszasz ekranu, ale to już temat na osobny artykuł, przeznaczony głównie dla hobbystów.

- Odtwarzacz DVD/VCD

Po włożeniu płyty, film startuje automatycznie wyświetlając menu główne płyty. Poruszanie po menu odbywa się wyłącznie przy pomocy strzałek na pilocie. Naciśnięcie przycisku Play na panelu odtwarzacza powoduje uruchomienie filmu od jego początku. Istnieje jednak możliwość przejścia do dowolnego rozdziału filmu przy pomocy pilota.

Podczas odtwarzania materiału video możemy włączyć lub wyłączyć napisy, zmienić ścieżkę dźwiękową oraz system dźwięku, a także zaznaczyć dowolne miejsce na płycie, by później do niego powrócić. Przewijanie filmu w obie strony odbywa się z prędkościami 2x, 4x, 6x oraz 8x. Podczas odtwarzania oraz pauzy można obraz powiększyć 1,5x; 2x lub 3x. Istnieje również możliwość spowolnienia odtwarzania 2x, 4x oraz 8x w obie strony.

Funkcja PCB (Play Back Control) dostępna jest dla dysków VCD w wersji 2.0 i umożliwia wyświetlanie indywidualnego menu płyty.

Obraz wyświetlany przez Cesarza 2 jest bardzo dobrej jakości, ostry i ładnie nasycony kolorami. Odtwarzanie dźwięku również jest bardzo dobre. Dźwięk jest czysty i nie występuje szum. Dolby Pro Logic obecny w Cesarzu 2 to układ, który jest w stanie uzyskać efekty przestrzenne nawet z sygnału stereofonicznego i prawidłowo rozłożyć go na wszystkie kanały. W praktyce wygląda to nieco mniej różowo, jednak DPL spisuje się bardzo dobrze i dzięki niemu odsłuchując zarówno płytę CD jak i DVD (stereo) można cieszyć się dźwiękiem przestrzennym, w większości bardzo dobrze rozłożonym na poszczególne pary głośników.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

- Odtwarzacz DivX i napisy

Płyta z filmem może zostać uruchomiona automatycznie, a wczytane zostaną napisy które mają taką samą nazwę jak plik z filmem. Stanie się tak, gdy włączona jest opcja SmartNavi. Gdy jest wyłączona wyświetli się okno ze strukturą katalogów:


(kliknij, aby powiększyć)

W pierwszej kolejności należy wybrać plik z napisami. Po jego wczytaniu, uruchamiamy plik z filmem.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Wcześniej wspomniałem o sporych możliwościach konfiguracji napisów. Oto przykłady ich możliwości.


Czcionka mała, bez tła, wyśrodkowana (kliknij, aby powiększyć)


Duża, bez tła, wyśrodkowana (kliknij, aby powiększyć)


Duża, półprzeźroczyste tło, wyśrodkowana (kliknij, aby powiększyć)


Duża, tło czarne, wyśrodkowana (kliknij, aby powiększyć)


Duża, półprzeźroczyste tło, wyśrodkowana, kolor żółty (kliknij, aby powiększyć)


Duża, półprzeźroczyste tło, położenie dolne (kliknij, aby powiększyć)


Duża, półprzeźroczyste tło, położenie górne (kliknij, aby powiększyć)

Jak widać, możliwości dostosowania czcionki do indywidualnych potrzeb i samego filmu jest sporo. Niestety możliwości manipulacji obrazem nie ma praktycznie w ogóle. Film DivX możemy powiększyć tylko 2x. Nie ma pośrednich stopni powiększenia. Brakuje mi też możliwości rozciągnięcia obrazu w pionie (choćby o 10%) i/lub możliwości przesuwania obrazu w górę, bądź dół. Być może kolejne opcje pojawią się wraz z nadejściem następnych wersji oprogramowania.

Podczas odtwarzania materiału video można, podobnie jak miało to miejsce w filmach DVD, spowolnić odtwarzanie dwu-, cztero- bądź ośmiokrotnie i odtworzyć go w obu kierunkach. Szybkie przewijanie filmu może następować z prędkościami 2x, 4x, 6x oraz 8x. DiviXy wczytują się bardzo szybko, nie występuje rwanie dźwięku, brak też błędów w obrazie.

Problemy napotkałem jedynie z filmami skompresowanymi kodekiem DivX w wersji 3.x. Spośród pięciu filmów w tej wersji DivX, trzy nie działały w ogóle, jeden działał poprawnie, a w jednym odtwarzany obraz był bez dźwięku. Na szczęście DivX 3.x to stara wersja kodeka i aktualnie nie spotyka się filmów w tej wersji.

Odtwarzacz odmówił posłuszeństwa także przy próbie odtworzenia jakiegokolwiek odcinka "Przyjaciół" z ósmego sezonu. Wyświetlał się ekran:


(kliknij, aby powiększyć)

To były jedyne wyjątki. Cała masa innych filmów i seriali nie sprawiała żadnych problemów.

Ciekawą opcja jest możliwość zaprogramowania kolejności odtwarzania, czy to klipów filmowych (wraz z plikami tekstowymi!), czy muzyki. W tym celu, będąc w katalogu, należy nacisnąć przycisk Prog na pilocie.


(kliknij, aby powiększyć)

Przy pomocy przycisków numerycznych na pilocie możemy samemu ustalić kolejność odtwarzania materiału z płyty.

- Odtwarzacz MP3

W zasadzie już standardem stała się możliwość odtwarzania muzyki MP3 w urządzeniach stacjonarnych. Opcja taka naturalnie znalazła się i w Cesarzu 2.
Po włożeniu płyty do czytnika, na ekranie pojawia się okno:


(kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlona zostaje struktura katalogów głównych na płycie. Przy pomocy strzałek na pilocie wybieramy odpowiedni katalog poczym "wchodzimy" do niego po naciśnięciu Enter na pilocie.


(kliknij, aby powiększyć)

Katalogi główne przesuną się na lewe okno, z prawej natomiast użyjmy zawartość wybranego folderu. Po wybraniu żądanego przez nas utwory następuje jego odtwarzanie.


(kliknij, aby powiększyć)

Jedyne informacje jakie można uzyskać podczas odgrywania utworów to czas jaki upłynął oraz jaki pozostał do końca odtwarzania.


(kliknij, aby powiększyć)

Utwory można odtwarzać w sposób ciągły, losowy, w obrębie katalogu bądź całej płyty lub też przeglądać po 5s początków każdego z utworów. Pliki można także w dowolnym kierunku "przewijać" w przyspieszonym tempie.

Jakość odtwarzania MP3 nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie uświadczymy żadnych trzasków pomiędzy utworami (znanymi choćby z odtwarzaczy Kiss), a przeskakiwanie na kolejne utwory jest niemal natychmiastowe.

- Przeglądarka zdjęć

Kolejną funkcją dodatkową odtwarzacza jest możliwość wyświetlania zdjęć w formacie JPG. Do dyspozycji otrzymujemy prostą przeglądarkę, dzięki której możemy wyświetlić np. wspomnienia z wakacji na ekranie TV.

Po włożeniu płyty wyświetli się takie samo okno, które widzieliśmy podczas oglądania filmów DivX bądź słuchania muzyki.


(kliknij, aby powiększyć)

Poruszanie się po katalogach również jest takie samo. Wybieramy stosowny katalog i "klikamy" na niego, poczym wybieramy żądane zdjęcie.


(kliknij, aby powiększyć)

Zdjęcia wyświetlić można w postaci 9 miniatur, bądź pojedynczo.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Przeglądarka działa poprawnie, jednak irytowała mnie powolność wyświetlania dużych zdjęć (~2500x2000pix). Mniejsze, poniżej 1600x1200 wyświetlały się szybko i sprawnie.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test: Cesarz wśród odtwarzaczy DVD/DivX
 
 » Cesarz 2 - powitanie
 » Konkrety...
 » Cyfry i liczby
 » Warsztat
 » Pole bitwy
 » Uaktualnianie oprogramowania
 » Podsumowując
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »