Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-ps
    

 

Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-ps


 Autor: xanael | Data: 02/04/07

Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-psZajmuje dużo miejsca na biurku. Jest typowym zbieraczem kurzu. Pobiera dużo energii. Mowa oczywiście o monitorze kineskopowym. Chcemy go zmienić na LCD, ale wszystkie monitory są takie same. Który wybrać? Czemu jeden 19-calowy kosztuje 500zł, a inny 2000? Czy ten za 2000zł jest aby na pewno lepszy? Zapraszamy do artykułu, który traktuje o matrycach LCD, fundamencie płaskich wyświetlaczy. W czasach, gdy monitory ciekłokrystaliczne zaczynają dominować na naszych biurkach musimy zdać sobie sprawę z faktu, że choć każdy z nich z zewnątrz jest praktycznie taki sam, to w środku jest miedzy nimi horrendalna różnica, która wpływa na parametry monitora a także na jego cenę.

Producenci

Nie wiele firm na świecie jest stać by produkować i prowadzić badania nad nowymi typami matryc. Najlepszym przykładem może być, np. LG - gigant na rynku monitorów LCD, który współpracuje razem z firmą Philips. Producentów matryc można podzielić na dwie kategorie: firmy które prowadzą badania, produkują matryce oraz firmy, które je tylko wytwarzają (korzystają z licencji). Do pierwszej grupy możemy zaliczyć: Samsung, LG/Philips, AUO i CMO. Do drugiej należą m.in. HannStar oraz CPT.

Zajmiemy się trzema technologiami - oczywiście każda oparta na ciekłych kryształach. Będą to mianowicie: TN (Twisted Nematic), MVA (Multi-Domain Vertical Alignment) oraz IPS (In-Plane Switching). Istnieje tak naprawdę więcej rodzajów matryc, ale wszystkie oparte są na tych trzech podstawowych typach (niektóre pochodne matryce mają, np. większy kontrast, jednak podstawowa zasada działania jest taka sama jak w matrycy pierwowzorze).

Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady. Nie istnieje typ matrycy, który by nie miał jakiejś wady w porównaniu do innych (i nie mam tu na myśli ceny). Nawet najdroższe matryce są słabsze w jakiejś dziedzinie niż te najtańsze. "Dzięki" temu przed zakupem powinniśmy zastanowić się, w jakich celach używamy nasz komputer i tym samym, jakiego monitora będziemy potrzebowali.


poprzednia strona (Producenci)    -   następna strona (Matryce Twisted Nematic)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-ps
 
 » Producenci
 » Matryce Twisted Nematic
 » Matryce MVA (Mono-domain i Multi-domain Vertical Alignment)
 » In-Plane Switching
 » To dopiero początek?!
Wyświetl komentarze do artykułu »