Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-ps
    

 

Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-ps


 Autor: xanael | Data: 02/04/07
     

Matryce Twisted Nematic

Najtańsze i najbardziej popularne są matryce Twisted Nematic (Nematyczne Skręcone). Zdominowały modele siedemnastocalowe (czyli większość rynku). Mają zdecydowanie najniższy czas reakcji (2-12 milisekund), a efekt smużenia jest zredukowany do minimum. Dlatego monitory wyposażone w te matryce doskonale nadają się do domu, w którym komputera używa się jako centrum multimedialne (przede wszystkim gry, dynamiczne sceny), a także do biura, w którym używa się komputerów jedynie w charakterze "maszyny do pisania", ewentualnie bardziej rozbudowanego kalkulatora.

Wadą tych matryc jest dokładność odwzorowywania barw, a raczej brak tej dokładności. Producenci często chwalą się, że ich produkty wyświetlają 16 milionów barw. Monitory te są w stanie wyświetlić jedynie 262 tysiące kolorów. A tak naprawdę monitor generuje poprawnie te 262 tysięcy, a resztę dopełnia się symulując inne. Dochodzi więc do przekłamania kolorów. Producenci oczywiście zapominają nas o tym poinformować. Do wad należy także zaliczyć niski kontrast (współczynnik od 1:400 do 1:700) oraz mały kąt widzenia (150-160 stopni w poziomie i 140-160 stopni w pionie).

Warto przy tym rodzaju matryc wspomnieć o tzw. błędnych pikselach, które dzielą się na martwe (stale zgaszone) i gorące (stale zapalone) piksele. Ale żeby zrozumieć ten problem powinniśmy poznać zasadę działania matrycy Nematycznej Skręconej.

Jeśli elektroda podaje napięcie 0V, to ciekłe kryształy (a z nimi i przechodzące przez nie światło) ustawia się w poziomie pod kątem 90°. Ponieważ zaś o taki sam kąt różnią się kierunki polaryzacji obu filtrów, (czego nie widać na rysunku), światło jest w stanie przez nie przejść. Dzięki temu światło świeci na trzy filtry i uzyskujemy światło białe.

Wyobraźmy sobie teraz, że elektroda zepsuje się i nie będzie podawała prądu na cząsteczki ciekłego kryształu - jeden piksel cały czas będzie się święcił (gorący piksel). Nie byłoby to problemem gdyby nie to, że większość monitorów wyposażona jest w matryce klasy drugiej (według standardu ISO 13406-2), co oznacza, że matryca może mieć trzy gorące lub martwe piksele, a taki monitor nie podlega wymianie. Jak możemy się przed tym bronić? Przed kupnem monitora możemy poprosić sprzedawcę, aby go włączył i wyświetlił czarny oraz biały obraz. Można jeszcze poszukać monitora, który posiada matrycę pierwszej jakości.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technika: Przegląd matryc LCD: Tn, Mva, I-ps
 
 » Producenci
 » Matryce Twisted Nematic
 » Matryce MVA (Mono-domain i Multi-domain Vertical Alignment)
 » In-Plane Switching
 » To dopiero początek?!
Wyświetl komentarze do artykułu »