Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Creative vs Logitech 2.1 zestawy highend
    

 

Creative vs Logitech 2.1 zestawy highend


 Autor: PiK | Data: 29/03/04

THX

Ponieważ oba konkurujące ze sobą produkty, noszą dumnie logo THX, warto by wyjaśnić z czym to się je. Osoby uczęszczające do kina, zapewne niejednokrotnie widziały te trzy tajemnicze literki. Cóż to jest? Czyżby kolejny system kodowania, przetwarzania dźwięku? Otóż nie. THX pochodzi od nazwy THX 1138 (pierwszego filmu Georgea Lucasa, który ukazał się we wczesnych latach 80-tych). George chciał, aby film wyglądał i brzmiał tak samo niezależnie od tego, gdzie był odtwarzany. W 1986 roku rozpoczęły się prace nad znakiem jakości (celem były kina, wtedy jeszcze nikt nie miał świadomości wielkości rewolucji, jakiej dokona mały krążek, czy centrum domowej rozrywki, jakim jest niewątpliwie komputer). Certyfikat obejmuje dźwięk, obraz jak i budowę sali kinowej (rozmieszczenie wszystkich elementów). Nas najbardziej interesuje pierwsze zagadnienie. Inżynierzy THX podzielili system dźwiękowy na dwa łańcuchy: A i B. Łańcuch A zawierał wszelkiego rodzaju procesory, filtry dekodujące dźwięk i usuwające z niego szumy. Cyfrowe formaty dźwięku, np. DTS, Dolby Digital i systemy redukcji szumów, np. Dolby A, Dolby SR weszły w skład ogniwa A. W łańcuchu B znalazły się pozostałe elementy systemu (wzmacniacze, głośniki i THX crossover). Inżynierowie THX zdawali sobie sprawę z tego, że niezależnie od tego jak bardzo mocny będzie łańcuch A, słaby B może zepsuć cały efekt. Aby temu zapobiec, został stworzony system składający się z THX crossover i listy komponentów spełniających surowe wymagania. Oczywiście istnieją systemy, które spełniają lub nawet przekraczają kryteria certyfikatu, lecz ich producentom nie zależało widocznie na wpłaceniu pokaźnej sumy za testowanie.


THX crossover

THX crossover jest procesorem dźwięku, który rozdziela częstotliwości niskie od wysokich (zapobiega to powstaniu "papki", o której pisałem w poprzednim punkcie). Urządzenie to wykorzystuje dwa filtry powstrzymujące wysokie częstotliwości przed trafieniem do głośnika niskotonowego, a niskie przed dotarciem do satelitek.

Na certyfikat składają się trzy główne kryteria:
  • jakość dźwięku,
  • ergonomia systemu,
  • jakość produkcji.
Pora dokładniej przyjrzeć się naszym bohaterom. Testy odbywały się przy użyciu karty dźwiękowej Sound Blaster Audigy oraz kodeka wbudowanego w chipset nForce2 (płyta głowna Asus A7N8X Deluxe).

Alfabetycznie zacznę od...Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Creative vs Logitech 2.1 zestawy highend
 
 » Na co warto zwrócić uwagę
 » THX
 » Creative Megaworks 2.1 THX 250D
 » Logitech Z-2200 2.1 THX
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »