Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test porównawczy zasilaczy powyżej 400W
    

 

Test porównawczy zasilaczy powyżej 400W


 Autor: NimnuL | Data: 10/03/04

ROPLA model RPL-PSU 500W

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Zasilacz dostarczony w pudełku od innego zasilacza. Po jego rozpakowaniu oczom własnym nie wierzyłem. Przez chwile byłem pewien, że zaszła pomyłka i w rękach trzymam zasilacz 200 a nie 500W. Takie odczucie w gruncie rzeczy zbudował we mnie widok liczby przewodów. A mianowicie są tylko 4 wiązki!

- Przewód ATX o długości 40cm
- 2 wiązki molex po 2 wtyczki na wiązkę (30 i 40cm) + w jednej wiązce znajduje się wtyczka Floppy oddalona o 60cm od podstawy zasilacza.
- Przewód z wtyczką 12V długi na 40cm

I koniec. Niedorzecznym jest fakt, aby w zasilaczu o deklarowanej mocy 500W znajdowały się tylko (!) 4 molexy, 1 floppy oraz nie było wtyczki AUX. W efekcie tego taki zasilacz nawet w średniej klasie komputera nie znajdzie zastosowania. Jeśli w komputerze znajdzie się karta graficzna wymagająca dodatkowego zasilania z wtyczki Floppy to trzeba odpiąć napęd dyskietek od zasilania. Tak mała ilość wtyczek molex również jest sytuacją absurdalną. Cztery napędy w komputerze wymagające tych złącz nie są rzadkością, a do tego często dochodzą dodatkowe wentylatory czy karta graficzna czerpiąca zasilanie z tej wtyczki. Nawet na zasilacz 300W taka liczba złączek jest niewystarczająca.

Po nieprzyjemnym wstępie jednak muszę zwrócić uwagę na dobrej jakości dwa wentylatory 80x80 marki SUNON chłodzące zasilacz. Oba wentylatory są podwójnie łożyskowane z termiczną kontrolą obrotów, osłonięte przez chromowaną kratkę.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe oraz wyłącznik zasilania z tyłu obudowy to już dzisiaj standard.

Niestety producent zasilacza nie odpowiada na zapytanie e-mailem i nie udało mi się zdobyć od niego informacji o tym z jakim standardem ATX jest zgodny ten zasilacz. Podobnie też czy posiada on układ PFC. Z moich źródeł wynika, że zasilacz ten prawdopodobnie nie posiada tego elementu. Informacji pewnej nie udało mi się jednak zdobyć.

Waga 1,4kg nie zachwyca i jest częściej spotykana w dobrych zasilaczach 300W. Wykonanie produktu oceniam jako dobry. Nie ma niedopasowania konstrukcji czy ostrych krawędzi o które można się skaleczyć. Jedynie w dwóch narożnikach są niewielkie "haczyki"

Brak układu PFC oraz marne wyposażenie tego zasilacza w przewody i złączki to główne mankamenty produktu. Bardzo słabe parametry techniczne stawiają ten produkt na końcu stawki. Dodam, że dopuszczalne prądy dla +12V wynoszące w tym zasilaczu 18A porównywalne są raczej z zasilaczem Chieftec 360W (tu wartość ta wynosi 17A) lub Enermax 250W (!) (18A).

Cena tego modelu w sklepie Sirius.pl równa jest 138zł. Jest to bardzo niska cena jak na model 500W. Jednocześnie zaznaczam, że opisane powyżej wady dyskwalifikują w moich oczach ten zasilacz. W podobnej cenie można dostać dobry zasilacz 300W Chieftec lub 350W ModeCom który nie tylko będzie bardziej funkcjonalny, ale i o porównywalnej mocy rzeczywistej. Jednym słowem, nie polecam.

Reasumując:

+ cena
+ idealnie ciche wentylatory
+ 2 lata gwarancji
+ dobre wykonanie

- absurdalnie mała liczba wtyczek molex i floppy oraz bardzo mała ich długość.
- niskie parametry znamionowe
- bardzo słabe napięcia podczas pracy
- brak złącza AUX
- bardzo mocne nagrzewanie się zasilacza

Strona producenta: www.ropla-computers.plPolub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test porównawczy zasilaczy powyżej 400W
 
 » Zasilacze w teorii
 » Jaki zasilacz będzie odpowiedni?
 » Opis wtyczek zasilających
 » HuntKey HK400-XP Silencer
 » ROPLA model RPL-PSU 500W
 » SinoTech model CWT-550 ADP (550W)
 » Enermax model EG651P-VE
 » Testy
 » Ranking i podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »