Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test porównawczy zasilaczy powyżej 400W
    

 

Test porównawczy zasilaczy powyżej 400W


 Autor: NimnuL | Data: 10/03/04

Ranking i podsumowanie

I. Głośność:
 1. Ropla/HuntKey
 2. SinoTech
 3. Enermax
Pod uwagę wziąłem głośność zarówno w systemie jak i pod pełnym obciążeniem. Najcichszy okazał się zasilacz marki Ropla, niemalże na równi z HuntKey. Zasilacze SinoTech i Enermax były prawie tak samo ciche, przy czym SinoTech wydawał mniej drażniący dźwięk. Zaznaczam, że wszystkie modele można zaliczyć do kategorii bardzo cichych.

II. Opłacalność:
 1. Ropla
 2. SinoTech
 3. HuntKey
 4. Enermax
Stosunek ceny do mocy zasilacza.

SinoTech jako jedyny oferował wysoką moc rzeczywistą za stosunkowo niewygórowaną cenę. HuntKey natomiast dotrzymywał kroku swoim mocniejszym konkurentom, kosztując jednocześnie o 200zł mniej od SinoTech. Należy podkreślić jednak, że w tym teście nie miał on już zapasu mocy. Enermax natomiast oferuje najwyższą moc za najwyższą cenę. Ropla, poza konkurencją. Cena 140zł mimo, że niższa o 660zł od najdroższego zasilacza w zestawieniu, jest i tak zbyt wygórowana za to co oferuje ten zasilacz.

III. Moc:
 1. Enermax
 2. SinoTech
 3. HuntKey
 4. Ropla
Moc oferowana przez zasilacz oraz zmierzone napięcia w zestawie testowym.

Enermax poza konkurencją. Najwyższa moc, najstabilniejsze napięcia i najbliższe wzorowym. Przy tym największy zapas mocy. SinoTech zaraz za Enermax. Bardzo dobre napięcia i wciąż odczuwalny zapas mocy. HuntKey na granicy swoich możliwości z racji swojej mocy znamionowej. Napięcia na przyzwoitym poziomie. Stawiam go na trzecim miejscu ale ze względu na to, że jako jedyny został obciążony niemalże w 100% zasługuje na miejsce 2.

Ropla nie nawiązuje nawet kontaktu wzrokowego z konkurencją. Wahanie napięć i ich niebezpieczny ich spadek przy pełnym obciążeniu zbliża się do granicy bezpieczeństwa.

IV. Ogólnie:
 1. Enermax
 2. SinoTech
 3. HuntKey
 4. Ropla
Pod uwagę wziąłem cenę, moc, jakość wykonania i oferowane wyposażenie.

Enermax ponownie na czele. Mimo najwyższej ceny, oferuje on najwyższą moc i jej zapas oraz najlepsze wyposażenie. A właśnie moc i ilość dostępnych wtyczek ma większe znaczenie w tej klasie produktu niż sama cena. SinoTech oferując nieco niższy zapas mocy (odczuwalny) i nieco gorsze parametry prądu, to niższa cena i świetne wyposażenie stawiają ten model na miejscu drugim. To właśnie cena w tym wypadku może zadecydować o większej popularności tego modelu.

Zaraz za nim HuntKey za stosunkowo niską cenę i bardzo dobre parametry. Świetne wykonanie i nietuzinkowy wygląd. Mimo, że do sprzętu testowego jest nieco zbyt słaby to w nieco uboższych konfiguracjach sprawdzi się doskonale. I tu także postawiłbym HuntKey na równi z SinoTech.

Ropla natomiast daleko za górami, za lasami ...

Werdykt

Taki komputer jak zestaw testowy to wydatek rządu 6500zl na samą jednostkę centralna bez monitora i innych peryferiów. Oszczędzanie w takiej sytuacji na zasilaczu jest niedopuszczalną sytuacją i zastanawianie się nad zasilaczem za 200zł nie może mieć miejsca. Zasilacz za około 350zł jak omawiany 400W HuntKey HK400-XP to minimum. Sprawdziłby się na dłuższą metę w omawianym zestawie. W komputerze nie podkręconym, z mniej wymagającą kartą graficzną oferowałby jeszcze pewien zapas mocy. Produkt HuntKey docenią na pewno osoby lubujące się w PCModdingu i to właśnie im polecam ten zasilacz oraz osobom które nie udało mi się przekonać do większego wydatku na "prądnice".

Zwracając jednak uwagę na moc widniejącą na etykiecie, nie należy nawet patrzeć w stronę tańszych modeli. Doskonale widać to na przykładzie omawianego zasilacza firmy Ropla. W efekcie 500W tego producenta wystarczy co najwyżej do komputera niskobudżetowego. Bardzo dobry kompromis między jakością a ceną stwarza zasilacz SinoTech i to jego polecam osobom chcącym mieć spokojną głowę podczas pracy przy komputerze. Osobom myślącym o dalszej rozbudowie komputera, ogniwach peltiera, świecących katodach i innych dodatkach, polecam zasilacz Enermax. Aktualnie nie wyobrażam sobie sytuacji by ten zasilacz poddał się w domowym komputerze. A cena 800zł za gwarancje bezpieczeństwa i spory zapas mocy to kwota znośna. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że zasilacz służy najczęściej kilka lat a osoby kupujące tak potężne komputery, na brak gotówki nie mogą narzekać.

Źródła, część artykułu opracowana na podstawie:

www.amd.com, guides.pimprig.com, "Builder's Guide for 2P Capable Servers and Workstations" - AMD, TomShardware.com, Anandtech.com, Board TPC, PCLab Furum, CHIP 1/2004

poprzednia strona (Testy)    -   następna strona (Ranking i podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test porównawczy zasilaczy powyżej 400W
 
 » Zasilacze w teorii
 » Jaki zasilacz będzie odpowiedni?
 » Opis wtyczek zasilających
 » HuntKey HK400-XP Silencer
 » ROPLA model RPL-PSU 500W
 » SinoTech model CWT-550 ADP (550W)
 » Enermax model EG651P-VE
 » Testy
 » Ranking i podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep Internetowy Sirius Computers      Sklep Internetowy Sirius Computers