Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | MSI MEGA PC - czyli mini-PC z wieżą Hi-Fi
    

 

MSI MEGA PC - czyli mini-PC z wieżą Hi-Fi


 Autor: DYD | Data: 04/07/03

MSI MEGA PC - czyli mini-PC z wieżą Hi-FiTypowy komputer domowy składa się z dużej obudowy stojącej (typu midi-, mini- tower czy full tower) lub leżącej (desktop) mogącej pomieścić wiele urządzeń peryferyjnych, napędów i kart rozszerzeń. Takie rozwiązanie ma jednak zasadniczą wadę - gabaryty. Idąc tropem 'małe jest piękne' producenci sprzętu zaczęli tworzyć mini obudowy zwane "barebone" do konstrukcji mini pecetów. MSI dołączyło do tego grona producentów wypuszczając na rynek urządzenie pod nazwą MEGA PC łączące w sobie nie tylko funkcję typowego komputera, ale także wieży i tunera radiowego. Urządzenie udostępnił nam polski oddział MSI. Dla wszystkich zainteresowanych tematem niestandardowych rozwiązań i zaciekawionych co kryje się w środku urządzenia MSI MEGA PC - zapraszam dalej. Uwaga dla modemowców - duża ilość zdjęć!



1. MSI MEGA PC - czym to się je ... ?

  

Zacznijmy od tego, że MSI MEGA PC nie jest w pełni gotowym pecetem, a platformą typu "barebone" stworzoną pod procesory Pentium4. Tak więc w skład MEGA PC wchodzi elegancka, srebrna obudowa z akcentami ciemnej pomarańczy, płyta główna o symbolu MSI-6760, zasilacz 200-watowy, pilot oraz specjalny cooler przystosowany do tego urządzenia. To oczywiście tylko zalążek tego, co kryje pod maską (i na masce) ten "niepozorny" pececik. Jak to bowiem bywa w przypadku małych, zintegrowanych urządzeń, producent musi zachęcić użytkownika dużą ilością urządzeń i peryferii zintegrowanych. Nie inaczej jest z MEGA PC. MSI zbudowało płytę główną na bazie układu SIS-a 651 przeznaczonego pod procesory Socket 478 Intela. Możemy zatem w płytę włożyć procesory Pentium4 z szyną 400 i 533 MHz, tudzież z technologią Hyper-Threading. SIS odpowiada także za zintegrowany układ graficzny (SIS M650), kontroler USB2.0 oraz za wbudowany układ modemu. Co jeszcze znajdziemy na mini płycie MSI-6760? Zintegrowany kontroler sieciowy RealTek RTL8101L typu 10/100 Mb/s oraz zintegrowany, sześciokanałowy układ dźwiękowy Realtek ALC650 AC'97. Jedziemy dalej ze specyfikacją. Na płycie dostępne są dwa banki pamięci DDR typu 200/266/333, w które można maksymalnie włożyć 2 GB pamięci. Dostępne są także dwa sloty: PCI oraz AGPx4, jeśli wydajność układu SIS nie będzie wystarczająca. W obudowie zmieści się twardy dysk, napęd CD(RW) lub DVD oraz napęd dyskietek lub dodatkowy twardy dysk. Za nim przejdę do opisu potężnej ilości wejść i wyjść zarówno od frontu jak i od tyłu obudowy wspomnę o dodatkowej funkcji tego komputerka...


Bohater tego artykułu - MSI MEGA PC (kliknij, aby powiększyć)

MSI posiada funkcje wieży i tunera radiowego! Po zamontowaniu napędu CD-ROM można uruchomić tryb Hi-Fi, dzięki czemu bez włączenia komputera mamy możliwość słuchania płyt Audio CD/MP3 lub radia AM/FM. MEGA PC staje się wówczas mini wieżą. Do obsługi trybu Hi-Fi służą zarówno przyciski na frontowej części obudowy lub te z pilota, dołączunego do zestawu. Pora na sesję zdjęciową tego "maleństwa".


Pudło z MSI MEGA PC (kliknij, aby powiększyć)


MEGA PC świeżo po wyjęciu z pudła (kliknij, aby powiększyć)

Ilość dodatkowych wejść i wyjść poraża. Pełną ich listę możecie zobaczyć poniżej na obrazku. Bardzo przydatne zwłaszcza dla posiadaczy cyfrowych aparatów będą wbudowane dwa czytniki kart pamięci typu Compact Flash oraz MS/SD/SM/MMC. Z tyłu znajdują się też wyjścia modemu, karty sieciowej oraz wyjście antenowy dla tunera AM/FM. Nie zabrakło USB2.0 (dwa z tyłu, dwa z przodu), FireWire, cyfrowe i analogowe wyjście dźwiękowe zarówno z przodu jak i z tyłu.


MEGA PC od frontu


I "zadek" MEGA PC

2. Budowanie platformy MEGA PC

Tak jak wspominałem wcześniej, MEGA PC to nie gotowy pecet. Do uruchomienia trzeba skompletować przynajmniej następujące elementy:
  • procesor
  • pamięci
  • napęd
  • dysk twardy
Na początek wkładamy procesor. Instalacja procesora nie stanowi większego kłopotu, wymaga jednak pewnych umiejętności manualnych, gdyż rozwiązanie coolera jest dość nietypowe, zaś ilość miejsca jaką mamy do poruszania się w obudowie jest praktycznie żadna. Cooler umieszczony jest z boku radiatora.

  
  
Instalacja radiatora na procesor (kliknij, aby powiększyć)

Teraz kolei na dysk twardy. Mocujemy go wpierw na specjalnego blaszce, którą następnie łączymy w odpowiednim miejscu w obudowie. Co ciekawe, dysk leży wówczas odwrotnie (czyli inaczej mówiąc na "plecach"). Jest tam także miejsce na dodatkowy dysk twardy lub napędy dyskietek, jednak upchanie tego graniczy z cudem. Z racji tego, że dostęp do kabli IDE jest praktycznie poza naszym zasięgiem, MSI wymusza odpowiednie podłączanie. Mamy więc pooznaczane kable IDE jako HDD Master, HDD Slave oraz CDROM MASTER i FDD. Są także specjalnie oznaczone kable zasilania dysków oraz kabel zasilania dla napędu CDROM. Inaczej mówiąc, kable są tak ułożone, że nie damy rady podpiąć zasilania dla napędu CDROM do dysku twardego i odwrotnie. Zobaczmy to o czym mówiłem.

    
Instalacja "twardziela" (kliknij, aby powiększyć)


Miejsce dla FDD lub drugiego HDD - nie wiem jak to się tam mieści... (kliknij, aby powiększyć)

Podłączenie napędu CDROM - w moim przypadku było to DVD LG oraz pamięci DDR nie stanowi kłopotu. Czas na pierwsze uruchomienie. Jeszcze kilka "fotków"... i odpalamy!

  
  
MEGA PC w kilku rzutach - widać niebieskie pamięci GeiLa (kliknij, aby powiększyć)

3. Niech nam zagra, niech zadziała...

Po złożeniu całości mamy gotową platformę do testów. Najpierw możemy uruchomić tryb wieży. Jeśli podłączyliśmy głośniki to popłynie z nich muzyka - zależnie z radia, lub z płyty CD czy MP3. Nie wymaga to włączenia trybu PC. W trybie Hi-Fi działa sobie tylko napęd CD oraz zasilacz. Napęd w tym momencie obsługują przycisku na frontowym panelu MEGA PC. Tutaj drobna uwaga konstrukcyjna. Gdyby wysokość tacki w napędzie była odrobinę większa niż w przypadku LG, byłby kłopot z jej wysuwaniem.


Tacka z napędu DVD (kliknij, aby powiększyć)

Na początek ustawiamy zegar, następnie wybieramy rodzaj źródła - radio AM, FM czy muzyka z płyty. Głośność pracy w tym trybie zależy od głośności naszego napędu - MEGA PC w ogóle nie słychać, bo zasilacz jest praktycznie niesłyszalny. Wiatrak włącza się zasilaczu w momencie jego nagrzania, ale jak wspominałem jest on bardzo cichy. Przejdźmy do funkcji naszej wieży. Możemy ustawić rodzaj equalizera: normal, pop, classic i jazz. Różnica pomiędzy nimi jest nie wielka i brakuje regulacji wysokich i niskich tonów. Dodatkowych efektem wzbogacającym wydobywający się dźwięk jest opcja SRS (Sound Retrieval System), która symuluje dźwięk 3D na systemach stereo. Efekt 3D jest w miarę słyszalny, przypomina nieco efekty pogłosu. Jednak podczas aktywacji SRS w trybie tunera pojawiają się lekkie zakłócenia odbioru. Podczas słuchania płyt CD możemy ustawić także rodzaj odtwarzania: normal, random oraz powtórkę utworu lub płyty (repeat). W pełni możemy kontrolować nasz napęd dzięki przyciskom play, stop, pause, etc. i w każdej chwili możemy wyciszyć dźwięk dzięki przyciskowi mute. Nie ma możliwości szybkiego przewijania. W zestawie MEGA PC nie zapomniano o zewnętrznej antenie dla tunera FM/AM, tutaj możemy zapamiętać 6 stacji.

  
  
MEGA PC podczas pracy (kliknij, aby powiększyć)

Trzeba wspomnieć o efektownym, podświetlanym panelu LCD (na pomarańczowo) - na nim to oprócz walorów dekoracyjnych w postaci animacji, mamy wyświetlaną informację o stacji radiowej, trybie equalizera, czasie utworu z płyty czy rodzaju odtwarzania. Nie ma niestety informacji o nazwie aktualnie odtwarzanego pliku MP3 oraz funkcji RDS. W momencie odgrywania płyty audio wyświetla się "CD" a podczas empetrójek - "MP3". Wyświetlacz wraz z podświetlaną gałką do regulacji głośności prezentuje swoje walory głównie w ciemności, jednak brakuje opcji wyłączenia wyświetlacza - czasem nocą ma to duże znaczenie.

Kończymy zabawę z Hi-Fi i uruchamiamy naszego peceta. Z uwagi, że uruchamiałem go przy otwartej obudowie, na początek miałem chwilę zastanowienia. Bowiem po włączeniu cooler na procesorze startował po czy nagle się wyłączał. Okazuje się, że dopiero po wejście procesora w stan nagrzania 40 stopni Celsjusza wiatraczek startuje. Z uwagi na niewielkie wymiary nie chłodzi on najlepiej, zaś jego prędkość obrotowa wynosi od 2500 do 3500 obr./s. W zależności od temperatury procesora. BIOS standardowy, bez szczególnych dodatków - ustawień overckockerskich praktycznie brak. Możemy wybrać prędkość FSB procesora w zakresie 100 lub 133 oraz częstotliwość pamięci DDR (By SPD, 200, 266, 333). Można jedynie trochę "pogonić" timingi pamięci DDR.

BIOS wykrył nasz procesor Pentium 4 z technologią HT, dysk twardy Barracuda IV 80GB i napęd DVD LG - obydwa jako "master" (primary i secondary). Następnie instalacja systemu Windows XP i Service Packa 1. Całość przeszła bez problemów - oczywiście z uwagi na płytę główną na układzie SIS i wiele urządzeń zintegrowanych konieczne jest instalowanie sterowników z płyty CD dostarczonej razem z MEGA PC. Są to drivery do układu graficznego, modemu, sieci, dźwięku... Na płycie są także dwa narzędzia: MSI MEGA Radio do obsługi radia z poziomu Windowsa oraz MSI Live Update do automatycznej aktualizacji sterowników i narzędzi dla MEGA PC.


Aplikacja MSI RADIO


I jeszcze raz Radio MSI (kliknij, aby powiększyć)

Należy od razu dodać, że podczas pracy jako PC, urządzenie firmy MSI nie może przejść do trybu wieży - można jednak korzystać z radia poprzez wcześniej wymienioną aplikację MSI MEGA Radio. Niestety podczas pracy peceta pilot jest bezużyteczny. Działa on tylko trybie wieży. Przy okazji rzucmy okiem na pilota i jego funkcje.


Pilot i jego funkcje


Pilot "live" (kliknij, aby powiększyć)

Po zainstalowaniu całości sterowników i narzędzi mamy w pełni gotowy system XP do pracy. Pojawiły się od razu dwa, dodatkowe dyski wymienne - są to wbudowane czytniki kart Compact Flash oraz MS/SD/SM/MMC.


Po instalacji systemu dostępne są dwa napędy wymienne (czytniki kart)

  
Czytnik kart CF (kliknij, aby powiększyć)

Właściwości dźwięku Realtek AC '97. Możemy zdefiniować typ systemu głośnikowego podłączonego do karty, skorzystać z equalizera, przetestować zestaw.


Właściwości Audio


Właściwości Audio


Właściwości Audio

Sprawdźmy może na co stać układ graficzny. Najpierw poszedł test układu SIS M650 - wiele od niego nie oczekiwałem, potem wykonałem test z trudem włożonej karty Gainward GeForse3 Ti200. Mało miejsca, ale jakoś się upchało tę kartę, nie próbujcie wkładać FX-a, trzeba będzie kroić obudowę...


3DMark 2001 SE - SIS kontra GF3Ti200

  
Instalcja karty graficznej GF3Ti200 (kliknij, aby powiększyć)

3DMark 2001 SE - mimo że to tylko test syntetyczny Direct3D, wiele nam powie o możliwościach układu 3D. Nie ma sensu wykonywać dalszych testów - jednym słowem z układem SIS m650 w 3D wiele nie zdziałamy. Konieczna jest dodatkowa karta.

4. Wnioski po testach MEGA PC

Pora ma konkluzję po testach tego nietypowego urządzenia. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to nie wzbudzi on zachwytu czystością i dynamiką. Plasuje się w standardzie średnich układów zintegrowanych AC '97 i niczym szczególnych nie zaskoczy. Dźwięk jest dosyć płytki, cichy i podatny na zewnętrzne zakłócenia. Jako plus można zaliczyć system SRS wzbogacający systemy stereo o dźwięk przestrzenny, brakuje jednak regulacji bassów i wysokich tonów o czym wspominałem już wcześniej. W końcu jeśli ten "barebone" ma służyć jako wieża, powinniśmy oczekiwać nieco więcej od jakości dźwięku.

W kwestii wydajności, było by lepiej gdyby nie słaby układ graficzny. Tryb 2D na SIS-ie sprawdził się znakomicie (obraz był bardzo dobrej jakości), jednak z 3D było gorzej... Niestety jeszcze w tej chwili nie ma możliwości instalacji na płycie dla Penium4 w miarę szybkiego zintegrowanego układu 3D. Być może wraz z nadejściem chipsetów 9100 IGP z ATI, firma MSI usprawni swój produkt o bardziej wydajny układ. Inaczej w przypadku MEGA PC musimy dołożyć kartę (maksymalnie AGPx4) o niezbyt dużych gabarytach, aby móc cieszyć się nowoczesnymi grami.

Z uwagi na zapotrzebowanie na miejsce w komputerze typu "barebone" lepszym rozwiązaniem byłoby przejście na standard SerialATA do dysków twardych. Układ chłodzenia także mógłby zostać przekonstruowany, gdyż po włożeniu karty 3D, wiatraczek prawie że dotykał laminatu grafiki.

MEGA PC może służyć jako platforma dla młodego człowieka, najlepiej płci żeńskiej, która ceni sobie elementy wizualne (wyświetlacz LCD, miłe akcenty kolorystyczne), dobrą jakość wykonania obudowy oraz wielkość urządzenia. Łatwość dostępu do wtyków dźwiękowych, portów USB i FireWire, czytnik pamięci flash CF to duże atuty, które na pewno przypadną do gustu młodemu adeptowi multimedialnego peceta, który nie chce się zagłębiać w jego budowę. Dodatkowo funkcje wieży Hi-Fi i tunera radiowego uatrakcyjniają ten zestaw. Dostępna ma być także wersja z tunerem TV. Cena MSI MEGA PC ma kształtować się na poziomie około 1299PLN - sugerowana brutto dla końcowego użytkownika.


MEGA PC vs ENLIGHT MIDI TOWER (kliknij, aby powiększyć)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: MSI MEGA PC - czyli mini-PC z wieżą Hi-Fi
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

MSI Polska      MSI Polska