Rzut okiem na płytę MSI P45 Platinum Autor: DYD | Data: 04/09/08
| Jako uzupełnienie naszego testu P45 przedstawiamy model płyty głównej ze stajni MSI, zbudowanej na tym właśnie układzie. Wersja MSI P45 Platinum zbudowana na chipsecie P45 należącym do segmentu Premium/Mainstream charakteryzuje się własną technologią DrMOS składającą się z trzech elementów: GreenPower, XpressCool i RapidBoost. Czym charakteryzują się te technologię oraz jak prezentuje się płyta MSI P45 Platinum, o tym w niniejszym mini-artykule. |
|
Chipset Intel P45
Obszerny opis, testy i podkręcanie chipsetu P45 Intela popełniony został przy okazji wcześniejszej recenzji, więc tutaj skupimy się głównie na prezentacji płyty. Najpierw kilka słów przypomnienia P45. Układ należy do segmentu Mainstream i powstał z zamiarem zastąpienia wcześniejszego P35. Chipset składa się z mostka północnego P45 Express MCH i południowego ICH10. Ten pierwszy bierze na siebie obsługę PCIExpress 2.0 x16 (i w wersji CrossFire 8x/8x) i obsługę do 16GB pamięci DDR2 lub DDR3. Natomiast ICH10 (lub ICH10R) odpowiedzialny jest za porty USB2.0 (do 12 sztuk), Gigabit LAN, układ Audio HD, 6 portów SATA, a także technologię Intel Matrix Storage Technology oraz Intel Turbo Memory. Jest oczywiście obsługa procesorów Core2 Quad i Core2 Extreme (45nm Yorkfield) i Core2 Duo (45nm). Poniży screen przedstawia rozwój chipsetów Intela na przestrzeni roku. Są tam modele od najbardziej podstawowych, przez segmenty środka aż po highend.
MSI P45 Platinum - cechy szczególne
Na początek warto dodać, że P45 Platinum, to tylko jedna z kilku propozycji firmy MSI wykonanych na układzie P45. W ofercie jest kilka modeli: P45 Diamond, P45 Neo (Neo2 i Neo3), P45D3 Platinum oraz P45 Platinum. Ciekawostką modelu Diamond jest karta Creative X-Fi Xtreme Audio. Opisywaną wersję P45 Platinum cechują wcześniej już wspomniane technologie GreenPower, XpressCool i RapidBoost. Całość występuje pod dźwięczną nazwą DrMOS. Czy zatem jest ten tajemniczy "doktorek" ?
DrMOS to specjalny energooszczędny układ scalony, którego zadaniem jest poprawa efektywności i stabilności zasilania płyty oraz zmniejszenia temperatury kondensatorów i układów scalonych w miejscach płyty głównej podatnych na nagrzewanie (głównie sekcja zasilająca przy gnieździe procesora). Podobne rozwiązane ma opisywany wcześniej Asus P5Q Deluxe (tam układ nazywa się EPU).
Pierwszy komponent GreenPower obniża zapotrzebowanie płyty na moc, dzięki czemu można zaoszczędzić kilka watów pobieranych z zasilacza. Uzyskano to dzięki odpowiedniej jakości kondensatorom (m.in. wszystkie typu Solid) wraz z wielofazowym układem zasilającym procesor PWM IC, co prowadzi do lepszego przetwarzania energii, redukuje hałas i zwiększa żywotność układów i stabilność.
Zasilanie fazowe PWM dla CPU, pamięci i MCH można kontrolować z poziomu BIOSu poprzez sekcję GreenPower Genie. Dodatkowo na płycie mamy cały wachlarz diod LED informujących o rodzaju działania różnych komponentów płyty: portów PCIe, zasilania faz dla CPU (5 faz), pamięci (2) czy mostka północnego (2). Konkretne diody informują nas o tym, czy dany komponent na płycie zasilany jest wszystkimi fazami, czy nie koniecznie. Diody LED są jednak niewielkie i ich światło na pewno nie powinno nikogo w ciemnościach porazić.
Płyta jest całkowicie pasywna, dzięki systemowi chłodzenia Circu-Pipe 2, którego zadaniem jest efektywne redukowanie temperatury z chipsetu i okolic sekcji zasilania oraz zapewnienie odpowiedniego najlepsze chłodzenia płyty głównej bez użycia dodatkowych coolerów. Circu-Pipe 2 to następca układu chłodzenia z modelu P35 Platinum. System chłodzący składa się z 5 miedzianych rurek łączących dwa radiatory umieszczone wokół gniazda CPU z trzecim, dużym radiatorem który rozprasza ciepło.
RapidBoost to umożliwienie uruchomienia dwóch kart w trybie Crossfire w prędkościami PCI-E x8/x8. Z innych ciekawych możliwości płyty, to opcjonalny moduł TPM (Trusted Platform Modules) do zwiększenia bezpieczeństwa danych - kompatybilny z Windows Vista Bitlocker Drive Encryption, gotowy na cyfrowe zarządzanie prawami i przechowywanie haseł. Wiecej danych o TPM na stronie trustedcomputinggroup.org/specs/TPM/. Oprócz wielu funkcji overclockerskich w BIOSie (o których za chwilę), dostępna jest stara, dobrze znana użytkownikom starej szkoły o/c zworka do zmiany FSB na sztywno (200MHz, 200~266, 266~333 i 333~400MHz).
P45 Platinum - budowa i wyposażenie
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Konstrukcja płyty i rozkład elementów jest dobrze przemyślany. Dostęp do pamięci możliwy jest po osadzeniu karty graficznej. Niestety, jedno gniazdko FAN idealnie usytuowane jest na linii karty graficznej, w tym przypadku inżynier MSI się nie popisał. Jednak na płycie oprócz gniazdka CPUFan, mamy aż 5 gniazd na dodatkowe wiatraki, więc ten jeden można sobie podarować. Na bocznym panelu płyty znajdziemy złącza PS2 dla myszy i klawiatury, optyczne wyjście SPDIF, port eSATA, 6 x USB, gniazdo LAN (Realtek 8111C Gigabit) i Audio (8-kanałowy Realtek ALC888/ALC888T). Z ciekawostek na bocznej krawędzi mamy przycisk do resetu BIOSu - na płycie dodatkowo są dwa przyciski Resetu i Power On/Off. 6 portów SATA i 1 port IDE umieszczone są na krawędzi płyty poziomo, może to czasem utrudnić włożenie kabelków SATA przy obudowach miditower.
Mimo zastosowano dość obszernego chłodzenia Circu-Pipe 2, nie blokuje ono dostępu do podstawowych elementów na płycie. Wokół gniazda procesora jest na tyle dużo miejsca, że zmieszczą się także tak obszerne konstrukcje chłodzące jak MaxORB czy BlueORB.
W wyposażeniu znajdziemy płytki CD ze sterownikami do XP i Visty oraz do oprogramowanie do backupu HDD, zestaw kabli SATA/IDE, mostek CrossFire, panel z wyjściami USB i FireWire, złącza M-Connectors ułatwiające podpinanie kabelków pod płytę - dotyczy to zarówno kabelków Reset/Power/LED jak i HDAudio czy FireWire. Jest też specjalna płytka, którą umieszczamy między złączem ATX a zasilaczem. Dzięki temu dostajemy monitoring w czasie rzeczywistym poboru mocy przez zasilacz oraz poziomy efektywności.
P45 Platinum - BIOS
Sekcja BIOS powinna zadowolić zwolenników podkręcania. Są tutaj tryby automatyczne dla mniej zaawansowanych użytkowników - oni mogą skorzystać z modułu D.O.T, który także może podkręcać kartę graficzną MSI zgodną z tym systemem. Jednak podczas użytkowania system D.O.T. potrafił zresetować komputer. Producent co prawda informuje, że taka sytuacja może mieć miejsce, wszystko zależy od rodzaju komponentów jakie posiadamy. Dostępne są też predefinioweane tryby O/C. Zaawansowani użytkownicy wybiorą jednak tryb manualny z liczną ilością opcji w BIOSie. Wszelkie zakładki BIOSu prezentujemy na poniższych screenach.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Z bardziej ciekawych rzeczy warto wspomnieć o informacji z poziomu BIOSu o używanych modułach pamięci - są tam podawane bardzo szczegółowe dane na temat ich parametrów. Jest też specjalna zakładka GreenPower do kontroli nad zasilaniem komponentów CPU, pamięci i mostka północnego. Współpracuje ta sekcja z oprogramowaniem MSI Dual CoreCenter. W tej aplikacji w zakładce GreenPower otrzymujemy szczegółowy monitoring zasilania CPU, temperatur, poziomu efektywności oraz ilości faz użytych do zasilania poszczególnych elementów płyty. W czasie rzeczywistym można zmieniać ilość zasilających faz, zmieniać poziom zasilania CPU/pamięci/MCH i monitorować zmiany w poziomie efektywności i zaoszczędzonej mocy. Włączenie tej funkcji daje nam około 15-20W mniejszy pobór zasilania zarówno w trybie idle jak i przy obciążeniu systemu.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Suma-summarum
Płyta wyceniona została przez MSI Polska aktualnie na około 460 zł. W tej kwocie otrzymujemy produkt solidnej jakości, wyposażony w pełni pasywne chłodzenie z udaną konstrukcją Circu-pipe 2. Dzięki niej możemy być spokojni o poziom temperatury chipsetu, który nie przekraczał podczas wytężonej pracy 40 stopni C. Duży zasób funkcji i opcji overclockingu powinien zadowolić entuzjastów podkręcania. Technologia DrMOS dodatkowo potrafi zmniejszyć o kilkanaście watów apetyt całego systemu na realny pobór mocy. Z drobnych niedociągnięć można wymienić wspomniane niezbyt fortunne umiejscowienie jednego gniazdka FAN oraz niezbyt stabilną pracę aplikacji D.O.T. Płyta jednak z wagi na wykonanie i spore potencjalne możliwości o/c jest warta uwagi, użytkowników wymagających nieco więcej od swojej płyty.
|