Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX
    

 

Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX


 Autor: Massai | Data: 23/04/03

Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FXDzisiaj jako główne danie płyta K7N2G ILSR oparta na chipie nForce2 z kuchni MSI. Jako przystawka, również z kuchni MSI, 746F Ultra oparta na SiS 746FX. Ostatnimi czasy sytuacja wśród płyt głównych dla procesorów Athlon/Duron zmienia się jak w kalejdoskopie. Producenci zasypują nas nowymi wersjami chipsetów, coraz to większą ilością dodatkowych obsługiwanych urządzeń i standardów, nowymi "kruczkami-sztuczkami" podnoszącymi wydajność. Wszystko po to, aby bardziej przyciągnąć klientów. Tych nowości jest tak wiele, że niektóre firmy rezygnują z produkowania płyt głównych opartych o wszystkie najnowsze chipsety. Wychodzą z założenia, że niedługo pojawi się kolejna konstrukcja, jeszcze lepsza, wydajniejsza i doskonalsza.

W tej sytuacji użytkownik stoi przed dylematem: jaki produkt kupić. Zaczyna szukać, pytać o radę. Zazwyczaj ilu doradców, tyle koncepcji. Najnowocześniejsza płyta i w dodatku dobrej firmy oznacza cenę często trzykrotnie (lub nawet więcej) wyższą, niż w przypadku zakupu płyty trochę starszej generacji, i mniej renomowanej firmy. Zazwyczaj producenci płyt głównych tak konstruują opisy swoich produktów, aby każdy uznał, że to konstrukcja właśnie dla niego. Ale czy tak jest naprawdę? Przekonajmy się do kogo tak naprawdę skierowane są dwa produkty firmy MSI.

K7N2G ILSR: wyposażenie

Na początek bardziej łakomy kąsek - nForce2 jest w tym momencie wiodącym chipsetem jeśli chodzi o wydajność dla procesorów AMD, w dodatku płyta K7N2G ILSR jest wyposażona praktycznie we wszystkie możliwe dodatki.

Już po otwarciu pudełka widać, że włożenie tego wszystkiego z powrotem sprawi wiele kłopotu. Multum tasiemek, kabelków, złączek, instrukcja, płyty, ufff. Jest! Na dnie pudełka schowała się płyta.

W konstrukcji zastosowano mostki IGP oraz MCP-T. Dzięki temu otrzymujemy wbudowaną kartę graficzną GF4 MX440 AGPx8, obsługę 6-cio kanałowego dźwięku z dekoderem AC3 i obsługę FireWire.

W dodatku producent, chcąc umożliwić pełne wykorzystanie funkcji płyty, zapatrzył nas w gniazda umocowane na śledziach i podpinane pod złączki w płycie głównej. Są to:
  • TV bracket z wyprowadzaniem sygnału przez SVideo oraz chinch
  • S - bracket z gniazdami SPDIF (coaxial i optical) oraz wyprowadzeniami dla subwoofera i tylnych głośników.
  • D - bracket z diagnostycznymi diodami i dwoma dodatkowymi portami USB
  • IEEE 1394 Bracket z dwoma portami FireWire.

  

Z jednej strony cieszy bogactwo wyposażenia, z drugiej jednak zamontowanie w mojej obudowie śledzi z dodatkowymi wyprowadzeniami, drastycznie ograniczyło możliwość korzystania ze slotów PCI. Dokładnie to pozostały tylko dwa do obsadzenia. Cóż, coś za coś. Wszystkich tych złączy na pewno nie dało by się umieścić na płycie w tylnym panelu...

Płyta została także wyposażona w:
  • kontroler RAID Serial ATA firmy Promise oferujący obsługę dwu urządzeń Serial ATA i jednego IDE (ATA 133). Dodatkowo kontroler obsługuje RAID (tryb 0 i 1, brak trybu 0+1) zarówno przy dwu urządzeniach SATA, jak i przy kombinacji dysku SATA i IDE
  • kartę sieciową 10/100 Mbit
  • 4 porty USB na tylnym panelu
  • wejścia/wyjścia dźwięku (line out, line in oraz gniazdo mikrofonu)

  

W pudełku znajdziemy taśmy do podłączania dysków IDE (1 sztuka 80-cio żyłowa), dwie taśmy SATA oraz tasiemkę do napędu dyskietek. Producenci z uporem godnym lepszej sprawy nie dodają drugiej taśmy IDE. Jak wiadomo, niewskazane jest podłączanie napędu CD na tej samej taśmie co dysk twardy. Tego typu informację producenci umieszczają w instrukcjach, jednak aby zastosować się do wskazówek, trzeba nabyć dodatkową tasiemkę.

Do płyty dołączono także CDROM-y ze sterownikami i programem do odtwarzania DVD o jakże zaskakującej nazwie MSI DVD.

Na płycie zainstalowano dodatkowe gniazdo zasilania dla 4-pinowej wtyczki, znane dotychczas z konstrukcji przeznaczonych dla Pentium 4. Niestety jest ono nieco nieszczęśliwie umieszczone...

Za wyposażenie omawianej konstrukcji przyznaję ocenę 4,5 na 5.

poprzednia strona (K7N2G ILSR: wyposażenie)    -   następna strona (Instalacja, czyli tam i z powrotem)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX
 
 » K7N2G ILSR: wyposażenie
 » Instalacja, czyli tam i z powrotem
 » Możliwości O/C
 » 746F ULTRA - wyposażenie
 » Ergonomia...
 » Możliwości O/C
 » Testy wydajności
 » Testy wydajności cz.2
 » Testy wydajności cz.3
 » Podsumowanie testów
 » Podsumowanie ogólne
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »