Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX
    

 

Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX


 Autor: Massai | Data: 23/04/03

Instalacja, czyli tam i z powrotem

Pierwszy rzut oka na płytę i rozmieszczenie gniazd, wielkich błędów nie widać. Tylko te kondensatory wokół socketu wydają się być za blisko osadzone. Ale koniec tego oglądania, pakujemy nowy sprzęt do obudowy! Już przy montażu płyty widać, że nasze obawy co do rozmieszczenia kondensatorów były słuszne. Zakładanie radiatora na procesor trzeba wykonać ze szczególną starannością - przy dopinaniu blaszki śrubokręt opiera się na tym nieszczęsnym "kondziołku". No cóż, miejmy nadzieję, że nieczęsto będziemy musieli to robić. Kondensatory te przeszkadzają również przy wyjmowaniu 4-pinowej wtyczki dodatkowego zasilania.

Przy podpinaniu wentylatora widzimy drugi drobny feler - gniazdo zasilające wiatraczek na CPU jest umieszczone tuż przy pierwszym slocie DIMM. Na tyle blisko, że grubymi paluchami trudno jest włożyć wtyczkę.

Pamięci także warto zamontować przed włożeniem płyty do obudowy. Otwory mocujące są tak rozmieszczone, że slot nr 3 (który musimy obsadzić chcąc korzystać z trybu dual channel) jest praktycznie niepodparty. Przy wkładaniu kości płyta niebezpiecznie się wygina.

Wszystko zamontowane, power on, chwila prawdy… co się dzieje? No signal na monitorze, wiatraczek na chipsecie nie kręci się. Wiatraczek - nie problem, okazało się, że grill osłaniający go był nieco przygięty i przytrzymywał łopatki. Power on - i nadal czarny ekran. Co do diaska? Podpinamy D-Bracket - dostarczany z płytą zestaw diagnostyczny czterech dwukolorowych diód na śledziu. Kombinacjami kolorów urządzenie to podaje etap, na którym zatrzymał się start systemu. Hmmm, zastanawiające, zestaw kolorów nieopisany w instrukcji… Znów reset, obserwacja kolejnych sekwencji, mam! Wygląda na to, że to test pamięci. Sprawdzam, czy kostki są dobrze wciśnięte. Sloty chyba są za "luźne", pamięci przechylają się w nich o mniej więcej 45 stopni! Lekkie dociśniecie kości, reset, mam ekran post. Po wejściu do biosu i ustawieniu parametrów pracy procesora oraz pamięci, wykonuję reset. Znów czarny ekran i znów błąd w teście pamięci. Ech…

Po wielu próbach i przekładaniu pamięci, przekładaniem pamięci, dopiero trzecia para zainstalowanych kostek dała mi stabilny system. Prawdopodobnie grubszy laminat na których zamontowano kości dał lepszy efekt. Niestety przy zmianach procesorów płyta także miała swoje narowy owocujące czarnymi ekranami przy starcie, bądź nagłym wyłączeniem komputera.

Za to instalacja systemu operacyjnego (Windows XP Prof. Sp.1) i sterowników przebiegła całkowicie bezproblemowo.

W czasie wykorzystywania wbudowanej karty graficznej, nie do końca prawidłowo działa obsługa pamięci. Karta wydziela sobie obszar RAM, już na ekranie POST można zobaczyć mniejszą ilość dostępnej pamięci. Jednak niektóre programy testujące (np. SiSoft Sandra) usiłują "dobrać się" do tego obszaru, co owocuje wyraźnymi błędami w wyświetlaniu. Potwierdza to niewielki programik z niezamkniętą pętlą przepełniającą pamięć, który napisałem w tym celu. Zapisuje on losowe dane do kolejnych komórek pamięci. Efekt w systemie Windows jest oczywisty. Jednak przed standardowym "padem" systemu - Windows w tragiczny sposób chroni obszary pamięci zajmowane przez kernel, właściwie wcale ich nie chroni - obserwowałem wyraźne artefakty na ekranie... Na szczęście nie zanotowałem błędów w zwykłej pracy systemu i zwykłych aplikacji, nawet tak pamięciożernych jak Photoshop czy Unreal 2.

Porty USB i FireWire funkcjonują całkowicie prawidłowo.

Ocena ergonomii 2/5. Płyta przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią sobie poradzić z problemami przy instalacji. W związku z tym, że to testowa konstrukcja, można mieć nadzieję, że część problemów zostanie wyeliminowana.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX
 
 » K7N2G ILSR: wyposażenie
 » Instalacja, czyli tam i z powrotem
 » Możliwości O/C
 » 746F ULTRA - wyposażenie
 » Ergonomia...
 » Możliwości O/C
 » Testy wydajności
 » Testy wydajności cz.2
 » Testy wydajności cz.3
 » Podsumowanie testów
 » Podsumowanie ogólne
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »