Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX
    

 

Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX


 Autor: Massai | Data: 23/04/03

Możliwości O/C

Bios płyty pozwala na dość duże możliwości modyfikacji ustawień.

Pierwszą dużą zaletą jest niezależne ustawianie taktowania PCI i AGP. PCI ustawione jest jako stałe 33 MHz ("detect PCI device"), natomiast AGP może być swobodnie regulowane w granicach 66 -120. Jest to duża zaleta, gdyż zmieniając FSB nie ryzykujemy niebezpiecznego wzrostu taktowania PCI czy błędów grafiki.

Płyta oferuje oczywiście modyfikację taktowania FSB. Zakres to od 100 do 200 MHz co 1 MHz. Zaimplementowano wręcz monstrualną liczbę dzielników taktowanie FSB/taktowanie pamięci. Od 2:1 (czyli duże spowolnienie pamięci w stosunku do FSB) poprzez 5:3, 3:2, 4:3, 5:4, 6:5, 1:1, 5:6, 4:5, 3:4, 2:3, 3:5, aż do 1:2. Co nam to daje? Pozwala na asynchroniczne taktowanie pamięci do poziomów ekstremalnych. Stosując starszy procesor o szynie 133, można taktować pamięć 533 MHz… Wprawdzie takich pamięci jeszcze nie widziałem, ale w przyszłości, kto wie. Pamiętać należy jednak o tym, że podnoszenie tylko taktowania pamięci nie daje wyraźnego wzrostu wydajności, dzielnik 1:1 (synchroniczne taktowanie) sprawdza się najlepiej.

Jak w każdej porządnej konstrukcji, mamy możliwość modyfikowania napięcia dla jądra procesora (w przypadku AXP 1700+ DUT3C, czyli nominalne 1.6 V, było to w granicach 1.55 V do 1.8V, nieco zbyt nisko), AGP ( w granicach 2.5 - 2.7) oraz pamięci (w granicach 2.5 - 2.7).

Monitorowanie temperatury procesora coś szwankuje, przy starcie temperatura AXP 1700+ na standardowych ustawieniach wynosiła 50 stopni!

Zastosowany wiatraczek na mostku IGP obniża jego temperaturę i pozwala na podnoszenie FSB bez ryzyka niestabilności systemu spowodowanej przegrzewaniem.

W związku z doniesieniami o blokowaniu się płyt opartych na nForce2, szczególnie przy ustawianiu wysokich wartości FSB, producent wyposażył płytę w zworki umożliwiające wymuszenie taktowania FSB zegarem 100 Mhz. Jest cenny dodatek, w czasie testów parokrotnie zdarzyła się sytuacja, że byłem zmuszony wykorzystać tę funkcję.

Wraz z płytą otrzymujemy oprogramowanie o nazwie Fuzzy Logic 4, umożliwiające zmianę FSB i mnożnika procesora z poziomu systemu. Jednak zmiana mnożnika w tymże programie nie funkcjonuje prawidłowo mimo odpowiedniego procesora (fabrycznie odblokowany).

Niestety producent nie przewidział możliwości podłączenia dodatkowych wiatraczków do płyty! Także nici z monitorowania obrotów wiatraczków w zasilaczu czy zamontowanych w obudowie.

Ocena: 4/5







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX
 
 » K7N2G ILSR: wyposażenie
 » Instalacja, czyli tam i z powrotem
 » Możliwości O/C
 » 746F ULTRA - wyposażenie
 » Ergonomia...
 » Możliwości O/C
 » Testy wydajności
 » Testy wydajności cz.2
 » Testy wydajności cz.3
 » Podsumowanie testów
 » Podsumowanie ogólne
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »