Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | A4Tech X-718 - czarny koń rozgrywek
    

 

A4Tech X-718 - czarny koń rozgrywek


 Autor: Spieq | Data: 12/01/06

Gabaryty myszki

Przy okazji testów Logitecha G1 wymyśliłem niefortunne stwierdzenie "myszki kanapowe", co o dziwo szybko rozprzestrzeniło się w polskim Internecie. Chyba niepotrzebnie, bo przecież taki G5 nie jest myszką kanapową, lecz... łożem małżeńskim. Kanapa to, wbrew pozorom, średniej wielkości mebel. Ale nieważne już. Jakim więc meblem jest X-718? Przyznam, że mam tu spory problem ze zdefiniowaniem. Mamy do czynienia z myszką symetryczną, lecz wyłącznie dla graczy praworęcznych. Oceną tego faktu zajmę się w rozdziale "Wygoda użytkowania", w tym wypadku interesować mnie będą rozmiary X-718, które są, co jest dużym zaskoczeniem, dość... niewielkie! Mało mamy dowodów zdjęciowych w Internecie, które dotyczyłyby serii X7 A4Techa, lecz już na ich podstawie można było dojść do wniosku, że myszki te nie są kurduplami. Mamy oto klasyczny przykład, jak to zdjęcia potrafią przekłamać rzeczywistość.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pierwszy kontakt z myszką zaowocował okrzykami zachwytu, mysz leży mi wyśmienicie w dłoni, w zasadzie garnitur szyty na miarę przez lokalnego mistrza. Skoro leży mi wyśmienicie, to niezbity i kolejny dowód na to, że opisywana mysz to gałąź z drzewa genealogicznego kurdupli. Na stronie producenta rozmiary podane są w calach, miara ta jest nam obca, poza tym różnie bywa z tymi "oficjalnymi" parametrami. Wziąłem więc sprawy w swoje ręce i wyszły następujące liczby - długość: 11,7cm; szerokość w punkcie krytycznym: 6,4cm, przy rolce wynosi ona 4,6cm od podstawy, od góry należy dodać około centymetra (logiczny wniosek, że mysz na przedzie zwęża się ku dołowi). Pozostaje nam jeszcze wysokość, która w punkcie najwyższym wynosi 3,8cm. X-718: zawodnik kategorii "mały rozmiar, duża zadyszka"? Powyższe rozmiary osobiście bardzo przypadły mi do gustu. Przypominam: moja dłoń od nadgarstka do zakończenia palca środkowego ma długość ponad 16cm. Każdy z Was może sobie teraz zmierzyć we własnym zakresie i rozstrzygnąć jeszcze przed kupnem sens współpracy z X-718 oraz, uwaga!, z pozostałymi modelami, które są po prostu... identycznych kształtów. Jedynymi różnicami jest wbudowana maksymalna rozdzielczość w danym modelu oraz zastosowane kompozycje kolorystyczne. W serii X-7xxF mamy jeszcze ponadto tzw. "3xFire Button", co pozwala nam strzelić trzy razy za jednym zamachem. Suplement "autofire" jeszcze za czasów ośmiobitowców? Zobaczymy w praktyce.


(kliknij, aby powiększyć)

Dzięki takim, a nie innym rozmiarom myszki jesteśmy w stanie zdominować ją samymi palcami, co jest zaletą wielką i warto ją podkreślać. Dla zwolenników myszek palczastych fakt ten może być decydujący w przypadku kupna, wypada się więc z niego cieszyć. Smutną minę mogą mieć natomiast osoby, które matka natura dość obficie obdarzyła w kształty (dłoni!), dla nich myszka może być faktycznie nieco za mała, temat ten zresztą rozwinę w rozdziale "Wygoda użytkowania".

Enigmatycznie przedstawia się sprawa z wagą samej myszki, producent podaje nam wagę... w funtach, zaraz rozwikłamy, ile to jest po polsku. Należy jednak wspomnieć o fakcie, że dane te często są nie do końca prawdziwe, najlepiej byłoby to sprawdzić samodzielnie, a ja - niestety - nie posiadam podręcznej wagi, która mogłaby rozwiać wątpliwości (może zgłosi się jakiś sponsor? Każdy test będzie z wagą i logo firmy! - Eee tam sponsor... wystarczyło pójść do warzywniaka i poprosić o zważenie myszki :-) przyp. DYD-a). Sprawa może być rozwikłana jedynie na wyczucie. Najlżejszą myszką dla graczy jest obecnie Logitech G1 (nie liczę stunningowanych myszek bez ciężarków, to już home-made) i on będzie punktem wyjścia do rozważań. Ciężko ostatecznie zawyrokować, trzymając na przemian obie myszki, tym bardziej że w X-718 środek ciężkości został źle rozwiązany (o tym później). A4Tech X-718 jest wyczuwalnie cięższy od G1 (przypomnę, że myszka ta waży 80g) zapewne o jakieś 15-20g. W przypadku myszek taka różnica jest już dość znaczna, ale raczej nie mamy tutaj do czynienia z przekroczeniem symbolicznej setki, więc myszkę można całkiem komfortowo operować palcami. Tak "podpowiada" ręka, a teraz skonfrontujmy to z danymi producenta: po przeliczeniu (polegałem na umiejętnościach koleżanek - ciężki jest żywot polonisty) wyszło ~104g, czyli nieznacznie się jednak rąbnąłem.

Na koniec najważniejsze. Nic tak nie konkretyzuje jak komparastyka. Porównajmy sobie, jak na tle innych myszek prezentuje się X-718. W belkach startowych znajdują się kolejno od lewej:
    Logitech G1
    A4Tech X-718
    Razer Copperhead
    Microsoft IE 4.0


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Z niniejszych ujęć wynika jasno, że ułożone zostały one pod względem gabarytowym - najmniejsza G1, a na końcu wielki mebel IE 4.0. Opisywana w niniejszym teście myszka plasuje się tuż za G1, ale o różnicy decydują praktycznie nieodczuwalne niuanse - to myszki tej samej klasy, o podobnych wymiarach, w sposób szczególny różni ich głównie waga oraz inne kształty. Pamiętajcie więc - seria X7 A4Techa to myszki skromnych rozmiarów!Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: A4Tech X-718 - czarny koń rozgrywek
 
 » Wstępniak
 » Gabaryty myszki
 » Estetyka wykonania
 » Wygoda użytkowania
 » Sterowniki
 » "Panie, do czego ta mycha?" Do gier!
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »