Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test nagrywarek Toshiba, Plextor i AOpen
    

 

Test nagrywarek Toshiba, Plextor i AOpen


 Autor: Ulan | Data: 29/06/04
     

Podsumowanie

Po prawie miesięcznym teście tych trzech napędów mogę stwierdzić, że zasadniczo nie ma z nimi większych kłopotów. Jeżeli chodzi o nagrywarki dvd to w chwili obecnej wchodzą na rynek napędy o prędkości 12x i z możliwością nagrywania dwuwarstwowych płyt (Double Layer). Jednak na razie płyty mogące być nagrywane z szybkością 12x są trudnodostępne (o ile w ogóle są dostępne w Polsce), nie wspominając o płytach dwuwarstwowych, których cena w chwili obecnej jest porażająca (ok. 60 zł w Niemczech). Więc w chwili obecnej i tak najpopularniejsze w Polsce nagrywarki to te o 8x szybkości nagrywania.

Plextor PX-708A jest w tej chwili najdroższą nagrywarką 8x dostępną na rynku. Czy jest warta swojej ceny prawie 700 zł za wersję BOX ? Moim zdaniem cena ta nie jest adekwatna do możliwości tej nagrywarki (no ale wiadomo Plextor bardzo wysoko się ceni i po zejściu ze sceny nagrywarek firmy Yamaha nie ma praktycznie konkurencji cenowej). Do zalet tej nagrywarki zaliczyłbym jej ładny wygląd. Ponadto do zalet można też zaliczyć obsługę standardu Mt. Rainie (tylko kto tego używa?). Niewątpliwie jest to również szybka nagrywarka zarówno płyt dvd jak i cd-r/w, dodatkowo do zalet dołączyłbym dostępność firmware w wersji Region-Free oraz szybkie zgrywanie cd-audio. Do jej wad zaliczyłbym głośną pracę, dołączone przestarzałe oprogramowanie (Nero Burning Rom w wersji 5.5), również do wad zaliczyłbym brak obsługi nagrywania "minusów" z prędkością 8x (tylko 4x). Niby nie są to poważne wady, jednak od tak drogiej nagrywarki wymagam więcej. Może przy dłuższym użytkowaniu wyszłyby na jaw jakieś ukryte cechy pozytywne (mała awaryjność, szybkie update'y firmware, reagujące na pojawianie się nowych nośników na rynku), ale tego niestety nie jestem wstanie stwierdzić.

Nagrywarka firmy Toshiba SD-R5272 za cenę dużo niższą (ok. 450 zł) oferuje podobne możliwości. Do jej plusów zaliczyłbym szybkość nagrywania płyt dvd (w tym "minusów" z prędkością 8x), cichszą pracę niż Plextor, niewysoką cenę. Do wad zaliczyłbym przeciętny wygląd, brak przycisków do obsługi cd-audio, brak wyjścia na słuchawki, niezbyt duża prędkość nagrywania płyt cd-r/w. Trudno mi się wypowiadać co do dołączonego oprogramowania, bowiem nie mając doświadczenia w użytkowaniu programu Pinnacle Instant CD/DVD nie zainstalowałem go (a ni nie przetestowałem). Ponadto do plusów zaliczyłbym dodatkowe gadżety (pisak do opisywania płyt).

Na koniec zostawiłem podsumowanie testów napędu combo firmy AOpen COM5232. Testując ten napęd miałem trochę mieszane uczucia, bowiem moim zdaniem nastała epoka nagrywarek dvd, a nagrywarka AOpen reprezentuje odchodzące powoli (w Polsce pewnie jeszcze długo) pokolenie nagrywarek cd-r/w. Jednak i ona ma swoje plusy. A więc zalety: funkcjonalny zmienny panel przedni (kameleon), bardzo szybkie nagrywanie płyt cd-r i cd-rw (w tym 32x, ciekawe tylko jak z dostępnością tak szybkich płyt i ich ceną - 9 zł za Verbatim CD-RW 700MB 80min x32 DLP UltraSpeed to trochę dużo), również bezproblemowe odczytywanie płyt dvd wszelkiego autoramentu. Do wad zaliczyłbym brak firmware do Region-Free, starą technologię (przyszłość należy do nagrywarek dvd), ponadto słabe oprogramowanie (tylko Nero Express i to dodatku w przestarzałej wersji 5.5). Cena tej nagrywarki to w chwili pisania testu ok. 220 zł, co zważając na to że dokładając sto kilkadziesiąt zł można kupić nagrywarkę dvd powoduje, że ja bym się poważnie zastanawiał.

Na koniec musze niestety stwierdzić, że nie wszystkie testy zaplanowane udało mi się przeprowadzić. Do takich testów należy zaliczyć próby kopiowania płyt zabezpieczonych różnymi metodami, płyty pożyczone przez jednego z boardowiczów (PrzemekRyk - wielkie dzięki za inicjatywę) niestety były zabezpieczone bardzo starymi i prostymi metodami i wszystkie nagrywarki poradziły sobie bez problemów, więc nie było sensu zbyt dużo rozwodzić się nad tym (zabezpieczone były pierwszymi wersjami seafedisc v.2 i securerom "new").Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test nagrywarek Toshiba, Plextor i AOpen
 
 » Zawartość pudełek i opis nagrywarek
 » Dane techniczne
 » Testy zapisu
 » Testy odczytu
 » Zrzucanie muzyki i filmów dvd
 » Komfort użytkowania (poziom głośności i drgania)
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »