Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TEST płyty EVGA nForce 680i - bat na Intela?
    

 

TEST płyty EVGA nForce 680i - bat na Intela?


 Autor: Lancer | Data: 03/01/07

Podkręcanie

Jak wiemy z wcześniejszego opisu funkcjonalnego, płyta jest stworzona do podkręcania. Opcji regulacyjnych mamy w bród. Jakość użytych materiałów do budowy komponentów jest bardzo wysoka. nForce 680i powstał dlatego, że jego poprzednik raczej kiepsko się podkręcał. Przed premierą słyszeliśmy od producenta, że chip bez trudu da sobie radę z FSB ponad 400MHz. To wszystko sprawia, że od płyty można wymagać naprawdę dużo. A jak w praktyce wygląda overclocking? Ano wygląda nieźle.

Testowa płyta wyposażona we wczesny BIOS potrafiła osiągnąć stabilne FSB na poziomie 454MHz. Wynik nie powala na kolana, ale można uznać za w miarę porządny i zbliżony do tego, co potrafi osiągnąć intelowski chip i975X. Niestety do tego co umie i965P jeszcze trochę brakuje.

Jednak podkręcanie nie szło wcale tak prosto jak by się mogło wydawać. BIOS zastawia pułapki na niecierpliwego użytkownika. Otóż w pewnych przedziałach częstotliwości szyny FSB płyta potrafi nie wstawać. Np. pomiędzy 365, a 395 po prostu nie podnosi się. Zmiana napięć, czy timingów nic nie daje... tymczasem od 396MHz nie ma już najmniejszych problemów... To spore utrudnienie i niezła zmyłka. Zapewne z czasem, wraz z pojawieniem się nowych BIOSów to utrudnienie zniknie.

Typową wadą płyt przeznaczonych pod procesory Intela jest istnienie sporych rozbieżności pomiędzy napięciem zasilającym procesor ustawionym przez użytkownika, a tym jakie faktycznie płyta podaje. Różnice pod obciążeniem mogą sięgać nawet 0,06V! Przykładowo, po ustawieniu Vcore na 1,45V bez obciążenia napięcie wynosi około 1,42V, a po uruchomieniu Prime spadało ono do 1,39V i podlegało ciągłym wahaniom. Na jednych płytach feler ten jest nieco mniej, na innych bardziej widoczny, ale występuje i to niezależnie od tego, jak mocno rozbudowany blok zasilający procesor by się znajdował na płycie.









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST płyty EVGA nForce 680i - bat na Intela?
 
 » Chip nForce 680i SLI
 » EVGA 122-CK-NF68
 » Wydajność
 » Podkręcanie
 » Co w płycie piszczy
 » Dysk twardy i spółka
 » Dyskiem w USB
 » Uwolnić RAM
 » Podsumowanie
Wyświetl komentarze do artykułu »