Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | TEST płyty EVGA nForce 680i - bat na Intela?
    

 

TEST płyty EVGA nForce 680i - bat na Intela?


 Autor: Lancer | Data: 03/01/07

Uwolnić RAM

Jedną z wyjątkowych cech chipsetu NVDII jest zmodernizowany kontroler pamięci potrafiący taktować pamięć operacyjną wieloma różnymi zegarami. Obecność wielu mnożników pamięci czyni konstrukcją wyjątkowo elastyczną. Znacznie łatwiej ustawić optymalną częstotliwość pamięci. O ile układy Intela mają ich tylko kilka mnożników, to tu jest ich kilkanaście.


W testacj wystąpiły pamięci Patriot PC-2 6400 4-4-4 (kliknij, aby powiększyć)

Jak już wcześniej wspomniałem nForce 680i potrafi pracować z pamięciami w dwóch trybach. „Linked” udostępnia ledwie kilka mnożników na poziomie podobnym do tego co daje i965/975. W trybie „unlinked” jest ich kilkanaście. W związku z tym nasuwa się pytanie - jak się kształtuje wydajność płyty w obu trybach. Czy tryb „uwolniony” nie spowalnia chipu i dodatkowe mnożniki w jakiś sposób nie obniżają wydajności czyniąc opcję tą w praktyce mało przydatną? Popatrzmy.

Pamięci celowo zostały ustawione na 829MHz - niewiele wyżej niż ich zegar użyty we wcześniejszych testach. 30MHz więcej pozwoli łatwo stwierdzić czy nForce nie straci na wydajności po przejściu z trybu „linked”, kiedy to chipset używa nietypowego mnożnika FSB:RAM.

Wbrew obawom nForce nie ma się czego wstydzić. Podniesienie taktowania pamięci ogólnie przynosi zamierzony, niewielki wzrost wydajności. Ale tego należało się spodziewać - czyli jest jak być powinno. Bez obaw można więc stosować tryb „unlinked” i dokładnie dostroić sobie pamięci jeśli dysponujemy naprawdę szybkimi modułami.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST płyty EVGA nForce 680i - bat na Intela?
 
 » Chip nForce 680i SLI
 » EVGA 122-CK-NF68
 » Wydajność
 » Podkręcanie
 » Co w płycie piszczy
 » Dysk twardy i spółka
 » Dyskiem w USB
 » Uwolnić RAM
 » Podsumowanie
Wyświetl komentarze do artykułu »