Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
    

 

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 24/08/04

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i GigabyteBędące już niemal rok na rynku procesory K8 powoli stają się podstawą produkcji firmy AMD. W ciągu tego roku nie tylko ujrzeliśmy nowe i przez wielu zapowiadane jako wieloletnie gniazdo s939, ale także kilka nowych procesorów skierowanych na wszystkie niemal segmentu rynku, a tymczasem na premierę czekają kolejne układy.

Jednak sam procesor, niezależnie od tego jak byłby dobry, niewiele by zwojował bez wsparcia ze strony odpowiednio nowoczesnych, wydajnych i stabilnych chipsetów. Do tej pory na rynku panowało VIA ze swym dosyć udanym układem K8T800. Tuż za nią była nVidia z niedopracowanym nForce3 150. Sielanka nie mogła jednak trwać wiecznie. nVidia świadoma swego błędu dopracowała chipset tworząc wersję nForce3 250, która eliminuje niemal wszystkie słabe strony protoplasty. Tymczasem VIA nie stała z boku i patrzyła bezczynnie na poczynania konkurenta. Prace trwały, a ich efektem jest chip K8T800 Pro.

I o tym właśnie traktować będzie niniejsze porównanie. Przeciw sobie wystawiamy płyty główne Gigabyte GA-K8NSNXP, Abit KV8 Pro i EPoX 8KDA3J. Dzięki nim będzie możliwa konfrontacja najnowszego dziecka nVidii z konstrukcją VIA.

VIA K8T800 Pro

Najnowszy pośród chipów VIA pod platformę K8 - jak nazwa wskazuje, jest odświeżoną wersją znanego i często spotykanego K8T800. Tak jak starszy brat składa się z dwóch scalaków - poddanemu liftingowi mostka północnego K8T800Pro i powszechnie znanego południowego VT8237. Układ potrafi obsłużyć wszystkie procesory K8, zarówno te na gniazdo s754, jak i s940, i jego pochodną s939.

Zacznijmy od południa. Sam mostek niczym nie różni się od wcześniejszych wersji i jest obecny na rynku już ponad rok. Zmodyfikowana została tylko szyna komunikacyjna łącząca oba chipy. Rozszerzono ją z dotychczasowych 512MB/s, zapewniając prędkość wymiany danych na poziomie 1GB/s. Przybrała ona teraz nazwę Ultra V-Link. Mostek południowy można łączyć z 1Gbit kontrolerem LAN VIA Velocity. Niestety układ do komunikacji korzysta z magistrali PCI, a nie dedykowanego dlań łącza.

Poważniejsze zmiany zaszły w mostku północnym. Potrafi on teraz komunikować się z procesorem 16-bitową szyną HyperTransport taktowaną zegarem do 1000MHz. Wcześniejszy chip potrafił to czynić z częstotliwością 800MHz. Drugą zmianą jest możliwość asynchronicznej pracy szyn PCI/AGP. K8T800Pro potrafi je taktować stałymi, niezależnymi od innych magistral częstotliwościami 33/66MHz. Poza tym różnic brak, a układ i tak jest stosunkowo prosty w budowie. Brak kontrolera RAM wybitnie upraszcza konstrukcję chipu. Świadczy o tym liczba wyprowadzeń z mostka północnego - jest ich tylko 578.

Układ dalej potrafi obsłużyć tylko port AGP3.0, pozostała stara magistrala PCI. Brak obsługi PCI Express.

poprzednia strona (VIA K8T800 Pro)    -   następna strona (NVIDIA nForce3 250)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
 
 » VIA K8T800 Pro
 » NVIDIA nForce3 250
 » Abit KV8 Pro
 » EPoX 8KDA3J
 » Gigabyte GA-K8NSNXP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » 1GHz HT
 » Użytkownika wrażenia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »