Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
    

 

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 24/08/04
     

NVIDIA nForce3 250

Niedawno wprowadzona odmiana chipsetu nForce3, to podobnie jak powyższy produkt VIA modyfikacja liczącego ponad rok kontrolera. Chip ma być godnym następcą w zasadzie "nijakiego" układu nF3 150. Konstrukcji obarczonej licznymi błędami i niedociągnięciami. Jednocześnie "nowy" nForce3 ma przewyższać produkt VIA, czyniąc płyty główne oparte o dzieło nVidii bardziej konkurencyjnymi. Zobaczmy co oferuje najnowszy nForce.

Podobnie jak wcześniej, tak i teraz konstruktorzy zawarli w jednym chipie wszystkie funkcje, które oferuje dwuukładowa VIA. nForce3 w jednym integruje: kontroler magistrali HyperTransport odpowiedzialnej za komunikację z CPU, kontroler AGP, magistralę PCI, kontroler standardu PATA i SATA, dźwięk, logikę LAN. nVidia rozwiązanie swe nazywa MCP (Media and Communications Processors). Układ wykonany jest w 0,15um procesie technologicznym i posiada 1309 wyprowadzeń.

Magistrala HyperTransport w końcu może pracować dwukierunkowo z 16-bitową szyną taktowaną zegarem 800MHz. Dodano natywne wsparcie dla 2 kanałów standardu SATA, a kontroler I/O rozbudowano o funkcje RAID i to zarówno dla kanału SATA jak i PATA. O ile wcześniej nForce obsługiwał do 6 portów USB2.0, to teraz jest ich 8. Dotychczasowy 100Mbit logikę LAN zastąpiono nowym, gigabitowym układem korzystającym z dedykowanej dlań szyny i nie obciążającej PCI, jak to czyni K8T800.

Seria "250" liczy sobie trzech członków:
  • wersję podstawową tworzy nF3 250 ze 100Mbit układem sieciowym
  • nF3 250Gb - posiada dodatkową obsługę 1Gbit kontrolera LAN ze sprzętowym firewallem
  • nF3 Ultra - obsługuje 1000MHz magistralę HT
  • nF3 Professional - układ oparty o logikę serii 250 dla rozwiązań serwerowych pod procesory Opteron
Niestety dalej brakuje znanego z nForce2 wysokiej klasy układu dźwiękowego SoundStorm. Chip wspiera tylko standard AC97. Powrót wysokiej klasy układu dźwiękowego planowany jest dopiero z premierą nForce4.

Podobnie jak konkurencyjny układ chipset może pracować ze stałymi częstotliwościami szyn PCI i AGP, ale wszystko zależy od konkretnej implementacji producenta płyty głównej.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
 
 » VIA K8T800 Pro
 » NVIDIA nForce3 250
 » Abit KV8 Pro
 » EPoX 8KDA3J
 » Gigabyte GA-K8NSNXP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » 1GHz HT
 » Użytkownika wrażenia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »