Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
    

 

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 24/08/04

Abit KV8 Pro

Nazwa produktu wskazuje na bliskie pokrewieństwo ze znanym modelem KV8-MAX3. Nic bardziej mylnego. Płyta jest całkowicie nowym wyrobem, opartym o przeprojektowany laminat i nie oferuje takiej ilości dodatków jak poprzednik. Tak jak protoplasta wspiera procesory K8 na gniazdo s754.


(zdjęcie ze strony producenta)

Płyta oparta jest o kombinację układów: K8T800 Pro jako mostek północny, oraz mostek południowy VT8237 z obsługą SATA RAID 0 lub 1. Najnowsze modele płyt Abita pod platformę AMD mają pomarańczowo-czerwone PCB. Wersję Pro wyróżnia jednak wymiar - 30,5x22,5cm, a więc jest nieco mniejsza od wersji MAX. Całkowita konfiguracja portów to: AGP 3.0 (8x). 5 gniazd PCI. Zrezygnowano z jednego slotu DIMM, ograniczając ilość do 2 portów.

Testowa płyta wyposażona jest tylko w funkcje SATA RAID realizowane przez kontroler mostka południowego (obok tradycyjnego kanału PATA). Producent nie zastosował dodatkowego, zewnętrznego kontrolera RAID, ani nawet FireWire, mimo iż stosowne miejsce znalazło się na laminacie. Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realtek ALC658 z kompletem wyjść do obsługi dźwięku przestrzennego 5.1 i separowanymi wyjściami mikrofonowym i line-in. Do tego dochodzą cyfrowe wejścia i wyjścia S/PDIF. Na krawędzi płyty znajdziemy jeszcze wyprowadzenia dla 4 portów USB 2.0 (4 dodatkowe na śledziu) oraz gniazdo kabla LAN. Za funkcje sieciowe odpowiada 1Gbit chip VIA VT6122. Nie zapomniano o archaicznych złączach COM i LPT.

Abit zastosował czterofazowy blok zasilający procesor. Tranzystory nie są osłonięte radiatorami czy też znanym z wersji MAX OTES`em. Mostek północny chłodzony jest pasywnie. Zrezygnowano z wentylatora.

Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Abit zastosował doskonale sprawdzający się przy wykrywaniu niesprawności sprzętu wyświetlacz LED informujący za pomocą kodów literowo - cyfrowych o procedurze POST. Jak wszystkie nowe płyty Abita, tak i ten wyrób wzbogacono technologią uGuru opartą o programowalny chipset Winbond W83L950D.

Rozkład elementów na płycie jest przemyślany i na nie tak dużej znowu powierzchni udało się sensownie rozplanować układ elementów. Wokół gniazda procesora znalazło się sporo wolnego miejsca. Karta AGP nie wchodzi w kolizję z bankami pamięci. Kable do złącz napędów PATA i FDD nie panoszą się po płycie. Jedynie gniazdka SATA można było przenieść kilka cm niżej, bo jednak kabelek może się troszkę niepotrzebnie plątać, a i zworka zerująca BIOS znalazła się tuż koło zatrzasku gniazda AGP utrudniając manipulację nią.

Przejdźmy do BIOSu. "FSB" można ustawić w przedziale od 200 do 300MHz. Mnożniki szyny AGP/PCI korzystają z wartości 1/6, 1/7, 1/8. Ich częstotliwość można również zablokować na wartościach 66/33MHz. Płyta mimo iż wspiera technologię Cool & Quiet nie daje możliwości zmiany (obniżenia) mnożnika. Napięcie procesora Vcore w stosunku do domyślnego można podnieść do 1,85V. Zmiana napięcia pamięci Vmem od 2,5V do 2,8V, zaś AGP do 1,5 do 1,65V. Co ciekawe, jest też zmiana napięcia szyny HTT od 1,2 do 1,4V jak i jej taktowania (200/400/600/800/1000MHz). To nie koniec. Dowartościować da się mostki: północny napięciem od 1,5 do 1,65V, a południowy 2,5 do 2,65V. Nie zabrakło pełnej kontroli nad cyklami odświeżeń RAMu jak i częstotliwością jego pracy (200/266/333 i 400MHz).

Typowa dla serii płyt z układem uGuru jest opcja "OC on the fly". Po jej aktywacji zmiana ustawień w BIOSie jest automatycznie przekładana na wartości pracy systemu bez konieczności wychodzenia z BIOSu. Technologia FanEQ daje możliwość regulacji obrotów wentylatorów poprzez obniżenie napięć nań podawanych (regulacja od 8 do 12V). W przypadku przekroczenia progu termicznego (również regulowanego) płyta odpowiednio podnosi poziom napięć, zwiększając przepływ powietrza pompowanego przez wentylator, tym samym chłodząc rozgrzany element.

Dołączony do płyty krążek CD ze sterownikami nie ma dodatkowego oprogramowania. Pudełko z kolei zawiera po 1 okrągłym kablu FDD i ATA133, 2 kable SATA i przejściówkę zasilającą dyski SATA.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
 
 » VIA K8T800 Pro
 » NVIDIA nForce3 250
 » Abit KV8 Pro
 » EPoX 8KDA3J
 » Gigabyte GA-K8NSNXP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » 1GHz HT
 » Użytkownika wrażenia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »