Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
    

 

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 24/08/04

EPoX 8KDA3J

Po długiej nieobecności mam okazję ponownie zaprezentować wyrób EPoXa. Na serię 8KDA3 składają się modele 8KDA3J i 8KDA3+. Obie oparte są o ten sam laminat i chipset, a wyróżnikiem jest dodatkowy czteroportowy kontroler RAID SATA w tym drugim produkcie.

Płyta oparta jest o układ nVidii nForce3 250Gb. Tak jak na niemal wszystkich modelach płyt EPoXa tak i tu mamy zielone PCB. Produkt ma wymiar pełnego ATXa z 9 otworami montażowymi. Całkowita konfiguracja portów to: AGP 3.0 (8x), 6 PCI. Typowa dla większości płyt z jednokanałową organizacją banków pamięci jest obecność 3 gniazd DIMM.


(zdjęcie ze strony producenta przedstawia płytę w wersji 8KDA3+)

Testowa płyta wyposażona jest w funkcje RAID 0, 1 i 0+1 realizowane przez kontroler chipsetu dla dwóch kanałów obu standardów - PAT i SATA. Jak już napomniałem w modelu 8KDA3J zabrakło dodatkowego kontrolera SiliconImage.

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek Realteka w wersji ALC850 z kompletem wyjść do obsługi dźwięku 5.1 i separowanymi wyjściami mikrofonowym i line-in. Jest tez cyfrowe złącze S/PDIF. Panel wyprowadzeń zawiera gniazda dla 4 portów USB 2.0 (4 dodatkowe na śledziu) oraz RJ45. Funkcje sieciowe spełnia 1Gbit kontroler Cicada CIS8201.

EPoX niestety postanowił nieco zaoszczędzić na układach zasilających. Składają się nań tylko 4 tranzystory tworzące dwufazowy blok. Czy to jakoś negatywnie wpłynie na działanie, a co ważniejsze podkręcanie płyty? Zajmiemy się tym nieco dalej. Mostek chłodzony jest pasywnie przez niewielki, przyklejany radiator. Zabrakło dziur montażowych ułatwiających instalację wydajniejszego modułu.

Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. W prawym dolnym rogu płyty znalazł się wyświetlacz kodowy LED podobny do tego z Abita sygnalizujący kolejne procedury POST .

Rozkład elementów na płycie jest przemyślany, aczkolwiek odbiega od niemal doskonałej konstrukcji jaką zastosował AOpen w swej płycie z układem nF3 150 którą jakiś czas temu opisywaliśmy.

Porty ze zintegrowanego kontrolera SATA znalazły się podobnie jak w wyrobie Gigabyte nad gniazdem AGP. Lokalizacja wydaje się dziwaczna, ale niemal wszystkie płyty oparte o chipy serii 250 charakteryzuje ten feler. Gniazdo napędu FDD z kolei przeniesione na spód płyty, a plączący się kabel może przesłaniać wyświetlacz LED. Sloty pamięci, po pełnym otwarciu zatrzasków delikatnie dotykają laminatu dłuższej karty graficznej.

BIOS - "FSB" od 200 do 350MHz. Możliwość zmiany taktowania portu AGP - 66 do 100MHz. Jest opcja blokująca technologię Cool & Quiet, ale także dano możliwość zmiany mnożnika procesora (od 8x w górę). Napięcie Vcore można podnieść od 1,5 do 1,8V w krokach co 0,05V. Zmiana napięcia pamięci Vmem od 2,5V do 2,8V, zaś AGP do 1,5 do 1,8V. Brakuje zmiany napięcia szyny HTT, ale dano opcję regulującą jej taktowanie (mnożniki od 2x do 5x ). Napięcie zasilające mostek ustawia się w przedziale 1,6 do 1,75V. Nie zabrakło kontroli nad cyklami odświeżeń RAMu jak i częstotliwością jego pracy (200/266/333 i 400MHz). Niestety kuleje monitoring parametrów pracy komputera. Jest pomiar: temperatury procesora i systemu; napięć zasilających: pamięci, procesor, port APG i chip nForce, i linię 5V. Zabrakło jednak pomiaru ważnej dla dzisiejszych procesorów linii +12V oraz 3,3V. Technologia Smart CPU Fan pozwala regulować prędkość obrotów wentylatora chłodzącego procesor.

Dołączony do płyty krążek CD zawiera program TREND Micro PC-Cillin 2004, Symantec Personal FireWall 2003. Pudełko zaś zawiera: po 1 kablu FDD, ATA133 i SATA, przejściówkę zasilającą SATA->Molex i wyjście portu MIDI.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
 
 » VIA K8T800 Pro
 » NVIDIA nForce3 250
 » Abit KV8 Pro
 » EPoX 8KDA3J
 » Gigabyte GA-K8NSNXP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » 1GHz HT
 » Użytkownika wrażenia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »