Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
    

 

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 24/08/04

Gigabyte GA-K8NSNXP

Płyta Gigabyte zgodnie ze współczesną modą także wyróżnia się kolorem - typowym dla producent jest ciemno niebieski laminat. Zbudowana wokół chipsetu nVidia nForce3 w najprostszej wersji - 250 i potrafi poradzić sobie z procesorami Athlon64 w wersji socket 754. Płyta obsługuje do 4 GB pamięci w trzech bankach oznaczonych kolorami slotami. Ilość gniazd PCI - 5, port AGP 3.0 (AGP 8x) pracujący tylko z kartami zasilanymi napięciem 1,5V Rewia kolorów to nie jedyna atrakcja jaką przygotował Gigabyte. Laminat zawiera kilka innych interesujących rzeczy.


(zdjęcie ze strony producenta)

Płyta jest bogato wyposażona. Pośród zintegrowanych komponentów wymienić należy:
  • kontroler SerialATA 150 oparty o układ SiliconImage Sil3512ACT128
  • kontroler PATA RAID na scalaku IT8212F dla dwóch kanałów ATA133
  • podwójny kontroler sieciowy składający się z gigabitowego chipu Marvell 88E8001 oraz łącze PHY ICS 1883 Fast Ethernet działające w standardzie 10/100Mbit. Niestety ten pierwszy korzysta do komunikacji z szyny PCI
  • kontroler FireWire TSB82AA2
  • układ dźwiękowy obsługiwany przez kodeka Realtek ALC850 ze wsparciem dla wyjść i wejść SPDIF i sześciu kanałów audio. Dodatkowy komplet złącz (analogowych i cyfrowych) znajduje się na śledziu
Płyta łącznie obsługuje 8 portów USB 2.0 (połowa na śledziach). Nie zabrakło leciwych, ale wciąż czasami niezbędnych portów LPT i COM. Gigabyte zastosował zdublowany BIOSu, umieszczając na laminacie dwie kości EEPROM BIOS.

Producent w swych szczytowych modelach stosuje złożony układ zasilający nazywany Dual Power System. Standardowo na laminacie umieszczony jest 3 fazowy zasilacz. W pudełku z płytą znajdziemy dodatkową kartę, którą możemy zamontować w stosownym, slocie płyty głównej - znajduje się on nad socketem procesora. Tym samym dostajemy jeszcze 3 fazy. Blok potrafi podobno zapewnić prąd o natężeniu 150A! Dodatkowe tranzystory umieszczone na karcie - córce chłodzone są przez niewielki radiator z podświetlanym wentylatorkiem. Niestety do cichych on nie należy i wybija się ponad dźwięk emitowany przez drugi cooler zamontowany na chipie nForce.

Płyta posiada końcówki do podpięcia 3 wentylatorków. Złącza zasilające płytę to wtyczki: ATX i AUX linii 12V.

Konstrukcja chipu nVidii ułatwia ergonomiczne rozplanowanie elementów na PCB. Układ zajmuje bowiem znacznie mniej drogocennego miejsca niż dwuczłonowy wyrób VIA. Socket procesora znalazł się niemal na środku płyty, a nad nim złącze bloku zasilającego DPS. Gniazda pamięci znajdują się tradycyjnie po prawej stronie laminatu. W zasadzie nic ze sobą nie koliduje, nawet gniazda pamięci z portem AGP, a wokół socketu procesora jest dużo wolnego miejsca, złącza IDE i FDD umieszczono przy krawędzi płyty. Jedynie wyprowadzenia kanału SATA z mostka nForce znalazły się w identycznym miejscu co w płycie EPoXa - nad slotem karty graficznej. Niestety rozmieszczenie chipsetu bardzo utrudnia założenie wydajniejszego układu chłodzącego - po prostu na nic wyższego, niż oryginalna konstrukcja pozwolić sobie nie można.

BIOS płyty posiada regulację "FSB" do 455MHz w krokach co1MHz. Regulacja napięcia Vcore odbywa się w zakresie od 0,8 do 1,7V. Istnieje możliwość podniesienia napięcia pamięci DDR ponad standardowe 2,5V - do 2,7V. Napięcie portu AGP można zwiększyć do 1,8V. Zmiana częstotliwości pracy portu AGP odbywa się w zakresie od 66 do 100MHz. Napięcie szynie HTT można podnieść do 1,5V.

Przed użytkownikami kilka menusów jest niedostępnych (np timingi pamięci). Aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji należy w BIOSie wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F1. Płyta mimo iż wspiera technologię Cool & Quiet to nie pozwala zmieniać ani parametrów szyny HTT, ani regulować mnożnika procesora.

Dziwnie wygląda funkcja monitoringu napięć, bowiem zamiast łatwych do zinterpretowania wartości BIOS pokaże nam jedynie, że dany parametr jest "OK" albo "nie-OK". Zero konkretów.

Pudełko zawiera płytkę CD ze sterownikami, pakiet Norton InternetSecurity 2004 (z programowym firewallem), narzędzie do overclockingu EasyTune4. Dodatkowo znajdziemy kolorową ulotkę informującą o zasadach instalacji i konfiguracji płyty. Na dołączony komplet kabli składają się 2 taśmy UDMA ATA133, 1 FDD, śledzie - jeden z 2 gniazdami USB2.0, drugi również z 2 USB i 2 FireWire, wyprowadzenia sygnałów audio w tym SPDIF. 2 kabelki SerialATA wraz z przejściówkami zasilającymi oraz panelem pozwalającym podłączyć dwa dyski SATA poza obudową komputera.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
 
 » VIA K8T800 Pro
 » NVIDIA nForce3 250
 » Abit KV8 Pro
 » EPoX 8KDA3J
 » Gigabyte GA-K8NSNXP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » 1GHz HT
 » Użytkownika wrażenia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »