Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
    

 

TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 24/08/04
     

Podkręcanie

Oba nowe chipsety potentatów mimo iż wydają się stworzone do podkręcania, to niestety sposób ich implementacji w płytach Gigabyte i Abita zadanie overclockerom utrudnia. Żadna z płyt nie oferuje zmiany mnożnika, a bez tego nie udało mi się stwierdzić ile jest w stanie wytrzymać konstrukcja VIA i nVidii. Płyty działały więc stabilnie tylko do 230MHz, czyli do górnej granicy wytrzymałości procesora. (2300MHz bez zmiany napięcia).

W chwili przeprowadzania testów tych płyt nie była dostępna odmiana programu ClockGen współpracująca z nowymi konstrukcjami. Dostępna wersja dawał jedynie możliwość zmiany mnożnika procesora, ale ze względu na brak wsparcia dla nowych układów PLL nie działała opcja zmiany taktowania szyny "FSB", tak więc ograniczeń BIOSu nie obszedłem.

nVidii honor ratował EPoX. Płyta działała synchronicznie z pamięciami aż do 266MHz. Co prawda zakres regulacji mnożnika udostępniony przez płytę był niewielki - od 8 do 10x, to w praktyce do naszych prób okazał się wystarczający. Do tego nie było konieczności obniżania taktowania HyperTransportu, co należało czynić podkręcając nForce3 150.

Jak już napomniałem na płytach Abita i Gigabyte procesor pracował stabilnie do 2,3GHz. EPoX pozwolił osiągnąć 2350MHz, ale to tylko przez zawyżanie napięcia. Płyta dla Athlona domyślnie podawała bowiem napięcie 1,55, zamiast 1,5V.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TESTY: Trójca dla Athlona 64: Abit, EPoX i Gigabyte
 
 » VIA K8T800 Pro
 » NVIDIA nForce3 250
 » Abit KV8 Pro
 » EPoX 8KDA3J
 » Gigabyte GA-K8NSNXP
 » Testy
 » Podkręcanie
 » 1GHz HT
 » Użytkownika wrażenia końcowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »