Testy Nikon 3200 | Nikon 4100 | BenQ C40 Autor: NimnuL | Data: 18/08/04
|
|
Menu i możliwości w Nikonach
Jak łatwo się domyśleć menu zarówno w Nikonie 3200 jak i 4100 jest identyczne. Omówię więc je jak dla jednego aparatu. Menu nie jest dostępne w języku polskim, do tego trzeba się przyzwyczaić, ponieważ bardzo nieliczne aparaty mają oprogramowanie tłumaczone na nasz język.
Ekran, lampa, samowyzwalacz (kliknij, aby powiększyć)
Wyświetlacz LCD prócz wyświetlenia kadru, podaje informacje o trybie pracy, włączeniu samowyzwalacza lub zdjęć seryjnych, trybie makro, balansie bieli (jeśli inny niż auto), trybie lampy błyskowej, korekcji ekspozycji, czułości matrycy (napis "ISO" jeśli aparat ustawi czułość ponad standardową czułość 50), rozdzielczości i jakości zdjęcia, zoomie (tylko w chwili jego zmiany), ilości wolnego miejsca w pamięci oraz stanie baterii (jeśli baterie są osłabione). Wszystkie te informacje wyświetlone są w sposób prosty i czytelny.
Po wybraniu odpowiednich tematów, wyświetlacz pokaże nam pomocnicze linie, dzięki którym łatwiej jest poprawniej wykadrować zdjęcie. Oto kilka przykładów:
(kliknij, aby powiększyć)
Aparat oferuje sporą liczbę nastaw tematycznych. Po nastawieniu pokrętła trybów w pozycję scena otrzymamy do dyspozycji takie tematy jak: party/wnętrza, plaża/śnieg, zachód słońca, zmierzch/świt, nocny krajobraz, makro, muzeum, pokaz fajerwerków, tekst, światło w tle oraz panorama.
Scena (kliknij, aby powiększyć)
W sumie 11 trybów tematycznych, które przynajmniej w teorii mogą pasować do wielu napotkanych sytuacji. Kolejne tematy różnią się między sobą głównie tym, że aparat dobiera róże parametry, na ten przykład dla nocnego krajobrazu aparat wyłącza lampę błyskową i ustawia fokus na nieskończoność, dla tylnego światła wymuszana jest lampa błyskowa, w temacie muzeum natomiast wyłączana jest lampa błyskowa, zwiększana czułość matrycy oraz włączona funkcja BSS. No właśnie, czym jest BSS? Skrót pochodzi od Best Shot Selector i działa w ten sposób, że aparat po przytrzymaniu spustu migawki wykonuje ciąg zdjęć seryjnych, poczym wybiera spośród nich jedno udane i zapisuje je w pamięci. Funckję tą można włączyć także w trybie automatycznym.
W sumie pokrętło oferuje 8 trybów pracy aparatu. Wspomniany już tryb sceny, automatyczny, ustawienia główne, video oraz cztery tryby tematyczne: portret, portret nocny, krajobraz oraz sport.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Tryb Setup oferuje ustawienia główne aparatu, gdzie możemy ustawić takie parametry jak: ekran powitalny, data/godzina, ustawienia wyświetlacza, nakładanie daty lub godziny na zdjęcie, jasność ekranu, ustawienia dźwięków, wyświetlenie ostrzeżenia gdy zdjęcie jest poruszone, oszczędzanie energii, formatowanie pamięci, język, sposób przesyłu danych, typ sygnału video, resetowanie ustawień, typ baterii oraz wyświetlenie informacji o oprogramowaniu aparatu.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Wspolmiałem o możliwości włączenia ciekawej opcji, a mianowicie, ostrzeżenia gdy zdjęcie jest poruszone, wygląda to tak:
(kliknij, aby powiększyć)
Jest to bardzo przydatna opcja, gdyż szczególnie przy czasach ekspozycji dłuższych jak 1/60s łatwo o poruszone zdjęcie. Aparat ostrzeże jednak, gdy zdjęcie będzie choćby lekko zamazane, na tyle nieznacznie, że trudno to stwierdzić patrząc na ekran LCD.
Tryb video umożliwia nagranie sekwencji filmowych. Ich długość ograniczona jest pojemnością pamięci. Filmy MOV w rozdzielczości 160x120, 320x240 oraz 640x480 i płynności 30fps wyglądają tak: Filmik.mov. W obu aparatach jakość rejestrowanych filmów jest taka sama, a dźwięki nagrywane są w trybie monofonicznym.
(kliknij, aby powiększyć)
Odtwarzanie to tryb pracy aparatu w którym możemy obejrzeć wykonane zdjęcia i filmy. Istnieje możliwość wyświetlenia 4 lub 9 miniatur zdjęć, dziesięciokrotnego powiększenia zdjęć oraz wyświetlenia danych dotyczących czasu robienia zdjęć. Dodatkowo istnieje możliwość dołączenia notatki głosowej do każdego zdjęcia (maksymalnie 20s każda) w bardzo prosty sposób - przyciśnięcie i przytrzymanie spustu migawki tak długo jak długo ma odbywać się nagrywanie. Dodatkowo można wyciąć fragment zdjęcia i zapisać je jako osobne.
(kliknij, aby powiększyć)
Z poziomu menu w tym trybie można zdjęcie wydrukować, uruchomić pokaz slajdów, usunąć, zabezpieczyć przed usunięciem lub zmniejszy do określonego rozmiaru. Dostęp do trybu odtwarzania jest bardzo wygodny, wystarczy nacisnąć jeden przycisk obok wyświetlacza.
(kliknij, aby powiększyć)
Balans bieli można ustawić w 5 trybach: słońce, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe, lampa błyskowa oraz tryb własny. Naturalnie jest też tryb automatyczny.
Oto kilka przykładowych fotografii wykonanych z różnymi ustawieniami balansu:
Auto, Pochmurno, Światło dzienne (kliknij, aby powiększyć)
Trzeba przyznać, że najładniej zdjęcie wygląda, gdy balans bieli ustawiony jest na światło dzienne.
Od razu dla porównania podobny kadr, ale z różnymi ustawieniami trybu sceny:
Zmierzch/świt i Zachód słońca (kliknij, aby powiększyć)
Dodatkowo jedno zdjęcie ze sceną ustawioną w tryb makro:
Scena-makro (kliknij, aby powiększyć)
Jak już zacząłem omawiać różne ustawienia aparatu, to wspomnę jeszcze o trybie sport, w którym aparat jest w stanie wykonać 16 miniaturowych zdjęć i połączyć je w całe zdjęcie w rozdzielczości 1600x1200. Wykonanie 16 ujęć zajmuje aparatowi około 2,5s. Oto efekt:
Tryb-sport (kliknij, aby powiększyć)
Ciekawą funkcją jest również tryb panoramy. Aparat pomaga wykonać kolejne ujęcia składowe panoramy, dzięki półprzeźroczystym krańcom wcześniejszego ujęcia.
Elementy panoramy (kliknij, aby powiększyć)
Efekt jaki można uzyskać po złączeniu poszczególnych ujęć wygląda następująco:
Panorama - całość (kliknij, aby powiększyć)
Spasowanie krawędzi jest całkiem dobre, jednak brakuje możliwości zablokowania ekspozycji dla zdjęć, stąd też poszczególne fragmenty różnią się nieco od siebie kolorami i jasnością.
|