Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Nowa Generacja - II odsłona: MSI GeForce 6800 Ultra
    

 

Nowa Generacja - II odsłona: MSI GeForce 6800 Ultra


 Autor: Kris | Data: 22/06/04

Uczta numerologa

Mam nadzieję, że ilość testów jest wystarczająca dla właściwego określenia możliwości kart. Proponuję trochę matematyki systematyzującej wyniki osiągane w benchmarkach. W związku z brakiem wyników Gun Metal 2 dla wszystkich kart, nie bierze on, podobnie jak testy typowo syntetyczne, udziału w porównaniu.

Już w poprzednich recenzjach opisywałem swoją metodę zestawiania wyników. W skrócie, jest to przeliczenie różnic wyników na skalę punktową 0-10 (najlepszy wynik dostaje 10 punktów, a reszta proporcjonalnie), wyciągnięcie średniej i porównanie jej w skali procentowej. Przypominam, że jest to konkurs wyników, a nie wydajności.

Końcowe zestawienie wygląda następująco:

Co tu mamy? Najpierw niewielka choć niepomijalna przewaga R9800XT nad GF5950. Potem długo nic. W końcu pojawiają się RX800P i, zaraz przed nim, wirtualny (przypominam, że to aproksymacja wyników) GF6800GT. Na czele, zgodnie z oczekiwaniem, GF6800U. Z konkretną, choć nie rzucającą na kolana, różnicą do przeciwników. Tak można w skrócie podsumować wyniki testów.

GeForce 6800 Ultra jest faktycznie najmocniejszy w tym zestawieniu chociaż sporo wskazuje na to, że X800XT PE jest w stanie mu utrzeć nosa. Trzeba jednak poczekać na kolejne odsłony recenzji, aby to zweryfikować. Natomiast X800P prawdopodobnie jest w stanie osiągać wyniki zbliżone do GF6800GT. W tym momencie nie mogę wytrzymać, aby nie zrobić małego pstryczka w nos nałogowym "numerologom", dla których różnice <5% wydają się bardzo istotne. Pomyślcie, jak by wyglądała ta tabelka przy wyłączonej optymalizacji filtrowania w sterownikach GF6 oraz po wykorzystaniu w testach RX800 nowych, dostępnych aktualnie sterowników? Może to lepiej odda znaczenie słowa "zbliżone", które użyłem we wcześniejszym zdaniu. Inna sprawa, że bynajmniej nie twierdzę, że 16-potokowy GF6800GT nie jest silniejszy od okrojonego RX800Pro. Natomiast kwestia tego, w jakim stopniu, pozostaje sprawą otwartą. Być może jest znacznie mocniejszy, niż wynikałoby to z wyników testów. Na razie chciałem jedynie zasugerować jego potencjalne możliwości.

Jak zwykle, interesujące jest również to, jak przekłada się to na cenę, jaką musimy tą punktację opłacić. Przybliżone, minimalne ceny kart opartych na danym układzie zostały porównane do wyników "uczty numerologa".

Tym razem stawce przewodniczy nasz wirtualny GT, co przy tych założeniach wydaje się oczywiste. Powyższą tabelę należy traktować z dużym przymrużeniem oka. Nie dlatego, że spodziewam się znacznych różnic w wynikach testów, ale ze względu na brak stabilności cen. Nawet w tej chwili nie jestem pewny, czy właśnie nie nastąpiły jakieś obniżki cen starszych kart (niezbędne, co właśnie pokazuje ta tabela) oraz nie wiem, jak będą docelowo wyglądać ceny nowych produktów. Trzeba poczekać aż nastąpi choć minimalne nasycenie rynku.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowa Generacja - II odsłona: MSI GeForce 6800 Ultra
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Sprzęt wykorzystywany do testów
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy ...)
 » Wydajność (...c.d. testów)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Zamiast podsumowania
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »