Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Nowa Generacja - II odsłona: MSI GeForce 6800 Ultra
    

 

Nowa Generacja - II odsłona: MSI GeForce 6800 Ultra


 Autor: Kris | Data: 22/06/04

Zamiast podsumowania

Krótkie podsumowanie drugiej odsłony artykułu "Nowa Generacja".

W związku z tym, że nie jest to recenzja w postaci finalnej, to na końcowe wnioski jest wciąż za wcześnie. Zobaczyliśmy co potrafi 16-potokowa architektura nVidia oraz ścięta do 12-potoków nowa architektura ATI. Na podstawie wyników GF6800U/GT6800GT* oraz RX800P nie należy prognozować możliwości pozostałych kart nowej generacji. 16-potokowy RX800XT PE może zarówno łatwo pokonać GF6800U jak i pokazać niewiele więcej od swojej słabszej wersji. Tak samo 12-potokowy GF6800 może wypaść na poziomie starszej generacji ATI jak i okazać się przebojem rynku. Taki jest niestety "urok" tej recenzji, że dopiero końcowa odsłona pozwoli na prawidłowe pozycjonowanie całego zestawu kart. Bardzo bym chciał, aby nie była ona tak poszatkowana, ale w związku z tym, że producenci nie są mi w stanie dostarczyć kart w tym samym czasie, a jednocześnie życzą sobie jak najszybszego ukazania się recenzji, to musiałem przyjąć taki właśnie tryb postępowania.

Jedynym pewnym wnioskiem dla kupującego jest, jak na razie sygnał, że najdroższe karty poprzedniej generacji przestały być w tym momencie atrakcyjnym zakupem. Nowe karty wchodzą na rynek w niewiele większej cenie, oferując znacznie wyższy poziom wydajności i nie ma wątpliwości, że starsze karty muszą zostać solidnie przecenione lub wycofane z oferty.

Nie przyszedł jeszcze czas, ani na przyznawanie laurek konkretnym kartom, ani na próbę ogólnej oceny całej gamy nowych produktów, ale muszę przyznać, że obie karty nowej generacji, jakie miałem przyjemność testować, zaprezentowały się znakomicie. W stosunku do poprzednika, Radeon X800 Pro jest w stanie osiągnąć 40-sto procentowy przyrost wyników testów, przy niemal bezgłośnej konstrukcji chłodzenia i prawie dwukrotnie mniejszym poborze mocy, natomiast GeForce 6800 Ultra osiąga ponad dwukrotny wzrost średniego framerate, przy zachowaniu zbliżonej funkcjonalności, oferując przy tym kilka zupełnie nowych możliwości i udowadniając, że kilka problemów, z którymi borykał się FX zostały w końcu rozwiązane. To wszystko w cenie, jaką jeszcze niedawno, trzeba było zapłacić za ich poprzedników.

Fakty te nie mogą żadnego recenzenta pozostawić obojętnym. Już sam przyrost mocy, biorąc pod uwagę historię wprowadzania kolejnych generacji układów, jaki dostarcza 12-potokowiec, mógłby w zasadzie zupełnie wystarczyć producentom do realizacji planów strategicznych, ale tym razem wygląda na to, że zarówno ATI jak i nVidia postanowiły rzucić na stół wszystkie "karty", niebezpiecznie skracając czas odzysku kosztów poniesionych na ich opracowanie. Na temat GT może nie będę się jeszcze wypowiadał. Na razie sugeruję po prostu utrwalić sobie te dwie literki. Ja je zapamiętałem dobrze.

Pewnie wnikliwi czytelnicy zauważą, że nie tylko powstrzymałem się do napisania wielu własnych przemyśleń podsumowujących, ale nawet i w stosunku do przetestowanych kart pominąłem opis kilku zagadnień. To wszystko pojawi się wraz z kolejnymi kartami, w następnych odsłonach recenzji. Kończę, mając nadzieję, że pozostawiłem jeszcze spory niedosyt informacji i już teraz zapraszam na dalsze rozwinięcie artykułu "Nowa Generacja"...


MSI NX6800 Ultra-T2D256
GeForce 6800 Ultra

?
?

?
?

?
?

?
?

Sapphire Radeon X800 Pro
Radeon X800 Pro


poprzednia strona (Uczta numerologa)    -   następna strona (Zamiast podsumowania)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowa Generacja - II odsłona: MSI GeForce 6800 Ultra
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Sprzęt wykorzystywany do testów
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy ...)
 » Wydajność (...c.d. testów)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Zamiast podsumowania
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision

MSI Polska      MSI Polska

ABIT Polska      ABIT Polska

Sapphire, Inc.      Sapphire, Inc.