Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Pełna recenzja kart nowej generacji !
    

 

Pełna recenzja kart nowej generacji !


 Autor: Kris | Data: 09/08/04

Opis karty nVidia GF6800GT

Karta GeForce 6800 GT, którą dostałem do laboratorium TwojePC była referencyjnym egzemplarzem testowym, wypożyczonym przez firmę nVidia. Trudno rozpatrywać kwestię wyposażenia, bo wraz z kartą dostałem tylko ulotkę i pudełko z grą Splinter Cell : Pandora Tommorow. Oczywiście kwestia dodatków zależy od tego, kto firmuję daną kartę i przygotowuje zestaw do sprzedaży. W kwestii hardware producenci powielają najczęściej rozwiązania referencyjne i pewnie zdecydowana większość kart (jeśli nie wszystkie) będzie wyglądała podobnie. Drobne różnice najczęściej dotyczą kwestii chłodzenia, zastosowanych pamięci oraz zestawu wyjść.


nVidia GF6800GT (kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

     
(kliknij, aby powiększyć)

nVidia GeForce 6800 GT oparty został na tym samym, zielonym laminacie co karta MSI 6800U. Modyfikacji uległo chłodzenie, a blok zasilania został odchudzony z części elementów. Na śledziu, zamiast 2x DVI z wersji Ultra, mamy standardowy zestaw VGA, DVI oraz TV-out (miniDIN 4-piny). Wentylator, choć również kształtu "turbinowego" (strumień odśrodkowy), został zmniejszony o połowę wraz z całym radiatorem (wysokość). Dzięki temu karta nie zajmuje dodatkowego slotu PCI. Radiator "główny" przykrywa również pamięci. Dodatkowy, umożliwia lepsze odprowadzanie ciepła z elementów mocy stabilizatora. Kartę wyposażono w pojedyncze gniazdo zasilania (Molex). Bez podłączonej wtyczki z zasilacza uaktywnia się brzęczyk i głośnym piskiem informuje nas o zaistniałej sytuacji. Osiem kości Samsung GDDR3 2.0 ns, takich samych jak w wersji Ultra, umieszczono na awersie wokół układu graficznego. Karta waży 310g.

     
(kliknij, aby powiększyć)

Wentylator, bezpośrednio po włączeniu komputera, uderza nas w uszy niezłym hałasem, który wyraźnie przycicha po wrzuceniu sterowników. Chłodzenie jest nieco cichsze niż te, którym charakteryzuje się MSI GF6800Ultra, choć nadal mnie osobiście nieco drażniło. Rozwiązania chłodzenia o zbliżonym poziomie hałasu ma wiele kart i pewnie ta w sam raz nawet nie należała do najgłośniejszych. Tym nie mniej, zainteresowany stworzeniem cichego peceta, użytkownik będzie musiał przemyśleć jakieś konkretne modyfikacje. Jakość obrazu na pulpicie była znakomita. Brak zastrzeżeń do 1600x1200 @ 85Hz. Powyżej nie sprawdzałem.

W czasie intensywnej pracy laminat rozgrzewał się do temperatury 55 stopni, natomiast okolice stabilizatora do 60 stopni. Pobór mocy z sieci energetycznej sięgał 80W. Z domyślnego taktowania 350/500MHz (rdzeń/pamięć) udało mi się podkręcić kartę do wartości 420/590MHz. Jak na referencyjny egzemplarz testowy, to dosyć mizerny wynik.

Najniższe ceny kart GeForce 6800 GT, jakie widziałem w ofercie sklepów internetowych, wynosiły ok. 2150 zł.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pełna recenzja kart nowej generacji !
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Opis karty nVidia GF6800GT
 » Opis karty PoV GF6800
 » Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE
 » Opis Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Opis Gainward GeForce 6800 GT
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Jakość obrazu: Filtrowanie tekstur
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »