Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pełna recenzja kart nowej generacji !
    

 

Pełna recenzja kart nowej generacji !


 Autor: Kris | Data: 09/08/04

Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE

Ostatni dotarł do mnie Radeon X800 XT Platinium Edition. Podobnie jak testowany wcześniej RX800Pro, wypożyczony został przez Sapphire Inc., producenta karty.


Sapphire Radeon X800 XT PE (kliknij, aby powiększyć)

Radeon X800XTPE jest najmocniejszą i oczywiście najdroższą kartą ATI nowej generacji. 16-potoków, taktowanie 520MHz dla rdzenia i 560MHz dla pamięci.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Karta zapakowana jest w średniej wielkości pudełko, podobne do tego, które kryło wersję dwunastopotokową. Również i tym razem do zakupu zachęca wizerunek obcego. Metalizowane czcionki, wytłoczenia, okienko z podglądem karty, uchylna zapadka. Staranność przygotowania szaty graficznej widoczna w każdym detalu. W pudełku znalazłem, oprócz karty, następujące wyposażenie:
  • Instrukcja instalacji karty w sześciu językach (bez polskiego, ok. 10 stron na język)
  • Płyta CD z odtwarzaczem CyberLink PowerDVD 5.0 w wersji 2-kanałowej
  • Płyta CD z tweakerem RedLine v1.93
  • Płyta CD ze sterownikami (Catalyst v4.5)
  • Dwie płyty CD z pełną wersją gry Prince of Persja : The Sands of Time
  • Płyta CD z pełną wersją gry Splinter Cell : Pandora Tomorrow
  • Rozgałęźnik zasilania przydatny, gdy nie mamy wolnych gniazd Molex z zasilacza
  • Kabelek TV-Out do podłączenia wyświetlaczy (telewizor, rzutnik itd.) z wejściem YPrPb (YUV, Component), miniDIN 7-pin -> 3x Cinch
  • Kabelek VIVO (miniDIN 9-pinów -> 2x Cinch + 2x miniDIN 4-piny) zapewniający wejście i wyjście wizyjne w standardach Composite i S-Video.
  • Firmowa nalepka na komputer
W stosunku do karty X800Pro nie było w zestawie ani przejściówki DVI->VGA, ani kabelków Composite i S-Video. Mam nadzieję, wynika to jedynie z faktu, że jest to egzemplarz, który już był wcześniej testowany i część wyposażenia, przez nieuwagę, mogła "opuścić" pudełko. Oczywiście poproszę producenta o zweryfikowanie tej kwestii. Poza tym, wyposażenie oceniam bardzo dobrze. Dwie nowe, uznane gry, odtwarzacz DVD w najnowszej wersji (niestety dwukanałowej), kabelek komponentowy YPrPb (nowość, o której wspominałem w opisie karty X800Pro) do wyprowadzenia standardu HDTV, wejście i wyjście wizyjne (VIVO).

  
(kliknij, aby powiększyć)

Karta oparta jest na laminacie takim samym jak X800Pro. Podstawową różnicą, która rzuca się w oczy, jest zastąpienie koloru czerwonego niebieskim. W drugiej kolejności, można zwrócić uwagę na układ ATI Rage Theater, odpowiedzialny za funkcję "VideoIn", wlutowany na rewersie oraz wewnętrzne, żółte, czteropinowe gniazdo, będące dodatkowym wejściem wizyjnym. Można sobie wyobrazić wyprowadzenie odpowiednich gniazd dla sygnału Composite i S-Video, umieszczonych na frontowej ściance komputera. Podwójny mikroprzełącznik na rewersie zmienia standard PAL-NTSC oraz zapewnia wybór gniazda wejściowego wizji.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Trzecim elementem, który wyróżnia karty X800XTPE, są zastosowane pamięci. Tym razem są to kości GDDR3 Samsunga o nominale 1.6ns. Osiem modułów rozmieszczono po obu stronach laminatu. Pamięci nie zostały wyposażone w dodatkowe radiatory. Chłodzenie niczym nie różni się od poprzednio testowanej karty X800. Miedziana płyta, kanaliki z blaszek, pokrywka, 7-centymetrowy wentylator o dużej liczbie łopatek podłączony trzema kabelkami. Nawet nalepka na pokrywce jest identyczna. Karta waży 340g. Na śledziu gniazda VGA, DVI oraz VIVO (miniDIN 9-pinów).

  
(kliknij, aby powiększyć)

Niezbędne jest dostarczenie karcie dodatkowej mocy bezpośrednio z zasilacza, poprzez gniazdo Molex. Bez podłączenia wtyczki zobaczymy komunikat:

Wentylator działa równie cicho jak w słabszej wersji X800. Na początku wita nas huraganem, a po dwóch sekundach cichnie poniżej granicy słyszalności. Choć w czasie testów nie zmieniła się jego prędkość obrotowa to oczywiście nie mogę wykluczyć, że przy długotrwałym obciążeniu grafiką 3D i w nieco gorzej wentylowanej obudowie, nie "wskoczy" na wyższy bieg obrotów. Nic takiego jednak w czasie moich badań nie nastąpiło. Wentylator działa niemal bezgłośnie. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to jeden z pretendentów do tronu dla najwydajniejszej karty graficznej, jest to wynik wręcz zdumiewający, a jednocześnie jeden z ważniejszych parametrów użytkowych. Oczywiście dla tych, którzy cenią sobie ciszę działania peceta. Żadne dodatkowe, specjalne konstrukcje, kupowane w celu zmniejszenia poziomu hałasu, nie są potrzebne. Jakość obrazu bez zarzutu w zakresie do 1600x1200@85Hz. Żadnych zmian w stosunku do X800Pro, czy innych topowych kart Radeon.


(kliknij, aby powiększyć)

W czasie pracy laminat i radiator nagrzewały się do ok. 65 stopni natomiast kości pamięci potrafiły dochodzić do ok. 75 stopni. Nie wywoływało to jednak żadnych zakłóceń w działaniu karty. Z domyślnych 520/560MHz (rdzeń/pamięć) udało mi się osiągnąć niewielkie przetaktowania do wartości 550/600MHz. Słabe możliwości nadtaktowania 16-stopotokowego rdzenia wydają się naturalne przy kartach z najwyższej półki, natomiast spodziewałem się nieco lepszych osiągów pamięci 1.6ns (teoretycznie do 625MHz). Być może wymagałoby to zwiększenia napięcia, a tym samym znaczące zwiększenie poboru mocy i konieczność zastosowania radiatorów. W związku z niewielkim przyrostem mocy karty raczej nie widzę sensowności podkręcania zegarów.

Po wygrzaniu, obciążona karta pobierała z sieci energetycznej około 65W mocy. Znacznie więcej niż domyślnie taktowany X800Pro, ale i mniej od konkurencji. Odradzałbym jednak próby połączenia tej konstrukcji ze słabej klasy zasilaczem.

Karta pojawiła się w sklepach w cenie od 2500 zł. Gwarancja 2 lata.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pełna recenzja kart nowej generacji !
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Opis karty nVidia GF6800GT
 » Opis karty PoV GF6800
 » Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE
 » Opis Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Opis Gainward GeForce 6800 GT
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Jakość obrazu: Filtrowanie tekstur
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »