Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pełna recenzja kart nowej generacji !
    

 

Pełna recenzja kart nowej generacji !


 Autor: Kris | Data: 09/08/04

Opis Gainward GeForce 6800 Ultra

Pełna jej nazwa to Gainward PowerPack! Ultra/2600 TV-DVI-DVI Golden Sample. Karta pożyczona została przez firmę Multimedia Vision - dystrybutora Gainward w Polsce. Duże pudło w typowej dla tego producenta szacie graficznej kryło oprócz karty:

  
(kliknij, aby powiększyć)

  • 2x płyta CD z pełną wersją gry Chrome
  • Obszerna, kolorowa instrukcja instalacji i obsługi karty w języku polskim. 64 strony z opisem instalacji, podłączeń ekranów, ustawień sterownika, dodatkowego oprogramowania i słowniczkiem pojęć. Wzór do naśladowania dla innych dystrybutorów.
  • Uproszczona instrukcja instalacji w języku angielskim
  • Płyta CD z oprogramowaniem WinDVD 4 w wersji wielokanałowej
  • Płyta CD z oprogramowaniem muvee autoProducer 3 do automatycznego tworzenia filmów
  • Voucher uprawniający do zakupu wybranych elementów wyposażenia peceta po preferencyjnych cenach
  • 2x rozgałęźnik zasilania Molex
  • Przejściówka S-Video (miniDIN 4-piny) -> Composite (Cinch)
  • 2x przejściówka DVI -> VGA
  • Płyta CD ze sterownikami (v61.72) i oprogramowaniem narzędziowym EXPERTool (v3.17)
Wyposażenie kompletne. W zestawie znajdziemy wszystkie przydatne dodatki sprzętowe. Osobiście wolałbym zamiast autoProducera (karta nie ma wejścia wizyjnego) drugą grę ale to już kwestia gustu. Voucher informuje nas w językach obcych, o możliwości preferencyjnego zakupu zasilacza 550W (dwa wentylatory, czerwony kolor) wraz z kartą USB2.0/FireWire oraz oprogramowaniem Intervideo WinCinema w cenie 99 Euro. Zainteresowany musiałby zgłosić chęć skorzystania z oferty w niemieckiej centrali Gainward'a. Szczerze mówiąc nie wiedzę specjalnego przeboju, a i sama procedura nie nastraja optymizmem. Przy okazji można z tej ulotki dowiedzieć się, że karta wymaga ok. 120W do prawidłowego działania i Gainward poleca stosowanie jej z zasilaczami 480W, a przynajmniej większymi niż 350W.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Sama karta wygląda na referencyjny produkt ze zmodyfikowanym chłodzeniem. Zielony, duży laminat nosi oznaczenia nVidia. Tym razem jednak użyto pamięci GDDR3 1.6ns Samsung, w ośmiu modułach rozmieszczonych na awersie wokół rdzenia. Układ graficzny przykrywa wręcz gigantyczny miedziany radiator oparty na grubej płycie bazowej oraz szeregu pionowych listków wysokości 1,5cm. Pamięci umieszczone są pod oddzielną wspólną płytką (ok. 2mm) z czterema wysokimi radiatorkami nad każdym "dwupakiem" pamięci. Prawdopodobnie aluminium. Całość pokryta lakierem, w typowym dla Gainwarda kolorze. Radiatory chłodzą dwa 6-centymetrowe wentylatory z dwupinowym podłączeniem umieszczone na stelażu zapewniającym bardziej "kompaktowy" kształt całej konstrukcji, ale który może również utrudniać dostęp do gniazd w niektórych płytach głównych. Wspornik wykonany jest starannie, ma wytłoczenia i dobrze pokrywa go matowy lakier w charakterystycznym kolorze. Pozostałe elementy nie różnią się od konstrukcji referencyjnej. Radiator na elementach stabilizatora, na podwójnym śledziu dwa wyjścia DVI oraz TV-Out (miniDIN 4-piny), brzęczyk, dwa gniazda Molex. Kompletnie wyposażona karta waży aż 545g (standard AGP to 250g) i warto pamiętać o mocnym przykręceniu jej śledzia do obudowy.

  


(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Po uruchomieniu systemu dostajemy w uszy potężną dawkę decybeli, a oba wentylatory rozświetlają nam na czerwono wnętrze peceta. Tandem wirników Gainward'a nie jest być może równie głośny co referencyjna turbina, ale z uwagi na dużą ilość wyższych tonów, równie nieprzyjemny w odbiorze. Nie zwlekając ani chwili zainstalowałem sterowniki. Szum chłodzenia natychmiast zmniejszył się do znacznie spokojniejszych wartości, ale wciąż trudno to nazwać cichym lub nawet średnio głośnym. Dalszym posunięciem jest instalacja dedykowanego tweakera dla kart Gainward o nazwie EXPERTool. Spowodowało to dodatkowe zmniejszenie hałasu, choć już nie tak spektakularne, jak instalacja sterownika. Narzędzie daje nam możliwość ustawienia obrotów na stałym poziomie (oddzielnie dla 2D i 3D) oraz w trybie automatycznym. Karta nie miała problemów ze stabilną pracą przy maksymalnym wyciszeniu (ustawienie 50%) i prawdę mówiąc, biorąc pod uwagę potężny miedziany blok przykrywający rdzeń, być może wytrzymałaby nawet niższe obroty. Nie ulega wątpliwości, że jest to konstrukcja o charakterze "wyczynowym", przeznaczona dla odpowiedniego kręgu odbiorców. Mnie osobiście brzmienie wentylatorów wydaje się męczące i szukałbym innych rozwiązań. Przy takim radiatorze próbowałbym nawet zastosować pojedynczy, duży wentylator na wolnych obrotach. To jednak już zależy od preferencji własnym. Na pewno znajdą się tacy na których brzmienie chłodzenia Gainwarda robi wrażenie zbliżone do warkotu silnika sportowego samochodu. Oczywiście jeśli ktoś jest maniakiem czterech kółek. Bez przeróbek sprzętowych (sam soft) mamy poziom, który określam jako głośny-średni, ze sporą ilością wysokich tonów. Muszę przyznać, że nie do końca rozumiem pomysł z takimi wentylatorami. Dmuchają od góry bez żadnego ukierunkowania strumienia co powoduje spore zawirowania powietrza w obudowie. Efektywność nie wydaje się najlepsza.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Instalacja EXPERTool'a automatycznie przetaktowuje kartę do poziomu 430/600MHz. Chyba dla nikogo nie ma już wątpliwości, że karta ma pamięci 1.6ns. Być może znajdą się egzemplarze, które podkręcają się tak samo, lub nawet lepiej, ale warto pamiętać, że w tym przypadku mamy na to gwarancję producenta, już w momencie zakupu karty. To jest właśnie idea dopisku "Golden Sample" w nazwie karty. Dodatkowe testy wykazały możliwości dalszego, niewielkiego przetaktowania do 435/620MHz. Sądzę, że jest to wartość bardziej zbliżona do rzeczywistości sklepowej, niż referencyjna karta którą poprzednio testowałem. W czasie intensywnej pracy, domyślnie taktowana karta pobierała z sieci ok. 85W mocy i rozgrzewała się do 50-55 stopni. Najcieplejsze były okolice stabilizatora. Jakość obrazu bez zarzutu. Znakomite możliwości do 1600x1200@85Hz włącznie.

Sugerowana cena detaliczna wynosi 2795 zł. Gwarancja 3 lata w systemie S.O.S (serwis odbiera sprzęt).Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pełna recenzja kart nowej generacji !
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Opis karty nVidia GF6800GT
 » Opis karty PoV GF6800
 » Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE
 » Opis Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Opis Gainward GeForce 6800 GT
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Jakość obrazu: Filtrowanie tekstur
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »