Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Pełna recenzja kart nowej generacji !
    

 

Pełna recenzja kart nowej generacji !


 Autor: Kris | Data: 09/08/04

Opis Gainward GeForce 6800 GT

Kompletne oznaczenie tej karty to Gainward PowerPack! Ultra/2400 TV-DVI-DVI Golden Sample. Ultra/2400 Gainwarda oznacza model GeForce 6800 GT 256MB. Karta pożyczona została przez firmę Multimedia Vision - dystrybutora Gainward w Polsce. W takim samym pudełku, jak wersja Ultra, znajdziemy niemal identyczne wyposażenie (oprócz samej karty):

  
(kliknij, aby powiększyć)

  • 2x płyta CD z pełną wersją gry Chrome
  • Obszerna, kolorowa instrukcja instalacji i obsługi karty w języku polskim. 64 strony z opisem instalacji, podłączeń ekranów, ustawień sterownika, dodatkowego oprogramowania i słowniczkiem pojęć. Wzór do naśladowania dla innych dystrybutorów.
  • Uproszczona instrukcja instalacji w języku angielskim
  • Płyta CD z oprogramowaniem WinDVD 4 w wersji wielokanałowej
  • Płyta CD z oprogramowaniem muvee autoProducer 3 do automatycznego tworzenia filmów
  • Voucher uprawniający do zakupu wybranych elementów wyposażenia peceta po preferencyjnych cenach
  • Rozgałęźnik zasilania Molex
  • Przejściówka S-Video (miniDIN 4-piny) -> Composite (Cinch)
  • 2x przejściówka DVI -> VGA
  • Płyta CD ze sterownikami (v61.45) i oprogramowaniem narzędziowym EXPERTool (v3.17)
W zasadzie jedyną różnicą w stosunku do Ultra/2600 jest brak drugiego rozgałęźnika zasilania. Oczywiście związane jest to z pojedynczym gniazdem Molex, dostarczającym karcie energię prosto z zasilacza. Kompletne wyposażenie. Opis może co do słowa pokrywać się z droższą wersją.

Dodatkowo uzyskałem informację, że producent zamierza niedługo dodać do karty Ultra/2400 pełną wersję gry Doom3 (Chrome niezależnie dorzuca dystrybutor - firma Multimedia Vision). W oczywisty sposób podniesie to atrakcyjność oferty.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Tym razem mamy do czynienia z konstrukcją wykonaną samodzielnie przez Gainwarda. Do tego różniącą się funkcjonalnie, od wersji referencyjnej. Karta oparta jest na laminacie w czerwonym kolorze i nosi oznaczenia producenta. Oczywiście znacznie lepiej prezentuje się w połączeniu z własnych chłodzeniem. Przynajmniej kolorystycznie. Osiem pamięci BGA GDDR3 Samsung 2.0ns umieszczono parami dookoła rdzenia. Chłodzenie jest identyczne jak w wersji Ultra. Również i tutaj mamy do czynienia z dużym blokiem miedzianym i dwoma, podświetlanymi na czerwono wentylatorami 6cm na specjalnym stelażu. Śledź jest pojedynczy, ale konstrukcja uniemożliwia wykorzystanie najbliższego, w stosunku do AGP, slotu PCI podobnie, jak w droższej wersji. Tym nie mniej sama instalacja w przypadku węższego śledzia jest wygodniejsza. W odróżnieniu do wersji referencyjnej Gainward 6800GT ma dwa wyjścia DVI, czyli najbardziej elastyczne z rozwiązań znanych z kart dwuekranowych. Dodatkowo, na śledziu jest również wyjście TV-Out (miniDIN 4-piny). Wygodniejsze jest również podłączenie zasilania, które w przypadku tej karty opiera się na pojedynczym gnieździe Molex. Moim zdaniem pomysł z dwoma, w przypadku kart Ultra, był niepotrzebny. Karta waży niemal tyle samo, co mocniejsza wersja. Waga wskazała 520g. Przypominam o fakcie znaczącego przeciążenia specyfikacji mechanicznej AGP (250g) i konieczności solidnego przykręcenia karty do obudowy. Niepokojący jest również fakt, że stelaż powoduje, że karta jest bardzo szeroka na całej swojej długości, a ta jest przecież nie mała. Mam nadzieję, że nie utrudni to dostępu do gniazd w niektórych płytach głównych.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

W kwestii walorów użytkowych w stosunku do jakości obrazu, czy głośności chłodzenia, różnic w stosunku do konstrukcji Gainward Ultra/2600 w zasadzie nie ma. Mogę jedynie powtórzyć, że nie do końca rozumiem pomysł z takimi wentylatorami. Dmuchają od góry bez żadnego ukierunkowania strumienia, co powoduje spore zawirowania powietrza w obudowie. Jak dla mnie efektywność chłodzenia nie jest najmocniejszą stroną tego rozwiązania. Jedyna zmiana jaką zaobserwowałem to fakt braku spowalniania wentylatorów przez same sterowniki. EXPERTool jest absolutnie niezbędny. Spory hałas pomimo zmniejszenia obrotów o 50%. Obraz bez zarzutu. W czasie gry, po dłuższym wygrzaniu, pobór mocy sięgał 80W, a temperatura cieplejszych elementów karty zawierała się w przedziale 50-55 stopni (najcieplejszy był stabilizator). Pomiary dokonywałem przy domyślnym taktowaniu z bios (350/500MHz).

  
(kliknij, aby powiększyć)

EXPERTool podwyższa taktowanie do poziomu gwarantowanego przez "Golden Sample", czyli 400/550MHz. Jest to dokładnie taktowanie wersji 6800 Ultra i kupując tą kartę na pewno nie będziemy mieć słabszych "osiągów". Dalsze podkręcanie doprowadziło mnie to taktowania 415/590MHz, czyli tylko 5% mniej (rdzeń i pamięć) od droższego o ok. 450 zł modelu Ultra. Tego nie da się "poczuć" w żadnej grze, a jedynie drobiazgowe testy wykażą różnicę. Warto o tym pamiętać. Nie będę ukrywał, że model 6800GT jest dla mnie znacznie ciekawszą propozycją, niż wersja Gainward Ultra/2600. Praktycznie nic nie tracimy, a nawet zyskujemy w kwestii podłączenia zasilania, pojedynczego śledzia i lepiej dobranej kolorystyki.

Sugerowana cena detaliczna wynosi 2345 zł. Gwarancja 3 lata w systemie S.O.S (serwis odbiera sprzęt).Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pełna recenzja kart nowej generacji !
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Opis karty nVidia GF6800GT
 » Opis karty PoV GF6800
 » Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE
 » Opis Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Opis Gainward GeForce 6800 GT
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Jakość obrazu: Filtrowanie tekstur
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »