Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pełna recenzja kart nowej generacji !
    

 

Pełna recenzja kart nowej generacji !


 Autor: Kris | Data: 09/08/04

Uczta numerologa

Mam nadzieję, że ilość testów jest wystarczająca dla właściwego określenia możliwości kart. Proponuję trochę matematyki systematyzującej wyniki osiągane w benchmarkach. W związku z brakiem wyników Gun Metal 2 dla wszystkich kart, nie bierze on, podobnie jak testy typowo syntetyczne, udziału w porównaniu.

Już w poprzednich recenzjach opisywałem swoją metodę zestawiania wyników. W skrócie, jest to przeliczenie różnic wyników na skalę punktową 0-10 (najlepszy wynik dostaje 10 punktów, a reszta proporcjonalnie), wyciągnięcie średniej i porównanie jej w skali procentowej. Przypominam, że jest to konkurs wyników, a nie wydajności.

Końcowe zestawienie wygląda następująco:

Najpierw kilka słów należy się karcie GF6800. Jako, że nie przeszła jednego testu to wynik jest średnią tylko tych, które "zaliczyła". Oczywiście ktoś mógłby twierdzić, że skoro tym testem była gra, która gorzej działa na kartach nVidia niż ATI, to w ten sposób pozycja karty wzrosła "sztucznie". To prawda, ale z drugiej strony cały zakres testów przygotowany był dla kart wyposażonych w 256MB pamięci lokalnej i w zasadzie GF6800 osiągnął wynik, który faktycznie nieco go krzywdzi. Warto o tym pamiętać.

Zwycięzcą porównania wyników testów została karta Radeon X800XTPE, osiągając prawie 10-procentową przewagę nad drugą w kolejności GeForce 6800 Ultra. Trzeci uplasował się GF6800 GT, wyprzedzając RX800Pro o 5%. Następny jest, z dużą stratą, GF6800, który osiągnął niewielką przewagę nad R9800XT. Stawkę zamyka FX5950. Dodatkowo warto zauważyć, że X800XTPE osiąga 2x wyższe wyniki od leadera poprzedniej generacji. To bardzo duży skok. Jeszcze większa jest różnica pomiędzy generacjami nVidia. Gratulujemy ATI, gratulujemy nVidia. Nowe produkty wręcz rozgramiają swoich poprzedników.

Jak zwykle, interesujące jest również to, jak przekłada się to na cenę, jaką musimy tą punktację opłacić. Przybliżone, minimalne ceny kart opartych na danym układzie zostały porównane do wyników "uczty numerologa".

Również i w tym porównaniu warto spojrzeć na GF6800 nieco łagodniej, niż wynikałoby to z tabeli. Praktycznie, jak dla mnie X800Pro, X800XT, GF6800 oraz GF6800GT mają dobrze określoną cenę w stosunku do wyników testów z recenzji. Nieco słabiej wypada w tym zestawieniu GF6800Ultra, natomiast R9800XT czy FX5950 wydają się zdecydowanie za drogie, w stosunku do swoich możliwości.

Jako, że zrobiłem dodatkowe porównanie kart Radeon 9800 Pro i GeForce 6800 (obie wyposażone w 128MB pamięci lokalnej) to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć dla nich oddzielne tabele "uczty numerologa". W związku z tym, że ustawienia testów były już inne, to tym razem GF6800 nie może mieć żadnej taryfy ulgowej.

Wnioski są następujące. GF6800 jest oczywiście wyraźnie mocniejszy od R9800Pro, ale w związku z dużą różnicą w cenie jego "opłacalność" jest już nieco niższa. Przyrost mocy jest konkretny, ale "dusigrosz" musi się liczyć z tym, że nie do końca pokryje on dodatkowy koszt zakupu.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pełna recenzja kart nowej generacji !
 
 » Wstęp
 » Teoria (technologia, pamięć, wierzchołki)
 » Teoria (piksele)
 » Teoria (fsaa, inne)
 » Teoria (słowniczek, tabela zbiorcza)
 » Opis karty Gainward GFFX5950U
 » Opis karty Abit R9800XT
 » Opis karty Sapphire RX800P
 » Opis karty MSI GF6800U
 » Opis karty nVidia GF6800GT
 » Opis karty PoV GF6800
 » Opis karty Sapphire Radeon X800 XT PE
 » Opis Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Opis Gainward GeForce 6800 GT
 » Wydajność (teoria, opis metod)
 » Wydajność (testy)
 » Jakość obrazu: FSAA
 » Jakość obrazu: Filtrowanie tekstur
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »