Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł
    

 

Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł


 Autor: Kris | Data: 05/11/03

Testy cz. IV - Final Fantasy, Halo, Tomb Raider, HL2

Final Fantasy

Oficjalny benchmark najnowszej gry z serii Final Fantasy. Uruchamiam, ustawiam podstawowe parametry, wciskam przycisk „startowy”. W dolnym rogu ekranu ukazuje się licznik. Zapamiętuję ostatnią wartość przed zakończeniem dema. Trochę dziwne, ale taka jest zasada pomiaru. To nie jest mój ulubiony gatunek gier, ale w sam raz chciałem wykazać się pewną elastycznością w zakresie doboru nowych testów. Znowu na pierwszym miejscu Radeon 9100. Drugi jest R9000Pro a trzeci R9200. Potem FX'y zaraz przed GF3. Stawkę zamyka FX z szyną 64-bitową. Generalnie mogę uznać zwycięstwo Radeonów. Proszę jednak pamiętać, że to tylko liczby.

Halo

Halo. Jedna z najnowszych gier Dx9. Zawarty w grze benchmark umożliwia wymuszenie wersji Pixel Shader. Test przeprowadziłem w trybie 1024x768. Można więc porównywać różne karty oraz ocenić najlepszy tryb dla danego układu. Przy PS1.1 wielkich różnic nie ma. Na prowadzeniu GF3 i R9100. PS1.4 (Dx8.1) zdecydowanie lepiej działa na kartach ATI niż na FX’ach (GF3 nie ma obsługi tej wersji PS). Komplet efektów mogą zobaczyć jedynie posiadacze kart FX, ale trzeba przyznać, że we wszystkich trybach gra chodzi dosyć ospale. Niezbędne są ograniczenia rozdzielczości i efektów. To chyba nie tylko moje zdanie, ale sądzę, że Microsoft mógłby się nieco lepiej przyłożyć do tej produkcji. Również na jednej z map daje się zauważyć błąd wyświetlania tła na kartach Radeon. Jednak poziom kompatybilności nowszych konstrukcji ATI jest znacznie lepszy niż starszej generacji. W poprzednim teście, w którym występowały Radeony 9600 nie było żadnych problemów z obrazem.

Tomb Raider

Tomb Raider: Angel of Darkness. Kolejna gra Dx9 wykorzystująca nowy Pixel Shader 2.0. Benchmark jest możliwy dzięki odpowiedniej funkcji wbudowanej w patch 49. Niestety łatka krótko cieszyła się radością oficjalnego pobytu w Internecie, bo ponoć na skutek interwencji nVidia (jeden ze sponsorów gry) została „zdjęta”. Teraz pojawił się patch 52, który w zasadzie nic nie wnosi nowego oprócz skasowania możliwości robienia porównań. Aby sprowadzić wszystkie karty do wspólnego "mianownika" musiałem wyłączyć jeden z efektów w stosunku do ustawień, które użyłem w poprzednim artykule a konkretnie, zmniejszyć poziom detali obiektów, bo gra przestała startować na starszych kartach ATI. Pozostałe ustawienia są wręcz mordercze dla układów. W zasadzie skopiowane zostały z ustawień „max quality” zaproponowanych przez serwis Beyond3D łącznie z filtrowaniem anizotropowym. Na prowadzeniu Radeon 9100, po nim Radeon 9000Pro a na trzecim miejscu R9200 wraz z GF3. Karty FX dopiero na końcu stawki. Dla zainteresowanych dodam, że w ustawieniach PS1.1 takich jak w teście 600-tek FX5200 Ultimate miał 22.5 fps a w PS2.0 9.5 fps. Oczywiście w przypadku tej gry, specyfikacja Dx9 pozostaje tylko pustym hasłem, bo spadek wydajności jest kolosalny.

HL2 Beta

Miałem również okazję przeprowadzić porównanie, o które prosiło wiele osób w listach. Daleka od doskonałości wersja HL2, która "wyciekła" do sieci. Test przeprowadzony nagranym przez Digit-Life demem Coast w trybie 1024x768. Radeony przed FX5200 i to ze sporą różnicą. Nie jest to wersja finalna, więc nie należy się nią specjalnie przejmować. Chyba jednak warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Zdecydowanie wydajniejsze działania FX na porcie Dx8 niż Dx9 oraz stosunkowo wysoki poziom fps jak na karty z najniższej półki cenowej. Może niepotrzebnie niektórzy straszą właścicieli tańszych kart tą grą? Niestety tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku. Na razie jest to tylko ciekawostka "przyrodnicza" i mam nadzieję, że jej upublicznienie nie skończy się dla mnie linczem.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł
 
 » Wstęp
 » Karty
 » Asus V9520 Magic/T
 » Gainward GF3 PowerPack! Ti/450 TV "GS"
 » HIS Radeon 9200 64MB VIVO
 » Hercules 3D Prophet 9000 Pro 128MB
 » Prolink PixelView GeForceFX 5200 128MB Ultimate
 » Prolink PixelView GeForceFX 5200 64MB
 » Sapphire Radeon 9000 64MB TV Bulk
 » Sterowniki
 » Testy cz. I - Serious Sam, CodeCreatures, Gun Metal 2
 » Testy cz. II - X2, Sprinter Cell, UT 2003
 » Testy cz. III - Moto GP2, Chameleon, AquaMark 3
 » Testy cz. IV - Final Fantasy, Halo, Tomb Raider, HL2
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »