Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł
    

 

Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł


 Autor: Kris | Data: 05/11/03

Podkręcanie

Oczywiście nie może zabraknąć porównania możliwości kart w zakresie nadtaktowania. Karty z układami nVidia podkręcałem korzystając z możliwości, jakie daje sam sterownik po odpowiednim wpisie do rejestrów (zmienna CoolBits) oprócz FX5200 64-bity Prolinka, w przypadku, którego skończyła się skala "suwaka" i musiałem użyć PowerStripa. Z Radeonami jest znacznie więcej problemów w tej kwestii. Podkręcaniem zajął się program RadClocker, ale przy kartach R9000 sprawa może być znacznie bardziej skomplikowana. Kiedyś w ogóle nie udało mi się tych kart podkręcić, ale czas zrobił swoje. Utrudnienia są w zasadzie dwa i ściśle zależą od konkretnego modelu. Jednym jest blokada podkręcania na poziomie sterownika a drugim częściowy brak zgodności z tweakerami. W pierwszym przypadku należy przed wgraniem sterowników potraktować plik ati2mtag.sys nowym skryptem ATIOverclockingAntiprotection RivaTunera a w drugim przypadku ustawić (zaawansowane opcje) w RadClocker skok taktowania na 3MHz. Oczywiście to dotyczy tylko niektórych kart, bo np. Hercules nie dosyć, że nie był w żaden sposób blokowany, to nawet producent załączył na CD odpowiedni program do podkręcania.

Do wyznaczenia średniego wzrostu fps po podkręceniu użyłem trzech, szczególnie podatnych testów. Sprinter Cell najlepiej wyznaczał graniczne wartości taktowania pamięci natomiast rdzeń doskonale obciążał nowy Tomb Raider. Dzięki nowej funkcji VPU Recover wprowadzonej do sterowników Catalyst 3.8 testowanie możliwości rdzenia było znacznie prostsze bo przy zbyt dużych wartościach taktowania układu nie następował zwis systemu tylko reset samej karty wraz z odpowiednim komunikatem. To może się podobać nałogowym podkręcaczom.

Końcową wartość zbiorczą możliwości nadtaktowania obliczyłem biorąc średnią z powyższych wzrostów testowych wartości fps. Tabela przedstawia się następująco:

Na prowadzeniu FX’y. Szczególnie model 64-bitowy Asusa zdeklasował wszystkich. Potem dopiero R9000Pro Herculesa oraz R9200 HIS’a. GF3Ti200 Gainwarda nieco rozczarował, bo kiedyś trafiłem na lepszy w tym zakresie egzemplarz. Nie wiem czy to kwestia trochę cichszego wentylatora czy gorszych pamięci, ale wśród zestawu testowego nie błyszczy. Na końcu Asus vel Sapphire, który w zasadzie w ogóle się nie podkręcił.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Karty GeForceFX 5200 kontra rywale z przedziału 250-400 zł
 
 » Wstęp
 » Karty
 » Asus V9520 Magic/T
 » Gainward GF3 PowerPack! Ti/450 TV "GS"
 » HIS Radeon 9200 64MB VIVO
 » Hercules 3D Prophet 9000 Pro 128MB
 » Prolink PixelView GeForceFX 5200 128MB Ultimate
 » Prolink PixelView GeForceFX 5200 64MB
 » Sapphire Radeon 9000 64MB TV Bulk
 » Sterowniki
 » Testy cz. I - Serious Sam, CodeCreatures, Gun Metal 2
 » Testy cz. II - X2, Sprinter Cell, UT 2003
 » Testy cz. III - Moto GP2, Chameleon, AquaMark 3
 » Testy cz. IV - Final Fantasy, Halo, Tomb Raider, HL2
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »