Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Dwie obudowy Antec Performance Plus
    

 

Dwie obudowy Antec Performance Plus


 Autor: Massai | Data: 15/02/03

Zasilacze

Na deser zostawiłem serca obudów, czyli zasilacze. W obudowach zastosowano zasilacze: TruePower 330 i TruePower 430.

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Parę słów na temat technologii.

Firma Antec postawiła sobie nieco wyższe wymagania niż te wynikające ze specyfikacji ATX. Standardowa specyfikacja dopuszcza wahania napięcia w granicach 5 % (dla napięć +3,3v, +5v i 12v), podczas gdy wewnętrzne wymogi dla zasilaczy Antec ograniczają te wahania do 3%. Oznacza to, że widełki poziomów napięć wynoszą dla poszczególnych napięć 3.20 - 3.40 /4.85 - 5.15/11.64-12.36 wobec standardowych 3.14-3.47/4.75 - 5.25/11.40-12.60. Tabliczki znamionowe zasilaczy:

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Innym elementem wyróżniającym ten zasilacz są oddzielne obwody dla każdego z napięć 3,3 v, 5 v, 12 v, dzięki czemu zasilanie na każdym z napięć nie jest ograniczane przez pobór na innej linii.

W większości zasilaczy jest jeden wspólny obwód dla 3,3 v i 5 v. W efekcie przy montowaniu komputera należy zwrócić uwagę czy sumaryczne obciążenia obydwu linii nie przekraczają wartości podanej na etykiecie zasilacza. W dodatku zazwyczaj wartość ta jest znacząco niższa niż całkowita moc zasilacza (np. w 300 watowym zasilaczu Task, maksymalny łączny pobór mocy z napięć 3,3 i 5 wolt nie powinien przekraczać 130 watów).

W efekcie zasilacz zamontowany w recenzowanej obudowie o nominalnej mocy 330 watów, może podać około 310 watów przy każdym z napięć. Oczywiście suma mocy wykorzystywanych na każdym z trzech napięć, nie powinna przekraczać całkowitej mocy zasilacza. Jednak ze względu na jakość zastosowanych komponentów zasilacze wytrzymują chwilowe pobory większych mocy (o około 70 watów).

Dodatkową użyteczną funkcją jest system wyciszania pracy wiatraków. Prędkość obrotów wentylatorów jest uzależniona od temperatury komponentów zasilacza. W dodatku ta zależność nie jest liniowa, wraz ze wzrostem temperatury liczba obrotów rośnie wolno i dopiero po osiągnięciu naprawdę wysokich temperatur wiatraki zaczynają się kręcić wyraźnie szybciej. W zasilaczu zamontowano 2 wiatraki. Duży, 92 mm, na wewnętrznej ściance i standardowy 80 mm na tylnej ściance zasilacza. Zasilacz został wyposażony w złącze do monitoringu szybkości obrotów tylnego wiatraczka.

W czasie pracy na dość obciążonym sprzęcie (jednak przy zastosowanym chłodzeniu wodnym CPU i GPU) w przypadku zasilacza 430 watowego prędkośc ta nie przekraczała 1500 RPM, a w przypadku zasilacza 330 watowego było to nawet mniej, około 1350 RPM.

Oprócz standardowych wtyczek (7 do zasilania dysków i napędów 5 i 1 cala - w standardowym zasilaczu znajdujemy zazwyczaj 5 takich wtyczek, dwie do stacji dysków, wtyczka do zasilania płyty głównej, dodatkowa wtyczka 12v czteropinowa i dodatkowa wtyczka zasilania sześciopinowa) znajdziemy także z wyglądu typowe wtyczki oznaczone "Fan only". Do tych wtyczek można podłączyć dodatkowe wentylatory w obudowie, i w takim układzie ich prędkość obrotów będzie również kontrolowana przez zasilacz.


(aby powiększyć fotki, kliknij)

Parę słów odnośnie napięć.

Wiele osób bardzo emocjonuje się cyframi wskazywanymi przez różne programy. Prawda jest taka, że jeśli wartości napięć nie przekraczają ram nakładanych przez specyfikacje, nie mają one większego znaczenia. Poza tym niekoniecznie muszą one być zgodne z prawdą, programy monitorujące nie zawsze podają dokładne wartości. W szczególności nie należy monitorować napięć jednocześnie dwoma programami, może to dawać drastycznie zafałszowane wyniki (np. wykazywać spadki napięcia 5 wolt do 3,5 - 4 wolt).

Pewne znaczenie dla stabilności pracy komputera mogą mieć fluktuacje wartości napięcia (np. chwilowe spadki lub skoki o spore wartości, np. 0,1 - 0.2 wolta dla napięcia zasilającego rdzeń procesora).

Z drugiej strony pomiar zewnętrznym urządzeniem pomiarowym, w tzw. no-load, przy wyłączonym komputerze i spiętym "na krótko" zasilaczu (kabel zielony zwarty z czarnym we wtyczce do płyty) daje wartości zasilacza nieobciążonego, który to stan nie jest typowy dla pracy komputera ;-). Taki pomiar może być cenny przy wadliwym zasilaczu, który przy no-load wykazywałby duże skoki napięcia.

Dla wszystkich zainteresowanych podaję jednak wartości z trzech źródeł (Asus Probe, wartości podawane przez BIOS i Motherboard Monitor). Pomiary zrobiono po dwugodzinnym wygrzewaniu zasilaczy, średnia podana przy wynikach z Motherboard Monitor jest średnią z około 1000 wyników w czasie około 15 minut (pomiar co 1 sekunda). Testowano na:
  • Athlon XP 2000+ (1667 Mhz) napięcie rdzenia - 1.75 v
  • Abit Siluro GeForce 4 Ti 4200
  • Asus A7V333 RUF
  • Dysk twardy Maxtor 60 GB (7200)
  • Nagrywarka Teac 40x
  • Napęd ZIP Iomega
W celu obciążenia komponentów, uruchomiono kopiowanie płyty CD na dysk twardy, pakowanie WinRar- em dużego pliku, zapis na dysku ZIP oraz standardowy test 3dMark2001 w pętli. Dla porównania dodałem wyniki zasilacza Q-tec o mocy 400 wat.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Dwie obudowy Antec Performance Plus
 
 » Performance Plus 660AMG - midi
 » Performance Plus 1080AMG - wieża
 » Zasilacze
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »