Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test 4 elegenckich skrzynek komputerowych
    

 

Test 4 elegenckich skrzynek komputerowych


 Autor: NimnuL | Data: 10/09/04

Cooler Master Centurion 5

Kolejną budą w kolejce do omówienia jest produkt firmy Cooler Master o oznaczeniu CAC-T05 UBB. Jest to produkt z nowej linii nazwanej Centurion, dostarczona została w firmowym, stosunkowo niedużym kartonie z wypisanymi niezbędnymi informacjami na jego ściankach.


(aby powiększyć fotki, kliknij)

W komplecie znalazła się instrukcja obsługi, komplet śrubek i podkładek oraz przewód zasilający. Co ciekawe, jako jedyna obudowa w teście posiadała zamontowany 350W zasilacz firmowany własną marką.


(aby powiększyć fotki, kliknij)

Centurion 5 to konstrukcja dalece odbiegająca od omawianych wcześniej. Jest nie tylko wyraźnie mniejsza (435x202x480mm) i lżejsza (około 9kg) ale także z wyglądu nie przywodzi żadnych podobieństw.

    
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Bardzo proste wzornictwo oraz utrzymanie ciemnej kolorystyki z drobnymi niebieskimi wstawkami wyszło obudowie na dobre. Moim zdaniem wygląda ona bardzo elegancko, bez zbędnych udziwnień i świecidełek. Praktycznie cała konstrukcja, prócz listwy na górze i dole przedniego panelu, wykonano z metalu. Cały przód pokrywa metalowa siatka, krawędzie boczne wykończone są natomiast listwami o metalicznie niebieskiej kolorystyce.

    
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Przedni panel uzupełniają przyciski zasilania i resetu wykonane z aluminium, tym razem o srebrnym kolorze oraz dwie diody sygnalizacyjne. Na samym dole obudowy znalazły się dwa gniazda USB, jedno FireWire oraz gniazda słuchawkowe i mikrofonowe, czyli praktycznie standard.

    
(aby powiększyć fotki, kliknij)

W tylnej części Centuriona zamontowano 12cm wentylator wyciągający powietrze z wnętrza.


(aby powiększyć fotki, kliknij)

Dodatkowo w przedniej części znajduje się jeszcze jeden wentylator, tym razem o wymiarach 80x80mm. Prócz zasysania chłodnego powietrza do wnętrza obudowy, chłodzi jednocześnie dyski twarde. Oba wentylatory są bardzo ciche, ich szmer z odległości około 1m po zamknięciu obudowy można pominąć.

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

W Centurionie 5 zamontować można po 5 napędów 3,5'' (dwie zewnętrzne) i 5,25'', a do ich umocowania nie trzeba używać śrubek. W każdej z zatok znajduje się specjalna szyna, przesunięcie której spowoduje solidne zaciśnięcie mocowania na napędzie.

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Płyta montażowa do której przymocowuje się płytę główną, zamontowana jest na stałe do ramy obudowy. Jest to rozwiązanie z którego korzysta już prawie każdy producent obudów, wszystkie omawiane w tym teście obudowy mają takie rozwiązanie. Takie działanie ma swoje plusy i minusy. Zaczynając od minusów: wymiana płyty głównej czy choćby procesora, a nawet wpięcia innego zasilacza jest mocno utrudniona gdy nie możemy wymontować tego elementu. Niemniej jednak plusy są bardziej znaczące, zaliczyć do nich należy przede wszystkim lepsze dopasowanie kart rozszerzeń do slotów w obudowie oraz mniej luzów i większa twardość konstrukcji.

  
(aby powiększyć fotki, kliknij)

Mocowanie śledzi kart rozszerzeń odbywa się bez użycia śrubek, ich miejsce zastąpiły zatrzaski, które w szybki i łatwy sposób solidnie zabezpieczają śledź na miejscu. Podobnie jak u konkurencji i w Cooler Masterze zastosowano śrubki z dużymi łebkami do zamykania bocznych ścianek, dzięki czemu dokręcimy je przy użyciu palców.


(aby powiększyć fotki, kliknij)

Przedni panel zdejmuje się w łatwy sposób, a mianowicie na bocznych krawędziach panelu znajdują się po trzy zaczepy wciskowe, wystarczy jedynie podważyć część czołową.


(aby powiększyć fotki, kliknij)

Cały przedni panel wyściełany jest materiałem wyglądającym na rzadką gąbkę, ma zapewne pełnić zadanie filtra powietrza i zatrzymywać kurz, niemniej jednak filtr ten przymocowany jest na stałe i prawdopodobnie trudno go będzie wyczyścić po zapchaniu pyłem.

Cena: 497zł







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 4 elegenckich skrzynek komputerowych
 
 » Antec PlusView 1000 AMG
 » X-Alien Blue
 » Cooler Master Centurion 5
 » Enermax CS-656TA-B
 » Zasilacz Cooler Master RS-350-AMSP
 » Słowo na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »